Home PodróżePolskaKraków i okolice Ruchome szopki w Krakowie – gdzie zobaczymy najpiękniejsze szopki w krakowskich kościołach?

Ruchome szopki w Krakowie – gdzie zobaczymy najpiękniejsze szopki w krakowskich kościołach?

by Kasia

Okres Świąt Bożego Narodzenia i cały styczeń to najlepszy moment na podziwianie szopek w krakowskich kościołach. Która z nich jest najpiękniejsza? Gdzie warto zajrzeć? Gwarantuje Wam, że zachwycą Was ruchome szopki, ale te tradycyjne też są piękne.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Kiedy powstała pierwsza szopka? Gdzie zaczęto budować pierwsze szopki?

Pierwsze szopki – Greccio, Rzym, Neapol i… Kraków

Według tradycji pierwszą szopkę stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku, w Greccio. Jednak tradycja budowania szopek w kościołach rozpowszechniła się znacznie później.

Kolejno w kalendarium związanym z szopkami pojawia się Rzym i kościół Santa Maria Maggiore. Właśnie tam, od VI wieku czczono relikwie żłóbka. Możemy tam podziwiać rzeźbę Arnolfo di Cambio pochodzącą z 1272 r, która uważana jest za pierwowzór szopki – zdjęcie tej rzeźby możecie zobaczyć tutaj.

Teraz na scenę wchodzi Neapol, gdzie od końca XV wieku zaczęto budować szopki w kościołach. Zwyczaj ten zaczął rozprzestrzeniać się na inne włoskie miasta w XVI wieku, a później na wszystkie kraje katolickie. I tak w Pradze powstała pierwsza szopka w kościele w 1562 roku i prawdopodobnie wtedy też ten zwyczaj dotarł do Polski.

Niewątpliwie najbardziej rozpowszechnionym typem szopki jest szopka neapolitańska. Występują tam charakterystyczne postacie – świętej rodzinie przychodzą pokłonić się przedstawiciele rożnych zawodów – pasterze, rolnicy, mieszczanie, rzemieślnicy. Największy rozkwit przeżywała szopka neapolitańska w XVIII wieku. Niewątpliwie jedną z największych szopek, jeśli chodzi o ilość postaci możemy podziwiać w Muzeum św. Marcina w Neapolu – jest tam ponad 300 figurek.

Warto też wspomnieć tutaj o tradycji która jest związana z naszym miastem, z Krakowem. O tradycyjnych Szopkach Krakowskich pisaliśmy już wiele razy przy okazji wystawy szopek.

Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich został zorganizowany w 1937 roku. Po przerwie spowodowanej II wojną światową konkurs wznowiono i organizuje go Muzeum Krakowa.

Jeśli będziecie chcieli zobaczyć jedne z najstarszych zachowanych szopek, warto wyruszyć do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Jest tam prezentowana klasyka gatunku i nazywana często „szopką matką” – szopka wykonana przez Michała Ezenekiera (1854-1914/1918), mistrza murarskiego z Krowodrzy. Powstała w latach 90. XIX wieku. Na niej wzorują się całe pokolenia szopkarzy i zainicjowała styl szopek nazywany ezenekierowskim.
Więcej o najstarszej szopce znajdziecie TUTAJ.

Tegoroczna wystawa szopek w Krzysztoforach trwa do 27 lutego – bardzo polecamy. Więcej o konkursie na najpiękniejsza szopkę znajdziecie TUTAJ.

Nasze wspomnienia z Neapolu

Zanim zabierzemy Was na spacer po krakowskich kościołach podrzucimy Wam kilka zdjęć z Neapolu. Tam widzieliśmy największe figury świętej rodziny jakie kiedykolwiek udało się nam spotkać w kościele. Taka nietypowa szopka była w kościele Świetego Januarego (San Gennaro).

Jednak Neapol kojarzy się głównie z miniaturowymi dziełami sztuki, szopkami i figurkami (często ruchomymi) których prawdziwe królestwo jest na ulicy Via San Gregorio Armeno. Tam właśnie zobaczycie sklepiki i warsztaty produkujące wszystko co jest potrzebne aby stworzyć arcydzieło, maleńki świat szopki.

Więcej zdjęć z Neapolu znajdziecie TUTAJ

Szopki w kościołach w Krakowie

I wreszcie docieramy do Krakowa i kościołów, gdzie możemy podziwiać szopki. Która jest najpiękniejsza? Trudno ocenić, bo każda szopka jest inna. Niewątpliwie jednak ta prezentowana w Klasztorze Bernardynów jest największa i wzbudzająca zachwyt tym, że sporo figurek się rusza.

1. Kościół Bernardynów

Adres: Bernardyńska 2
Szopka u Bernardynów jest budowana przez kilka dni. Liczba figurek i elementów które składają się na szopkę jest gigantyczna. Mamy też zawsze wielką frajdę wypatrując nowych postaci. Faktycznie figurek przybywa – są to teraz głównie figurki i całe scenki rodzajowe które są kupowane w Neapolu. Jednak stałym i niezmiennie zachwycającym elementem szopki jest gigantyczne tło – 15 metrowa panorama Ziemi Świętej namalowana w 1967 roku w Zabrzu.

Jeśli zachwyciła Was szopka u Bernardynów w Krakowie, zajrzyjcie też do Kalwwari Zebrzydowskiej i do Leżajska. Do Kalwarii jeszcze nie dotarliśmy w tym roku ale zdjęcia z Leżajska już mamy.

2. Kościół Kapucynów

Adres: Loretańska 11
Tutaj jest też tradycyjnie ruchoma szopka. Ale zupełnie inna niż ta u Bernardynów. Tradycja wystawiania szopki u Kapucynów sięga 1866 roku. W 1955 przebudowano szopkę. Od tej pory przed żłóbkiem przesuwają się postanie oddające pokłon Jezusowi. Obecnie podziwiać możemy tu widok Jerozolimy, mury Krakowa – centralnie położona Brama Floriańska i sznur postaci oddających pokłon. Są kosynierzy, górale, krakowiacy w barwnych strojach, jest Papież Jan Paweł II, Kardynał Wyszyński, Trzej Królowie, Jan III Sobieski, Kościuszko, Ojciec Pio.
Szopka czynna:
Poniedziałek – sobota: 9:30 – 17:15
Niedziela i uroczystości – po każdej Eucharystii oraz 13:30 – 16:15

3. Kościół Redemptorystów

Adres: Zamojskiego 56
Ta szopka niewątpliwie zachwyci dzieci. Główne postacie tutaj to fantazyjnie przebrane lalki. Ale są też samoloty, samochody, a nawet dwa pociągi!

4. Kościół Franciszkanów

Adres: Plac Wszystkich Świętych 5
Tutaj jest też spora szopka – powstaje w bocznej nawie i zajmuje sporo miejsca.

5. Kościół Dominikanów

Adres: Stolarska 12
Tym razem możemy podziwiać tutaj szopkę w grocie z figurami wielkości człowieka.

Gdzie jeszcze warto zajrzeć aby podziwiać ciekawe szopki w Krakowie?
W tym roku jeszcze tam nie dotarliśmy, ale z poprzednich lat mamy zdjęcia i wiemy, że warto tam zajrzeć.

6. Katedra Wawelska

Adres: Wawel 3
Szopka którą tu podziwiamy, pierwszy raz stanęła tutaj w 2012 roku. Figury zostały zamówione we Włoszech i są ręcznie rzeźbione z drzewa lipowego. To replika figur które powstawały w słynnym szopkarskim warsztacie Ruperta Reindla (żył w latach 1908 – 1990) pod Innsbruckiem, w Igls. Co ciekawe, wystawianie szopek w Katedrze Wawelskiej to całkiem młoda tradycja. Szopki ustawiane są tutaj dopiero od około dziesięciu lat.

7. Kościół Świętej Barbary

Adres: Mały Rynek 9

8. Kościół św. Andrzeja

Adres: Grodzka 54
Kościół św Andrzeja jest w stylu romańskim (zbudowany w latach 1079–1098 ), a od 1320 roku należy do zakonu Klarysek. Jest tu wystawiana tradycyjna szopka, z charakterystycznymi figurkami.

9. Kościół Piotra i Pawła

Adres: Grodzka 52A

10. Bazylika Mariacka

Adres: Plac Mariacki 5
W 2019 miała miejsce premiera nowej szopki w Bazylice. Figury powstały we Włoszech, niedaleko Bolzano. To region z małymi zakładami rzemieślniczymi, które wykonują piękne tradycyjne szopki.

To oczywiście nie wszystkie szopki jakie możemy podziwiać w krakowskich kościołach. A może odkryliście jakieś miejsce które nie ma w naszym zestawieniu, a szczególnie wato tam zajrzeć?

Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?

Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:

Booking.com
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

magdalena 13 stycznia 2022 - 22:41

przesliczna szopka jest w kosciele na Konfederackiej! moim zdaniem najpiekniejsza ze wszystkich :)

Odpowiedx
Kasia 13 stycznia 2022 - 22:49

O! Dobrze wiedzieć – może jutro tam zaglądniemy :) Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci