Home PodróżePolskapodkarpackie Rezerwat Mójka – Błędny Kamień – Podkarpacie

Rezerwat Mójka – Błędny Kamień – Podkarpacie

by Kasia

Rezerwat Mójka na Podkarpaciu odwiedziliśmy pierwszy raz w ubiegłym roku. Zachwycił nas dzikością, niesamowitą przyrodą i krętymi ścieżkami. Nawet były moje ulubione drewniane kładki. Tym razem ruszyliśmy na szlak żółty (Jelenia) z charakterystycznym Błędnym Kamieniem.

Już od dłuższego czasu przy wyborze ciekawych miejsc na wycieczki kierujemy się szlakiem rezerwatów i parków krajobrazowych.
Prawie zawsze są to pewniaki, jeśli chodzi o ciekawe miejsca.
Rezerwat Mójka to miejsce, które zachwyci każdego miłośnika przyrody, malowniczy las, piękne krajobrazy, drewniane kładki i punkt widokowy na torfowisko.
Jak się wędruje jesienią w po szlaku czerwonym (Bobra) przeczytacie tutaj:

Już wtedy mieliśmy w planach zrobić kiedyś druga część szlaku – ścieżkę Jelenia, czyli trasę żółtą.

Szlak Jelenia w Rezerwacje Mójka – żółty

Na tej ścieżce największą atrakcją jest tajemniczy Błędny Kamień.
Naszą wycieczkę zaczynamy z miejscowości Wyręby – wystarczy dojechać drogą do szlabanu i ruszyć do lasu. Po kilku krokach docieramy do charakterystycznego kamienia.

Nie da się ukryć, że start w Wyrębach jest to dobry pomysł na możliwie szybkie dotarcie na ten szlak. Jeśli będziecie chcieli połączyć obie ścieżki – to już wyprawa na dobrych kilka godzin.

Błędny Kamień

Jak w przypadku takich kamieni, jest z nim związane kilka legend. A to taka, że spadł z nieba, albo że upuściła go diablica. Dlatego nazywany jest też Diabelskim Kamieniem.
Jednak najczęściej nazywany jest Błędnym Kamieniem dlatego, że zdarzało się, że właśnie tu ludzie błądzili nie mogąc znaleźć drogi do domu.
Inna legenda mówi też, że w dawnych czasach kamień wystawał ponad drzewami i teraz z roku na rok zapada się coraz bardziej w ziemi, aby w końcu powrócić do piekła…

Jedno jest pewne, okolica jest bardzo malownicza i las dookoła to fantastyczne miejsce na spacer na wiosnę. Spotkacie tu sporo wiosennych kwiatków. Na trasie możecie też trafić na spore obszary z czosnkiem niedźwiedzim.

Pamiętajcie jednak – Mójka to Rezerwat, więc nie wolno zbierać tu żadnych roślin.

Rezerwat Mójka – informacje praktyczne

Parking – przy szlabanie, tuż przy żółtym szlaku.

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu – znajdziecie je TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci