Home PodróżePolska Roztocze – Wąwozy Krasnobrodzkie

Roztocze – Wąwozy Krasnobrodzkie

by Kasia

Ostatniego dnia naszego pobytu na Roztoczu postanowiliśmy rzucić okiem na malownicze Krasnobrodzkie Wąwozy. To niewątpliwie najpiękniejsze wąwozy lessowe znajdujące się na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego.


Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)

Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!

Wąwozy Krasnobrodzkie wypatrzyłam z samochodu, a dokładniej tabliczkę, która kierowała na polną ścieżkę. Bez problemu więc zlokalizujecie to miejsce na obrzeżach Krasnobrodu. Jest tu też spory parking i właśnie z niego zaczynamy wycieczkę.

Początkowo nasza trasa prowadzi pomiędzy polami i domami, aż w końcu dochodzimy do lasu. I prawie zaraz zaczyna być pięknie! Podążamy czerwonym szlakiem.

Nie bez powodu te wąwozy są określane jako jedne z najpiękniejszych. Niesamowite jest to, że możemy na zboczach wąwozu oglądać odsłonięte korzenie drzew.

Ścieżka wąwozem łagodnie, ale jednak wytrwale pnie się do góry. Kolejny cel wycieczki to malownicza Kaplica Św. Rocha – tu prowadzi szlak niebieski. Warto przejść jeszcze kawałek, bo za kaplicą znajduje się najgłębszy z wąwozów. Jest tu rezerwat ścisły, dlatego drogę tarasować nam będą powalone pnie drzew które w tego typu rezerwatach nie są usuwane. Przypominamy też – w rezerwacie ścisłym poruszamy się tylko po wyznaczonych ścieżkach. Tym razem już tam nie docieramy. Na pewno wrócimy – okoliczne lasy będą szczególnie zachwycać jesienią!

Na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego zostały utworzone dwa rezerwaty ścisłe „Zarośle” i „Św. Roch”. I właśnie nasza ścieżka prowadzi przez teren Rezerwatu Św. Roch.

Ciekawa jest historia związana z kapliczką. W połowie XVII w. miała ją ufundować Marysieńka Sobieska w czasie panującej zarazy dżumy. Patron kapliczki, św. Roch był francuskim pustelnikiem, który swój majątek rozdał ubogim, a sam opiekował się chorymi na dżumę. Tuż obok kaplicy jest źródełko z wodą mającą właściwości uzdrawiające. Każdego roku, w niedzielę po 15 sierpnia odprawiana jest w kaplicy msza ku czci św. Rocha.

Wąwozy Krasnobrodzkie – informacje praktyczne

Parking – przy ulicy Kościuszki w Krasnobrodzie, bezpłatny.

Trasa tutaj nadaje się tylko na spacer – nie polecamy z wózkiem dziecięcym albo na rowerze. Do kaplicy św. Rocha prowadzą drewniane schody.

Ciekawostki na trasie:

  • na wzniesieniu, tuż nad parkingiem – zapomniany kirkut, mocno zarośnięty
  • ścieżka Dinozaury
  • Kaplica Św. Rocha z 1943 r. (ale kaplica w tym miejscu istniała już w XVII wieku)

Ścieżki spacerowe w okolicy:

  • Przez Rezerwat Św. Roch – 14 km (szlak niebieski)
  • Do Szuru – 4 km (szlak żółty)
  • Krasnobrodzkie Wąwozy – 4 km (szlak czerwony)
  • Ułańskim Szlakiem – 5 km (szlak zielony)

Ciekawe miejsca na Roztoczu? Wszystkie nasze wpisy TUTAJ

Gdzie nocować na Roztoczu?

Polecamy domki:

  • Bondyrz – kontakt przez Pana Mariusza z Kajaki Ster
  • Hamernia – znajdziecie ich TUTAJ

Domki są też dostępne na portalu AirBnb. Jeśli jeszcze nie macie konta – warto się zarejestrować z naszego linka – otrzymacie 100 zł na pierwszą rezerwację.
Domek z Hamerni znajdziecie Tutaj.
Domek z Bondyrza Tutaj.

Zniżkę na pierwszą rezerwację (aktualnie to ok 100 zł) dostaniecie rejestrując się z tego linka Tutaj

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci