Home PodróżePolska Magiczne Roztocze – na tropie rzeki Sopot

Magiczne Roztocze – na tropie rzeki Sopot

by Kasia

Chyba każdy odwiedzający Roztocze prędzej czy później trafi do Rezerwatu Czartowe Pole. Przez rezerwat płynie malownicza rzeka Sopot. Jednak to nie jedyne miejsce, gdzie możemy zachwycić się krajobrazem ukształtowanym przez tą niepozorną rzeczkę. Dzisiaj zabierzemy Was na wycieczkę szlakiem rzeki Sopot.

Uwielbiam odwiedzać Czartowe Pole. Moim zdaniem to najbardziej malowniczy szlak na Roztoczu. Na blogu znajdziecie u nas szczegółowe opisy poprowadzonego tam szlaku – z 2016 roku i 2020. UWAGA – aktualnie kładki na dolnej ścieżce są w remoncie, spokojnie jednak możecie wędrować górną ścieżką i szlakiem po drugiej stronie rzeki.

Rzeka Sopot na Roztoczu

Sopot to dopływ Tanwi, i ma długość ok 25 km. Przepływa przez miejscowości Ciotusza Stara, Majdan Sopocki Pierwszy, Majdan Sopocki Drugi, Nowiny, Hamernie i Osuchy. Na granicy dwóch miejscowości – Majdan Sopocki Pierwszy i Majdan Sopocki Drugi utworzono na rzece Sopot zalew rekreacyjny. Jednak dużo bardziej niż zalew, kusi mnie, żeby dotrzeć do źródeł Sopotu. Co ciekawe rzeka wypływa dwoma strumieniami: prawym w pobliżu miejscowości Husiny (ze źródliska, które jest pomnikiem przyrody) i lewym z małego jeziora w Ciotuszy Nowej.

Tym razem znowu mieszkaliśmy w uroczym domku Marty w Hemerni. A jak Hemernia to rzut beretem do Czartowego Pola i oczywiście nad rzekę Sopot.

Tuż za domkiem mieliśmy malowniczy las i spacerując po lesie doszliśmy do uroczej polany tuż nad rzeką Sopot.

Kolejne miejsce, które warto zobaczyć to Szumy na Rzece Sopot w miejscowości Nowiny. Łatwo tu traficie z głównej drogi – jest drewniany drogowskaz. Tuż nad rzeką jest altanka piknikowa, nieco dalej stół z ławami i ciekawostka – źródło Jeleń. Jest też z tym źródłem związana legenda. Podobno w tym miejscu myśliwy nie zastrzelił królewskiego jelenia o złotym porożu, a on w podzięce za uratowanie życia obdarował pobliską wioskę źródłem. Woda tutaj ma ponoć właściwości lecznicze.

My dotarliśmy tutaj idąc przez las. A do źródła można dotrzeć przechodząc przez drewniany mostek. I właśnie przez ten mostek musicie przejść, żeby zrobić kolejną wycieczkę – ścieżką przez las i tuż nad wijącą się radośnie rzeką Sopot.

Po drodze widoki naprawdę sielskie i ślady działalności bobrów. Jednak najbardziej zachwyciła nas wielka łacha piasku tuż nad rzeką.

Gdy będziecie w tych okolicach polecamy spacer po lesie albo jeszcze lepiej wycieczkę rowerową. Wszystkie lasy na Roztoczu są piękne, ale do tego pomiędzy Hamernią a Nowinami mamy szczególny sentyment.

NOCLEGI

Tym razem znowu zatrzymaliśmy się w niesamowicie przytulnym domku należącym do Marty. To nasza znajoma, projektantka i właścicielka firmy odzieżowej Bozzolo tworząca w duchu slow fashion. Jej dom to cudowna oaza położona w Hamerni, niedaleko lasu.

Więcej o domku przeczytacie TUTAJ – Sielanka na Roztoczu.

Domek jest dostępny na portalu AirBnb. Jeśli jeszcze nie macie konta – warto się zarejestrować z naszego linka – otrzymacie ok 100 zł na pierwszą rezerwację. Domek znajdziecie Tutaj.

Co ciekawego czeka na Was na Roztoczu? Rowery, spacery i spływy kajakowe – zapraszamy TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci