Home PodróżeWłochy Neapol – sacrum i profanum

Neapol – sacrum i profanum

by Kasia

W Neapolu nie sposób się nudzić. Pomysłów na odkrywanie tego miasta może być wiele. Szlak kulinarny, zabytki, muzea, nietypowe atrakcje…

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Odwiedziliśmy Neapol w lutym 2020 roku i trafiła się nam cudowna pogoda. Byliśmy tylko trzy dni, tak więc nie było szans zobaczyć wszystkich ciekawostek w mieście i w jego okolicy…

Miasto jest fascynujące ale ma też swoje minusy… Jeśli będziecie pierwszy raz w Neapolu możecie poczuć się trochę tak, jakbyście nagle znaleźli się gdzieś w Afryce Północnej. Momentami uliczki w Neapolu przypominały mi to, co widzieliśmy w Tunisie zaraz po Wiośnie Ludów. Śmieci na brudnych ulicach, zaniedbane kamienice, pałace i kościoły mocno zniszczone, niekończące się remonty i wojsko z opancerzonymi samochodami w kluczowych miejscach (dworzec, katedra, Plac Dantego). Jedyna różnica, że nie było drutów kolczastych. Musze przyznać, że z radością wracaliśmy do czystego i bezpiecznego Krakowa ;)

Pierwszy dzień w Neapolu – pospaceruj z nami i zobacz gdzie jadła pizzę Julia Roberts. Opis znajdziesz TUTAJ

Jednak po pierwszym dniu i lekkim szoku powoli zaczęliśmy się przyzwyczajać i nawet czerpać przyjemność ze spacerów uliczkami zalanymi słońcem i z radośnie rozwieszonym praniem.

Neapol to miasto kościołów i maleńkich kapliczek. Mam wrażenie, że każda kamienica ma taką, jeśli nie na zewnętrznej stronie, od ulicy, to na pewno na dziedzińcu.

Kościołów jest też nieprzebrana liczba. Niestety większość w opłakanym stanie i często zamknięta.

Katedra św Januarego

Zdecydowanie warto zajrzeć do Katedry św Januarego (San Gennaro). Tu  zachwyci Was piękny ołtarz, cudowny rzeźbiony sufit oraz kaplica z relikwiami krwi św. Januarego. Tak, to tutaj co roku są ceremonie podczas których krew męczennika zamknięta w małej ampułce zmienia stan ze skrzepniętego na płynny. Te daty to 19 września i 16 grudnia, oraz w sobotę przed pierwszą niedzielą maja. Jest to wydarzenie bardzo ważne dla miasta. Jeśli krew nie ulegnie przemianie, jest to bardzo niepomyślny znak. Zdarzyło się tak, gdy miasto nawiedziło trzęsienie ziemi w 1980 roku i wybuch Wezuwiusza w 1944 roku. Jest tu też przepiękne baptysterium i mozaiki z V wieku (wstęp 2€).
Do katedry wejdziecie bezpłatnie – pilnujcie tylko godzin otwarcia:
Od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-12:30 i 16:30-19:00.
W niedzielę i święta 8:30-13:00 i 17:00–19:00.

Zachwyciło nas też wejście do klasztoru San Gregorio Armeno. Niestety pojawiliśmy się tutaj gdy klasztor był zamknięty…

Szopki w Neapolu

Neapol znany jest też z warsztatów produkujących figurki i całe szopki bożonarodzeniowe. To tu, na Via San Gregorio Armeno zobaczycie sklepiki i warsztaty produkujące wszystko co jest potrzebne aby stworzyć arcydzieło, maleńki świat szopki.

Pulcinella czyli Neapol

Gdy będziecie już tutaj wypatrujcie w bocznej uliczce, tuż przy Pizzerii Mazz figurki Pulcinelli. Niezbyt piękna to osóbka, ale w jej postaci definiowana jest skomplikowana natura neapolitańczyków. Z jednej strony dobrzy, z drugiej źli. Kochający swoje miasto i jednocześnie go nienawidzący, ale niezłomnie dumni z tego, że są neapolitańczykami.

Nie dotarliśmy niestety do kaplicy Cappella Sansevero. Zdjęcia tu mamy tylko z ulotki. W kaplicy nie wolno robić zdjęć.
Wstęp 8 € ( z kartą Arte Campania 6 €), poniżej 10 lat bezpłatnie.

Castel Nuovo

Neapol nie tylko kościołami, ale też zamkami stoi. Najbardziej charakterystyczny to Castel Nuovo. Położony tuż nad morzem. Wstęp płatny, ale podobno wnętrza nie zachwycają.

Castel dell’Ovo

Spacerując dalej nabrzeżem dotrzemy do Zamku Jajecznego – Castel dell’Ovo – tu wstęp bezpłatny i jest dość długo czynny. My dotarliśmy tu już w ostatnich promieniach zachodzącego słońca. Spacer wieczorem jest tu jak najbardziej możliwy. Na mury dostaniecie się windą. Gdy dużo wycieczek mogą tworzyć się kolejki.

Jeśli chcecie zobaczyć ciekawe wnętrza, to warto wejść do Pałacu Królewskiego w Neapolu (Palazzo Reale di Napoli). Tu też wstęp płatny – 6 €.

Nad miastem góruje Castel Sant’Elmo. Podobno atrakcyjny jest tylko z zewnątrz. Wycieczka tutaj może być ciekawa, tym bardziej, że na wzgórze możecie dojechać kolejką ( funiculare ) ze stacji Montesanto.
Wstęp: 5 €/we wtorki 2,5 €

Zwiedzaliśmy na powierzchni – teraz zejdziemy w podziemia.

Dwie najbardziej znane podziemne trasy w Neapolu to Napoli Sotterranea i Galleria Borbonica.
Podziemne cysterny na wodę, teatr antyczny i schrony. Jeśli ktoś lubi takie klimaty na pewne będzie zadowolony.

Katakumby i Cmentarz Fontanelle (Cimitero delle Fontanelle). Tutaj nie dotarliśmy ale możecie zobaczyć relacje u Natalii na blogu Biegun Wschodni.

Metro w Neapolu

Jak jesteśmy pod ziemią to też warto rzucić okiem na stację metra. Tak, są brudne i mało praktyczne – schody ruchome i zaraz za nimi zwykle schody, gdzie musisz nieść ciężka walizkę. Jednak są też stacje które są zachwycające.

Szczególnie polecamy pokręcić się po stacji Toledo. Ciekawa też jest Uniwersytet i Muzeum. Na Municipio zobaczycie pod ziemią mury Castel Nuovo. A schody ruchome zachwyciły nas na Garibaldi.

Muzea w Neapolu – Muzeum Archeologiczne

Najczęściej polecanym muzeum w Neapolu jest Muzeum Archeologiczne.
Mieści się w pięknym pałacu. Zbiory to głównie zabytki z Pompei i Herkulanum. Zobaczymy więc tu ciekawe rzeźby ( w tym niesamowitych biegaczy, Herkulesa i Atlasa ).
Osobny dział stanowią mozaiki. Tutaj największe wrażenie robi najbardziej znana – z Aleksandrem Wielkim i Dariuszem w bitwie pod Issos. Pochodzi ona z Domu Fauna w Pompejach, którego nazwa wzięła się od figurki fauna którą możemy zobaczyć też w muzeum.

Koniecznie rzućcie okiem na inne mozaiki. Nawet te najmniejsze. Tak drobiazgowo oddanych szczegółów nie często można zobaczyć.

Kolejne sale wypełnione są freskami. Od całych ścian z soczystą czerwienią pompejańską, z maleńkimi przedstawieniami kwiatów i postaci, po piękne sceny rodzajowe.

Osobny dział zajmuje tzw. Sekretny Pokój. Tam zgromadzono freski, przedmioty codzienne i rzeźby przepełnione erotyką.

W podziemiach muzeum jest też dział egipski. Szczerze mówiąc rozczarował nas najbardziej. Po niesamowitych zbiorach które widzieliśmy w Turynie, tutaj spodziewaliśmy się też ciekawej ekspozycji. Niestety. Jeśli chodzi o eksponowanie i klasę zabytków, to w Krakowie, w muzeum archeologicznym mamy znacznie lepszą wystawę jeśli chodzi o dział egipski.

Niestety nie dotarliśmy do dwóch ciekawych miejsc. Jeśli będziecie w Neapolu koniecznie rzućcie okiem na piękny pasaż, czyli Gallerie Umberto I. Warto też wybrać się na przedstawienie albo chociaż na zwiedzanie Opery w Neapolu – Opera di San Carlo . To najstarszy teatr operowy na świecie – została otwarta 1737 roku. Nie wiem jak to się stało ale nie dotarliśmy też na reprezentacyjny plac Piazza del Plebiscito...

Jeśli lubicie ciekawostki i niesamowite historie na pewno zainteresuje Was niewielka wysepka – Gaiola. Dostaniecie się tu komunikacją miejską z centrum Neapolu. Wystarczy kierować się na Park Wergiliusza.

Neapol – informacje praktyczne

Przewodnik – polecamy poszukać na stronie wydawnictwa Bezdroża.

Nocleg – niezmiennie polecamy Airbnb. Jeśli jeszcze nie znasz tego serwisu, to rejestrując się z tego linka otrzymasz ok 130 zł na pierwszy nocleg.

Wybierasz się do Neapolu i chcesz poznać okolicę? Pompeje, Herkulanum, Wezuwiusz, wyspa Procida i Sorento. Zapraszamy – wszystkie nasze wpisy w jednym miejscu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci