Home PodróżePolska Stawy kaskadowe w Pogorzycach – czyli teraz Jura

Stawy kaskadowe w Pogorzycach – czyli teraz Jura

by Kasia

Ostatnio celem naszych wycieczek są głównie malownicze lasy niedaleko Krakowa. A jeśli w tym lesie jest na dokładkę jakiś staw albo malownicza rzeczka, to miejsce w naszym prywatnym rankingu dostaje dużo punktów. Tym razem zabieramy Was na wycieczkę do Pogorzyc, podziwiać malownicze stawy kaskadowe.

Na informację o stawach kaskadowych znowu trafiłam przypadkiem. Chyba na jednej z grup na FB ktoś wspominał, że jeździł w okolicy na rowerze. Rzut oka na mapę i miejsce na wycieczkę mieliśmy już wybrane!

Pogorzyce położone są niedaleko Chrzanowa, na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Stawy kaskadowe to pięć niewielkich stawów położonych jeden za drugim i tak, że woda z jednego przepływa do następnego. Stawy powstały całkiem niedawno – w 2017 roku. Co ciekawe, powstanie w tym miejscu stawów to lokalna inicjatywa, a dokładnie Towarzystwa Wędkarskiego Pogorzyce. Na samym początku w tym miejscu był tylko zarośnięty dół. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego powstał pierwszy staw. Dzięki zaangażowaniu i kolejnym dotacjom powstały następne.

Jak się okazuje stawy służą nie tylko wędkarzom. Są tam stoły piknikowe, miejsce na ognisko i solidny kamienny grill.

My nasza wycieczkę zaczęliśmy od spaceru wokół stawów. Jeśli będziecie tu rano, jest szansa, że stawy będziecie mieć tylko dla siebie. Stawy i dziką przyrodę. Przy odrobinie szczęścia możecie wypatrzeć tuż nad wodą zimorodka!

Total distance: 4429 m
Max elevation: 608 m
Min elevation: 533 m
Total climbing: 115 m
Total descent: -103 m
Total time: 01:56:58
Download file: pl-mlp-stawy-kaskadowe-kasai.eu.gpx

Stawy schowane są w w malowniczym bukowym lesie poprzecinanym głębokimi wąwozami. Bardzo kusiło nas zobaczyć co kryje się w tych lasach. Okazało się że warto zapuścić się nieco dalej – w lesie jest ciekawa jaskinia a nieco dalej nikłe ślady grodziska (Grodzisko Wielkie).

Wygląda na to że warto tu pojawić się tez wiosną – w okolicach Grodzicka jest szansa wypatrzeć storczyki i czosnek niedźwiedzi.

Stawy Kaskadowe w Pogorzycach – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

To zaledwie 40 minut z centrum miasta.

Parking

Na ulicy Grodzisko. Bezpłatny. W weekendy szybko się zapełnia, dlatego polecamy przyjechać rano. Rano byliśmy tylko my i jeden wędkarz, gdy wracaliśmy parking był pełny.

Ciekawostki w okolicy
– Skansen w Wygiełzowie
– Ruiny zamku Lipowiec w Babicach
– Rezerwat Bukowisko

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci