Home PodróżePolska Opolszczyzna – tak blisko, tak ciekawie

Opolszczyzna – tak blisko, tak ciekawie

by Kasia

Musimy przyznać, że Opolszczyznę zazwyczaj tylko mijaliśmy jadąc gdzieś dalej, najczęściej na zachód Polski. Odwiedziliśmy wprawdzie już kiedyś Brzeg, Nysę, Otmuchów i zamek w Mosznej, jednak to były tylko krótkie przystanki na trasie. Teraz, gdy na zaproszenie Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przygotowywałam się do wizyty w okolicach Opola, okazało się, że tydzień tutaj to za mało! Bo Opolszczyzna to nie tylko Opole ;) czy znany na całą Polskę JuraPark w Krasiejowie. Zresztą sami się przekonajcie. Zbieramy Was na wędrówkę po wybranych, ciekawych miejscach na Opolszczyźnie.


Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)

Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!

Ostatnio ktoś mnie zapytał, gdzie znajduję ciekawe, warte odwiedzin miejsca w Polsce. Odpowiedz jest prosta i banalna – wodząc palcem po mapie, a raczej myszką po ekranie komputera. Dlatego też przygotowując naszą objazdówkę po Opolszczyźnie wyłapywałam ciekawostki tuż obok bardzo popularnych miejsc.

Drugi magnes, który nas przyciąga w jakieś miejsce to, szczególnie ostatnio, ciekawy las. A las z leśnymi jeziorkami to już zawsze będzie dla nas miejsce warte odwiedzin. Tak było właśnie z pierwszym przystankiem na naszej trasie. Stawy Pluderskie, a wokół piękny las!

Stawy Pluderskie

Zrobiliśmy tutaj tylko krótki spacer do stawu położonego niedaleko leśnego parkingu. Jednak to miejsce aż się prosi o kilkugodzinny wypad rowerowy. Wydaje się, że nie powinno tu być tłumów. Okoliczne lasy są wyjątkowo malownicze.

Jura Park Krasiejów

Co tu dużo mówić – to prawdziwy raj dla dzieci. Jest gigantyczny plac zabaw, w dodatku nie jeden, Ścieżka z dinozaurami, Tunel Czasu, Pawilon Paleontologiczny oraz Prehistoryczne Oceanarium. Dla każdego malucha zafascynowanego dinozaurami to prawdziwa gratka spędzić tutaj cały dzień!
Nieprzypadkowo park dinozaurów powstał właśnie tutaj. To właśnie tu odkryto kości zwierząt żyjących 230 milionów lat temu. I co więcej, jest tu cały czas czynne stanowisko, gdzie możemy podglądać pracę paleontologów. Najbardziej znanymi krasiejowskimi skamieniałościami są kości należące do silezaura ( Silesaurus opolensis) – bardzo blisko spokrewnionego z dinozaurami.

Centrum Ewolucji Człowieka

Park Nauki jest kontynuacją wystawy plenerowej w JuraParku. Sam wygląd budynku jest już kosmiczny. Na wejściu dostajemy okulary 3D i słuchawki. Zaczynamy od hangaru, gdzie czekamy na odlot naszego promu. Zamiast zwykłymi zwiedzającymi stajemy się Temponautami , czyli podróżnikami w czasie.

Więcej o kompleksie w Krasiejowie przeczytacie już u nas na blogu:

Jeziora Turawskie

Wieś Turawa jest położona na Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasów Stobrawsko-Turawskich. Wraz z okolicznymi zbiornikami wodnymi jest niewątpliwym centrum wypoczynkowym Opolszczyzny. Tutaj warto zaplanować wycieczki rowerowe – jeziora zajmują spory teren a na rowerach zobaczymy znacznie więcej niż tylko spacerując. My zapuściliśmy się tylko w tą część, gdzie do jeziora wpada rzeka Mała Panew. Jezioro widzieliśmy tylko z oddali, ale za to mogliśmy się przekonać, jak ładne są okoliczne lasy (parkowaliśmy na ulicy Młyńskiej w Antoniowie). Może będzie jeszcze kiedyś okazja i przyjedziemy tu z rowerami. Kusi też niedalekie Jezioro Srebrne w Osowcu.

Most żeliwny w Ozimku

Położony nad rzeką Mała Panew, jest najstarszą tego typu konstrukcja w Europie. Powstał 1827 roku wg projektu Karła Schotteliusa, a wykonany w pobliskiej Hucie „Mała Panew”. Chyba najlepiej pojawić się tu wieczorem, gdy most jest ciekawie oświetlony. Dodatkowo po odczytaniu kodu QR most do nas… zadzwoni! Szok w oczach naszej Malwinki – bezcenny!

Zatoka Bajka

Byliśmy tutaj, zanim zostały otwarte plażowe restauracje i wodny plac zabaw. Miejsce to w sezonie przyciąga na pewno sporo osób. Mamy tu malowniczą, piaszczystą plażę, plac zabaw tradycyjny i wodny, bary i restauracje. Tuż obok jest las i pole kempingowe. Nocując w Hotelu Bajka mieliśmy okazję spędzić miły wieczór na plaży, w dniu urodzin naszej Malwinki. Jeśli tu zawsze są tak piękne zachody słońca, to zdecydowanie musicie tu kiedyś zajrzeć!

Gdzie nocować w okolicy – Hotel Bajka

Hotel jest położony tuż przy kompleksie plażowym Zatoka Bajka. Sam hotel jest bardzo komfortowy i ciekawie urządzony. Jest dobrą bazą wypadową do pobliskiego JuraParku w Krasiejowie i na spływy kajakowe po Małej Panwi. Pobliska restauracja to osobny, spory drewniany budynek. Nas najbardziej zachwyciły śniadania serwowane na świeżym powietrzu pod parasolką i kolacje w restauracji z widokiem na Zatokę Bajka. Nie często też trafia się restauracja, która korzysta ze świeżych warzyw z własnego ogródka!

Hotel Bajka
ul. Klasztorna 5, 46-040 Grodziec

Opole

Chyba każdy z Was zna Opole. My oczywiście wiele o tym mieście słyszeliśmy, a jednak nigdy jeszcze go nie odwiedziliśmy. Na początek trochę faktów – jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, mogące się pochwalić ponad 800 letnią historią. Współcześnie najbardziej jest znane z odbywającego się tutaj, od 1963 roku Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.
Z zabytków koniecznie musicie zobaczyć Katedrę, Wieżę Piastowską, Zamek Górny i Wzgórze Uniwersyteckie. Jest tu też Muzeum Polskiej Piosenki i warto rzucić okiem na słynny opolski amfiteatr (wstęp bezpłatny). My zrobiliśmy tylko krótki spacer podziwiając pozostałości Zamku, Wzgórze Uniwersyteckie, malowniczy Rynek z ratuszem, nieco przypominającym ten z Florencji i imponującą Wieże Piastowską. Miło też możecie spędzić czas siedząc w restauracji Nad Stawkiem w zabytkowym, drewnianym Domku Lodowym, nad malowniczym stawem z fontanną.

Bardzo żałujemy, że na Opolskim Rynku spędziliśmy tak mało czasu. Jest wyjątkowo malowniczy a odrestaurowane kamieniczki nadają mu niesamowitego uroku! Jeśli będziecie w Opolu koniecznie zaplanujcie spacer i wizytę na Rynku!

Szczególnie wieczorem Opole zachwyca. Nas oczarowały zdjęcia pięknie podświetlonej Opolskiej Wenecji czy też grających i kolorowych fontann. Niestety o takich zdjęciach mogliśmy tylko pomarzyć – gdy wyruszaliśmy na wieczorny spacer rozpętała się burza z siarczystą ulewą. To niewątpliwy znak, że musimy do Opola jeszcze wrócić! A najpiękniejsze zdjęcia Opola znajdziecie u opolanina, Pawła – TUTAJ. Nikt tak pięknie nie opowie Wam o tym mieście i okolicy jak on na swoim blogu.

Wyspa Bolko i Park 800 lecia

Takiej wyspy można pozazdrościć mieszkańcom Opola. To spory teren zielony otoczony z jednej strony Odrą, Kanałem Ulgi i od północnego zachodu fragmentem Kanału Wińskiego. Znajduje się tu Zoo, ale też park, plac zabaw, urocze mostki, stare drzewa i oczka wodne. Jest klub kajakowy i możliwość wypożyczenia kajaka. Powstał tu też, całkiem niedawno Park 800-lecia. Jest to z jednej strony teren do odpoczynku i spacerów, ale też ciekawe miejsce do nauki rozpoznawania drzew – każde drzewo ma tu swój szczegółowy opis.

Zoo w Opolu

O Zoo w Opolu pisaliśmy już w osobnym wpisie. Muszę przyznać, że bardzo nas zachwyciło. Przypominało nam nieco Zoo które widzieliśmy w Tajpej. Idealne połączenie pięknej zieleni i wkomponowanych w nią wybiegów dla zwierząt. Jeśli będziecie się tu wybierać – polecamy być zaraz po otwarciu. Dzięki temu uniknęliśmy tłumów, a zwierzaki pokazywały się nam idealnie.

Skansen Bierkowice – Muzeum Wsi Opolskiej

Nie da się ukryć, że uwielbiamy zwiedzać skanseny. Ten opolski jest bardzo malowniczy i położony na sporym terenie. Zobaczymy tu chaty, zabudowania gospodarcze, spichlerze, młyn wodny, wiatraki i XVII wieczny kościół. Jest też ciekawa wystawa pisanek niesamowicie precyzyjnie zdobionych, dowiemy się kto wymyślił musztardę sarepską, a na osobnej ekspozycji, w malowniczym domu z murem pruskim, poznamy historie przesiedleńców z Kresów którzy osiedlali się w okolicach Opola. Mieliśmy szczęście, bo zarówno po młynie jak i po wystawie o Kresowiakach oprowadzali nas prawdziwi pasjonaci.

Muzeum Wsi Opolskiej
ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole

Zamek Górny w Opolu

Spacerując po Opolu zaciekawiły nas pozostałości po zamku. Średniowieczny zamek niestety nie przetrwał do naszych czasów. Teraz możemy podziwiać tylko jedną basztę, z końca XIV wieku. Zabytkową wieżę i jej podziemia można zwiedzać. 
Niestety nie zobaczycie w Opolu murów miejskich. Jedyna zachowana brama miejska jest na terenie zakonu. A na fundamentach murów, tuż przy Kanale Młynówka (Opolska Wenecja) powstały budynki mieszkalne i synagoga.

Kościół Na Górce

Chyba najbardziej malowniczo położonym kościołem jest kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha. Jest jednym z najstarszych budynków sakralnych w Opolu. Został wzniesiony ma pamiątkę pobytu św. Wojciecha w Opolu. Pierwsza, drewniana świątynia istniała tu już w 1000 roku.
Obok kościoła znajduje się XVIII wieczny budynek klasztoru, który obecnie pełni funkcję Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego.

Kościół Świętej Trójcy i zakon franciszkanów

Uciekając przed deszczem, udało się nam wejść do ważnego dla historii Opola kościoła. Powstał w XIV wieku i jest nekropolią Postów opolsko-raciborskich. W kaplicy św. Anny ( kaplicy Piastowskiej) możemy zobaczyć polichromowane sklepienie gwiaździste i sarkofagi Książąt Opolskich. W krypcie pod kaplicą jest najstarszy opolski fresk z 1320 roku.

Katedra Opolska

Jej początki sięgają 1002 roku, kiedy Bolesław Chrobry wzniósł tutaj pierwszy kościół. W 1024 roku, Biskup Wrocławski Klemens, umieścił w tym kościele relikwie Krzyża Świętego. Dzisiaj neogotyckie wieże Katedry mają 73 metry i są najwyższymi budowlami w mieście.

Wieża Piastowska

To niewątpliwy symbol Opola. Oglądając koncerty odbywające się w amfiteatrze zawsze w tle widać pięknie podświetloną Wieżę.
Znajduje się ona na wyspie Pasieka i jest jedyną pozostałością po znajdującym się tu kiedyś XIII wiecznym zamku. Wieża ma 42 metry wysokości a jej mury u podstawy mają nawet 3 metry grubości.
Wieżę Piastowską można zwiedzać i dzięki multimedialnej ekspozycji przy okazji poznać historię Opola i Zamku.

Gdzie nocować w Opolu – Szara Willa

Nocując w mieście, dobrze jest mieć centrum w zasięgu ręki. Z naszego hotelu, Szarej Willi, mieliśmy dosłownie dwa kroku do pozostałości po opolskim zamku. Blisko też oczywiście było na Rynek. Hotel ma ciekawie urządzone pokoje, a na korytarzach możecie zobaczyć zdjęcia Opola – te współczesne i z przed wielu lat.

Hotel Szara Willa
ul. Oleska 11, 45-052 Opole

Moszna

Zamek Moszna

Chyba każdy z Was pewnie kojarzy bajkowy zamek z Mosznej. Został zbudowany pod koniec XIX wieku, na miejscu istniejącego tutaj kiedyś barokowego pałacu. Jego właściciel, Franz Hubert von Tiele-Winckler niewątpliwie był wizjonerem – zamek ma 99 wież, 365 komnaty i jest otoczony 10 hektarowym parkiem. Najpiękniej jest tu wiosną, gdy kwitną rododendrony.

Teraz jest tu hotel i restauracja znajdująca się na szlaku kulinarnym – Opolski Bifyj. Kawiarnia i restauracja działają oczywiście w oryginalnych zamkowych wnętrzach.

My zwiedzaliśmy Zamek zaraz po otwarciu, wiec byliśmy w zamkowych salach niemal sami. Ciekawym zabiegiem jest to, że w każdej sali jest głośnik z którego głos lektora dokładnie opisuje nam w jakim pomieszczeniu się znajdujemy i jakie ciekawe zabytki tu oglądamy. Nie muszę Wam chyba mówić, że szczegółowo podziwiając zachowane oryginalne detale w zamku (klamki, włączniki, okucia okien i kaloryfery) niejednokrotnie te teksty słuchałam po kilka razy. Na koniec odwiedzamy niezwykle malowniczą kaplicę.

Zamek Moszna
ul. Zamkowa 1

Wstęp na teren pałacowo-parkowy 10 zł / 6 zł ulgowy (kwiecień – październik), w pozostałe miesiące bezpłatnie
Zwiedzanie Zamku 15 zł / 9 zł ulgowy – poniedziałek-niedziela oraz święta 9:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30)

Więcej o ciekawostkach w Mosznej znajdziecie u nas na blogu:

Fabryka Robotów – muzeum sztuki nowoczesnej w Mosznej

Muzeum prezentuje dzieła jednego człowieka – artysty i fana filmów science fiction – Sebastiana Kucharskiego. Największe zbudowane przez niego roboty dochodzą do 3,5 metra wysokości i ważą niemal tonę. Są tu też inne przedmioty – stoły, stołki czy obrazy. A wszystko to stworzone ze złomu samochodowego. Zwróćcie uwagę na staranność wykonania tych rzeźb i przedmiotów – to naprawdę najwyższa klasa. Co ciekawe, wiele robotów się porusza, a nawet mówi.

Fabryka Robotów – Sebastian Kucharski
ul. Zamkowa 2, Moszna

Bilety – 15 zł, dzieci 13 zł (Bilet rodzinny 2 + 2 50 zł)

Góra św. Anny

Pamiętam, że wielokrotnie jadąc pobliską autostradą spoglądaliśmy na Górę św. Anny. Jednak dopiero teraz tutaj dotarliśmy. Gdy wjedziemy na punkt widokowy, roztacza się z niego piękna panorama. Jest tu wiata piknikowa i tablica z opisem tego co widzimy. Z ogromnym podziwem patrzyłam na pojawiających się na szczycie rowerzystów…

Sanktuarium

Sanktuarium położone na górze św. Anny (408 m n.p.m.) to klasztor oo. Franciszkanów i XVIII wieczna Kalwaria. Kościół powstał na przełomie XV i XVI wieku. Znajduje się tutaj pochodząca z XV wieku figura – relikwiarz św. Anny.

Geopark Góra św.Anny

My zaparkowaliśmy na parkingu poniżej sanktuarium, tak aby było blisko do Sanktarium, ale też żeby móc podziwiać położoną niżej, wchodzącą w skład Geoparku – kopalnię nefelinitów. Właśnie schodząc z tego górnego parkingu możemy zatrzymać się na malowniczych puntach widokowych i balkonikach, z których jak na dłoni widać cały teren. Na terenie Geoparku utworzono dziesięciokilometrową ścieżkę łączącą najciekawsze miejsca. Dawna kopalnia jest jednym z jej punktów. Na ścieżce mamy takie ciekawostki:
– kamieniołom nefelinitów
– dolinę „Krowioka”
– amfiteatr skalny
– rezerwat Biesiec
– kamieniołom Ligota Dolna

Jednak góra św Anny ma jeszcze kilka innych, ciekawych miejsc:

Muzeum Krzyża Świętego
ul. Leśnicka 22,
Bilety: 8 zł, 4 zł ulgowy; godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00

Muzeum Sztuki Sakralnej
ul. Wiejska 2, 47-100 Ligota Dolna
Bilety: 8 zł / 4 zł ulgowy; godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00

Muzeum Czynu Powstańczego
ul. Leśnicka 28; Góra Św. Anny
Bilety: 2 zł (w sobotę wstęp bezpłatny); godziny otwarcia: wtorek-piątek 09:00-15:00, sobota-niedziela 10.00-16.00, poniedziałek – zamknięte

Więcej o Górze św. Anny przeczytacie u Oli i Pawła, czyli na blogu 8 Stóp – Tutaj

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie jest jednym z wielu zamków w tym rejonie, jakże bogatym w takie budowle. Pewnie niewiele osób w Polsce o nim słyszało. A może jednak? Zapewne sporo z Was widziało film „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego. I właśnie w tym filmie Zamek Niemodlin pojawia się bardzo często.
Zamek został zbudowany przez księcia Bolesława w 1313 roku. Obecnie poddawany jest renowacji i można już zwiedzać niektóre komnaty i lochy zamkowe.
Dodatkowa atrakcja tutaj, to stado danieli radośnie skubiące trawkę wokół zamku.

Zamek w Niemodlinie
ul. Rynek 55; Niemodlin

Bilety 10/ 15 zł; 5/10 zł – w zależności od trasy; wtorek- piątek 10:00-18:00, sobota – niedziela 10:00-20:00

Będąc tutaj, pospacerujcie też po miasteczku – kolorowe urocze kamieniczki, kilka cukierni i piekarni. Jest też ciekawy kościół z właśnie odnawianymi polichromiami. Kościół jest gotycki z przekształceniami barokowymi, a jego najstarszą częścią jest prezbiterium pochodzące z XIV wieku.

Więcej o Niemodlinie znajdziecie u nas na blogu:

Pałac w Kopicach

To kolejny pałac w regionie z bolesna historią. Tym razem do jego zniszczenia nie przyczyniła się wojna, czy jak w przypadku innych zabytków tutaj, nieszczęsny rok 1945. Pałac został zniszczony i rozgrabiony w czasach PRL. Na szczęście jest też nieco jaśniejszych miejsc w jego historii – jest pięknie wyremontowane mauzoleum dawnych właścicieli – Schaffgotschów.

Z pałacem związana jest arcyciekawa historia jej właścicielki – Joanny Schaffgotsch von Schomberg-Godulla – zwanej też Śląskim Kopciuszkiem. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze tu zajrzymy i będziemy Wam mogli więcej opowiedzieć o tym miejscu.

Gdzie nocować w okolicy – Sielska Polana w Sielska Woda

Po intensywnym zwiedzaniu pobyt w Sielskiej Polanie był wprost wymarzony. Mamy tu do dyspozycji cały domek z pełnym wyposażeniem kuchni. Jeśli przyjedziecie z dziećmi, to też nie będą się nudzić – plac zabaw czeka w ogrodzie. Niedaleko domu jest las, a docierając do głównej drogi, niedaleko jest do kąpieliska i łowiska Sielska Woda.

Kościół w Małujowicach

Gdy przeczytałam o tym kościele, musieliśmy wczesnym rankiem tam pojechać, wyruszając już w drogę powrotną do Krakowa. Kościół znajduje się na Szlaku św. Jakuba i Szlaku Polichromii Brzeskich. Nazywany jest Śląską Sykstyną – nie bez powodu. Znajdziecie tu niezwykłe gotyckie polichromie powstające od końca XIV w. do 1483 r., które pokrywają około 900 m2 świątyni! Najstarszymi fragmentami są malowidła zachowane ponad stropem – wykonane prawdopodobnie w latach 1370-1380. Sam kościół został zbudowany w XIII wieku. Ciekawy jest tutaj też strop, złożony z ponad 600 desek bogato malowanych w ornamenty roślinne, zwierzęce i heraldyczne z 1500 roku.

Stobrawski Park Krajobrazowy

Stobrawski Park zostawiliśmy sobie na koniec wizyty na Opolszczyźnie. Jednak ze swoimi atrakcjami może wręcz stanowić cel przyjazdu na cały weekend. Położony jest na północ od Opola i zajmuje obszar 420 km2. Został utworzony w 1999 r. Możecie tu popływać kajakiem (rzeki Stobrawa i Budkowiczanka), pospacerować po pięknych lasach, poszukać tajemniczych rzeźb w parku w Pokoju, albo poczuć się jak nad morzem wędrując po piaszczystych wydmach.

Miejscowość Pokój i park

Pokój jest położony na skraju Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Kiedyś zjeżdżała się tutaj elita XVIII i XIX świata na zaproszenie księcia Heinricha Friedricha Eugena. W latach 1806-1807 przebywał tu Carol Maria von Weber, a teraz na tą pamiątkę, odbywa się w Pokoju Festiwal Muzyki Parków i Ogrodów im. Webera.
Był tutaj też pałac. Niestety pozostało po nim tylko miejsce, gdzie stał – to charakterystyczne rondo, do którego przylega park.
Warto tu też zobaczyć kościół ewangelicki x XVIII wieku i przylegający do niego cmentarz. To tutaj, nad zakrystią znajduje się biblioteka, gdzie przechowywane są książki ocalałe z pożaru zamku.
Jednak nas do Pokoju przyciągnęły parki – francuski, angielski w Winnej Górze i park krajobrazowy. W parku traficie na kilka ciekawostek – przepiękny pomnik lwa, świątynię Matyldy na wyspie (z 1827 roku), pomnik Fryderyka Wielkiego („Fryc bez głowy”) i tajemnicze tunele labiryntu (ciemne ganki).
Wkrótce park odzyska dawny blask – miasto otrzymało spore fundusze na jego rewitalizację. Szukając informacji o parku trafiłam na stronę – http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/zabytkowy-park-w-pokoju– prawdziwa skarbnica wiedzy – polecamy.

Jeśli będziecie w tej okolicy, warto rzucić okiem na gotycki zamek obronny z XIV wieku w Karłowicach.

Wydmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Gdy zobaczyłam zdjęcie gigantycznych piaszczystych wydm, wiedziałam, że musimy je zobaczyć! Miejsc, gdzie zobaczycie wielkie piaskownice jest kilka – w okolicach miejscowości Kosowiec (tu są największe), Studzionka i Olszak. My chcieliśmy zobaczyć te największe, więc wybraliśmy kierunek Kosowiec. Po drodze mijaliśmy leśny parking w Studzionce. Tu też zobaczycie wydmy (spacer z parkingu to ok 20 minut) i kapliczkę ze źródełkiem.

Droga do wydm nie jest idealna – to typowy leśny dukt. Jednak wydmy są naprawdę zachwycające! Jest też jeszcze jedno ale. Przy wjeździe na wydmy jest tabliczka – zakaz wstępu. My zakazu nie łamaliśmy, dlatego podjechaliśmy jeszcze nieco dalej, tak żeby po krótkim spacerze dotrzeć na szczyt wydm. Widoki były naprawdę imponujące.

Inne ciekawe miejsca na Opolszczyźnie

Szlak Polichromii Brzeskich

Średniowieczne polichromie możemy oglądać w 6 kościołach w: Brzegu (św. Mikołaja), Krzyżowicach, Małujowicach, Obórkach, Pogorzeli i Strzelnikach. Na stronie zabytek.pl znajdziecie doskonale opisany cały szlak – polecamy!

Szlak Drewnianego Budownictwa Sakralnego

Na liczącym ponad 80 km szlaku, z Opola do Olesna jest 12 wyjątkowych kościółków. Największa perełką jest zbudowany w 1518 roku kościół w Oleśnie. Co więcej, jest jednym z najciekawszych tego typu kościołów w Europie – zbudowany na planie róży. Tutaj jeszcze nie dotarliśmy, ale mamy w planach wizytę w Olesnie w sierpniu!

Szlak Pałaców i Zamków

O kilku pałacach i zamkach już tutaj wspomniałam. Jednak żeby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca pewnie brakło by tygodnia. Na pewno na uwagę zasługują wymienione wcześniej Zamek w Mosznej, w Niemodlinie, Opolu, Brzegu i Kopicach. Z opisu i ze zdjęć na pewno zachwyci Was Zamek w Dąbrowie, Otmuchowie i w Tułowicach, oraz malownicze ruiny w Ujeździe. Jeszcze Wam mało? To rzućcie okiem na Pałac Sulisław, Pawłowice, w Większycach, Jakubowicach, Kamieniu Śląskim i Prudniku.
Miłośnicy fortyfikacji na pewno zachwycą się systemem fortyfikacji w Nysie, murami w Namysłowie, Otmuchowie czy wreszcie Paczkowie (określanym jako polskie Carcassonne).

Kajaki na Opolszczyźnie

Kajaki uwielbiamy, dlatego też praktycznie wszędzie szukamy rzek na których organizowane są spływy. Na Opolszczyźnie popływać możecie na Małej Panwi, Stobrawie, Nysie Kłodzkiej i Budkowiczance.
Szczególnie Mała Panew, nazywana Opolską Amazonką, jest znana miłośnikom kajakowania w całej Polsce. Rzeka pięknie meandruje i co ważne, jest to łatwy spływ, polecany na lekkie rodzinne i rekreacyjne spływy.
My niestety mieliśmy wyjątkowego pecha – w czasie naszej wizyty, z uwagi na niebezpiecznie wysoki stan wody, zostały odwołane nasze spływy i po Małej Panwi i po Stobrawie. Mam więc nadzieję, że w te okolice jeszcze wrócimy i doświadczymy uroku spływów po tych malowniczych rzekach.

Organizatorzy spływów:
Stobrawa – Opolska Przygoda – ul. Ossowskiego 37E/1 46-203 Kluczbork
Mała Panew – Party Kajaki – ul. Granica 6a; 47-113 Staniszcze Małe

Szlak kulinarny – Opolski Bifyj

Kuchnia Opolszczyzny to smaki rodem z Polski, Niemiec i Czech. Równocześnie polska i kresowa tradycja. Szlak Opolski Bifyj swoją nazwę zawdzięcza kredensowi (czyli „Bifyj”).

Odwiedzając restauracje w regionie wypatrujcie charakterystycznych niebiesko- żółtych znaczków. Łatwo też wyłapiecie potrawy znajdujące się na tym szlaku w menu.

Kołocz śląski
Ciasto drożdżowe z kruszonką – może być z jabłkami, serem lub makiem.

Śmietankówka Oleska
Tradycyjna nalewka – śmietana 39%, spirytus i wanilia. Produkować ją może tylko Spółdzielnia Mleczarska z Oleśna.

Rolada wołowa kluski śląskie i modro kapusta
Jeśli nie skosztujesz tego dania, wizyta tutaj jest nie ważna. Obowiązkowy punkt każdego świątecznego obiadu w śląskim domu.

Wodzianka na gęsim smalcu
Kiedyś symbol ubóstwa, teraz ciekawa regionalna zupa.

Krupnioki śląskie
Czyli wędliny składające się z mięsa i kaszy (ok 15%). Mają oznaczenie UE „Chronione Oznaczenie Geograficzne”.

Karp po Niemodlińsku
Opolszczyzna to czwarty w Polsce producent karpia. Często jest duszony w warzywach.

Śląski żur na maślance
Dzięki maślance ma charakterystyczną słodka nutę i smak jedyny w swoim rodzaju. Rewelacyjny jedliśmy w Hotelu Bajka w Grodźcu. Polecamy!

Wszystkie nasze wpisy z Opolszczyzny znajdziecie TUTAJ

Opolszczyznę poznawaliśmy na zaproszenie Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze dla rozwoju pogranicza polsko-czeskiego „Wspólne Dziedzictwo”

Więcej o atrakcjach w okolicach Opola przeczytacie na innych blogach – polecamy zajrzeć:

https://www.places2visit.pl/tag/opolskie/

http://www.podrozehani.pl/category/polska/opolskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci