Home PodróżePolska Synagoga w Łańcucie

Synagoga w Łańcucie

by Kasia

Odwiedziny w Synagodze w Łańcucie planowaliśmy od dawna. Jak to zazwyczaj bywa, gdzieś przypadkiem zobaczyłam zdjęcia wnętrza synagogi i wiedziałam, że musimy tam w końcu kiedyś dotrzeć. Tym razem impulsem była wizyta w Leżajsku, w czasie obchodów rocznicy śmierci cadyka Elimeleha. Synagoga w Łańcucie – to miejsce które warto zobaczyć!


Synagoga w Łańcucie to niezwykle skromny żółty budynek, właściwie nie wyróżniający się spośród otaczających go kamienic. Właśnie takie było założenie fundatora, hrabiego Stanisława Lubomirskiego. Synagoga miała nie być wyższa niż ratusz miejski i kościół. Zbudowana została w 1761 roku na miejscu istniejącej tu wcześniej drewnianej synagogi.

Budynek jest skromny, ale prawdziwe piękno ukryte jest w jej wnętrzu. Po burzliwych dziejach obecnie możemy podziwiać w pełni odrestaurowane freski i Bimę która jest zarazem elementem architektonicznym – wspiera sklepienie.
Koniecznie dobrze przyglądnijcie się freskom pokrywającym Bimę. Pochodzą one z 1906 roku i przedstawiają sceny biblijne – kuszenie Adama i Ewy, Kaina i Abla, arkę Noego i ofiarę Izaaka.
Jednak w synagogach jest zakazane przedstawianie twarzy ludzkiej. Co więc zrobił malarz? Sprytnie ukrył i zamaskował postacie. Wypatrzycie sami Adama i Ewę?

 


Na wschodniej ścianie synagogi, tuż nad miejscem gdzie kiedyś przechowywano zwoje Tory (aron ha-kodesz), jest jedyny drewniany element zachowany z dawnego wyposażenia. Niestety większość drewnianych detali spłonęła w czasie podpalenia synagogi przez Niemców w 1939 roku.


W synagodze jest też jeszcze jedno ciekawe pomieszczenie – zaraz od wejścia, po prawej stronie jest mała Sala Lubelska. Ozdobiona freskami na suficie prezentuje obecnie zbiory judaików. Kiedyś odbywały się tu zebrania i sądy rabinackie, służyła też do codziennych modlitw. Modlił się tu też cadyk Elimelech z Leżajska.


Tak naprawdę mieliśmy dużo szczęścia, że udało się nam zobaczyć synagogę w środku. Normalnie jest ona czynna w miesiącach letnich. Jednak dzisiaj, ze względu na pielgrzymujących w te okolice chasydów, opiekun synagogi – pan Mirosław Kędzior, był na miejscu.
Niezwykle życzliwie nas potraktował i pozwolił wejść do środka najpierw Markowi, a gdy chasydzi skończyli modlitwy również i mi z Malwinką (w czasie modlitwy kobiety nie mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu co mężczyźni – dla kobiet są osobne babińce, najczęściej na piętrze synagogi).
Mam nadzieje, że w czasie wakacji wrócimy tu jeszcze raz. Opiekun synagogi niezwykle ciekawie opowiadał o wyposażeniu i historii.
Więcej o tym niesamowitym i pełnym pasji człowieku możecie przeczytać tutaj – Szojmer z Łańcuta

Informacje Praktyczne

Synagoga jest przy placu Jana III Sobieskiego 16, w pobliżu zamku
Bilet 7 zł (mile widziane też dobrowolne datki)
Aktualnym właścicielem budynku jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Linki
www.sztetl.org.pl
http://www.polskaatrakcyjna.pl/atrakcja/synagoga-w-lancucie
www.fzp.net.pl/spoleczenstwo/szojmer-z-lancuta
www.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Łańcucie
Zdjęcia Joanny Mrówki z 2017 roku:
https://mrowisko.wordpress.com/2017/03/19/lezajsk-i-lancut/
https://mrowisko.wordpress.com/2017/03/18/lezajsk/

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci