Gdy zobaczyłam Sulovskie Skały od razu wiedziałam, że musimy tam pojechać. Choć tak naprawdę inspiracją do odkrycia tego miejsca był skalny „brokuł” czyli niesamowita skała położona w pewnej odległości od miejscowości Sulov. Do brokuła w końcu nie dotarliśmy, ale i tak zrobiliśmy fantastyczną wycieczkę. Czy Warto wybrać się w Sulovskie Skały? Zdecydowanie tak!
Sulovskie Skały (Sulovskie Vierchy, Súľovské skaly, Súľovské vrchy) są idealne dla każdego. Położone są w Górach Strażowskich (Strážovské vrchy). Jest to też Rezerwat Przyrody utworzony w 1973 roku. W obrębie Sulovskich Skał jest wytyczonych kilka szlaków. Nie są trudne, choć przejście najdłuższej pętli (ok 15 km) może być dla niektórych męczące i czasochłonne.
Znowu inspiracją do odkrywania ciekawych miejsc na Słowacji był blog Hasające Zające. Dla mnie są oni niekwestionowanymi ekspertami od szlaków w słowackich górach.
To dzięki ich bardzo szczegółowemu opisowi na blogu wybraliśmy najpierw szlak zielony a schodziliśmy szlakiem żółtym.
Do dyspozycji macie jeszcze szlak czerwony.
Dla tych co nie lubią zbyt dużo chodzić, albo mają mało czasu idealna będzie pętelka prowadzącą po zielonym szlaku. Przejdziecie nią praktycznie po najciekawszych miejscach i punktach widokowych.
Sulovskie Skały- zielony szlak
Naszą wędrówkę zaczęliśmy właśnie od zielonego szlaku. Parking jest przed miejscowością Sulov.
Najpierw idziecie magicznym lasem wspinając się coraz wyżej. Pierwsza atrakcja to malownicza Gotycka Brama (Gotická brána). Ale tutaj warto się trochę pokręcić i wejść na punkt widokowy ( na lewo od szlaku) z którego najładniej widać grupę skał tworzących bramę.
Przed nami następne skałki i punkty widokowe.
Sulovski zamek ( Sulovski Hrad)
Kolejne charakterystyczne miejsce to Sulovski zamek. Tutaj też warto zatrzymać się chwilkę i przecisnąć wąskim przejściem na górny zamek. Przejście jest tak wąskie, że plecak trzeba zdjąć z pleców. Są tu klamry i drabinka – trzeba się trochę powspinać, ale warto – dla widoków i fajnego miejsca na piknik. Tworzą się też tu niestety kolejki do wejścia, gdy ludzi jest więcej.
Teraz możemy zdecydować czy wracamy na parking zielonym szlakiem, czy czerwonym dochodzimy do żółtego i zamykamy pętelkę wracając częściowo lasem.
Bonusem są tu znowu punkty widokowe, ciekawe skały rozrzucone po lesie, wielki łuk skalny i na koniec piękna panorama Sulovskich Skal z malowniczej łąki. Minusem fatalne zejście po zboczu przy wielkim łuku skalnym. Jednak jeśli ja dałam radę z problematycznym kolanem, to Ty też sobie poradzisz.
My wracaliśmy na parking szlakiem żółtym. Jednak możecie z polany pójść dalej i dotrzeć polami do piramidy. Potem czeka Was powrót przez wioskę Sulov i asfaltem do samochodu.
My mieliśmy już trochę mało czasu, więc do nietypowej piramidy podjechaliśmy samochodem.
Piramida z widokiem na Góry Sulovskie
To chyba najczęściej fotografowany obiekt w tym rejonie. Piramida została zaprojektowana w 2015 roku. Artysta Juraj Gábor stworzył niewątpliwie idealna ramę dla pięknego widoku na Sulovskie Góry.
Dotrzemy do niej z parkingu w centrum miasteczka Sulov.
Tym razem nie dotarliśmy do bardzo charakterystycznego Budzogáň, czyli samotnej skały przypominającej też brokuła.
Po prostu musimy się tutaj jeszcze raz wybrać i do brokuła zrobimy krótką wycieczkę z miejscowości Zbynov.
Sulovskie Skały, Słowacja – informacje praktyczne
Jadąc na Słowację pamiętajcie o paszportach i ubezpieczeniu. Warto też sprawdzić aktualne przepisy jeśli chodzi o obostrzenia związane z Covid.
Dojazd z Krakowa
Dojazd zajmuje około 3 godzin – to 190 km
Parking przy Sulovskich Skałach
Parking jest przed miejscowością Sulov – płatny 2€
Nasza trasa
Przeszliśmy w sumie 11 km a cała wycieczka zajęła nam 6 godzin. Przygotujcie się na wspinaczkę, drabinki i klamry. Jednak najbardziej nieprzyjazne były zejścia po osuwającym się zboczu w lesie – przynajmniej dla mnie. Dlatego polecam zabrać kijki. W trudniejszych miejscach są metalowe barierki. Oczywiście pełne buty z dobrą podeszwą będą bardzo przydatne.
Max elevation: 928 m
Min elevation: 392 m
Total climbing: 888 m
Total descent: -715 m
Total time: 07:05:02
Ciekawostki w okolicy
Stratený Budzogáň i Zbyňovská skalná ihla – szlak żółty z Zbyňov,
Wielki Rozsutec w paśmie Małej Fatry,
Wielki Chocz w Górach Choczańskich
Noclegi w okolicy
Jełśi bedziecie się chcieli zatrzymać w okolicy na nocleg – polecamy Booking. Warto, bo ciekawostek w okolicy znajdziecie całkiem dużo.
Booking.com