Home PodróżePolska Roztocze – rezerwat Szum na rzece Szum

Roztocze – rezerwat Szum na rzece Szum

by Kasia

Odkrywając ciekawe miejsca na Roztoczu warto ruszyć tropem szumów, czyli mini wodospadów tworzących się na roztoczańskich rzekach. Jednym z takich miejsc, które koniecznie trzeba na Roztoczu odwiedzić jest Rezerwat Szum na rzecze… Szum!

Z wielką pasją tropimy szumy na rzekach i rzeczkach Roztocza. Podziwialiśmy już rzeki Sopot, Jeleń i oczywiście Tanew. Teraz czas na rzekę Szum.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na leśnym parkingu, tuż przy drodze. Rezerwat jest tuż obok i bez trudu znajdziemy ścieżkę i szlak. Pierwsza ciekawostka jest już zaraz na początku. Zapora spiętrzyła rzekę Szum i mamy tam malowniczy zalew. Widoki aż zapierają dech. Trochę są tutaj klimaty jak w Kanadzie, a przynajmniej nam przypomina to krajobrazy, jakie podziwialiśmy w Parku Algonkin.

Po krótkim postoju nad woda, ruszamy dalej szlakiem. Ścieżka wije się wśród drzew i miejscami jest dość piaszczysta (taka mała uwaga – z rowerami i z wózkiem dziecięcym raczej nie polecamy). Od zalewu idziemy cały czas przy rzece – mamy ja po prawej stronie. Jesteśmy w rezerwacie, więc sporo tu powalonych drzew.

Na trasie mamy kilka tablic edukacyjnych, w tym moja ulubiona – „Zegar ptasiego śpiewu”. Szlak dochodzi w końcu do jedynego tutaj drewnianego mostku.

Teraz przechodzimy na drugą stronę rzeki i zaczynamy powrót do samochodu. Idąc druga stroną rzeki zataczamy zgrabną pętelkę. Ale…
Nie da się ukryć że tutaj trasa nie jest już tak malownicza. Idziemy w sumie przez całkiem ładny las, ale w znacznym oddaleniu od rzeki. Tak więc możecie wybrać – wracać tą samą drogą, czy zatoczyć pętelkę.

Rezerwat Szum na Roztoczu – informacje praktyczne

Parking – parkujemy przy głównej drodze, w lesie, na trasie Górecko Stare – Górecko Kościelne. Parking jest bezpłatny.

Nasza trasa

To niezbyt wymagająca wycieczka – cała pętelka to niecałe 3 km i przeszliśmy ją z postojami i robieniem zdjęć w około 50 minut.

Na trasie mamy leśne ścieżki i czasem piasek. Nie polecamy na rowerach i z wózkiem dziecięcym.

Więcej o Roztoczu przeczytacie u nas TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Grzegorz 1 maja 2022 - 19:29

Zainspirowany tym wpisem odwiedziłem to piękne miejsce. Dziękuję za jego polecenie.
https://www.facebook.com/grzegorz.szarek.7/posts/5024064124316142
Relacje z Waszych wypraw są świetne. Gratuluję

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci