Home PodróżeParki Narodowe Torfowisko w Tarnawie – ciekawostka w Bieszczadach

Torfowisko w Tarnawie – ciekawostka w Bieszczadach

by Kasia

Od lat z wielkim entuzjazmem biegam po bagnach i torfowiskach. A jeśli dodatkowo są tam malownicze drewniane kładki, to jest pewne, że koniecznie muszę tam pojechać. Torfowisko w Tarnawie. Wreszcie tu dotarliśmy, ale czy było warto?

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Od razu podpowiem, że torfowisko w Tarnawie dobrze jest potraktować jako dodatkową atrakcję, gdy będziecie gdzieś w okolicy.
My dotarliśmy tutaj po zejściu z Tarnicy. Było około godziny 13:00 i aż się prosiło pojechać jeszcze gdzieś, na trasę którą pokonamy bez większego wysiłku…

Torfowisko w Tarnawie – dojazd

Torfowisko położone jest tuż przy drodze Tarnawa Niżna – Bukowiec. Jest tam dość duży parking ( gdy byliśmy, parking był bezpłatny) z wiatą piknikową.

Torfowisko jest na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego – należy więc wykupić bilety wstępu – polecam przez internet TUTAJ

Parking leży dokładnie pośrodku dwóch obszarów torfowisk.

Torfowisko w Tarnawie – spacer po drewnianych kładkach

Mniejsza część torfowiska zajmuje obszar około 6 hektarów. To ta część z ciekawszymi kładkami. Są też w znacznie lepszym stanie niż na drugim obszarze. Robimy tu dość krótką wycieczkę, z pętelką na końcu. Tu zdecydowanie zrobicie najbardziej malownicze zdjecia.


Większa i bardziej zalesiona część, to około 20 hektarów. Tu są drewniane kładki zabezpieczone metalową siatką. Niestety część z nich jest w kiepskim stanie – trzeba uważać.

Czy warto odwiedzić Torfowisko w Tarnawie?

Ja uwielbiam drewniane kładki, torfowiska i bagna. Torfowisko w Tarnawie to torfowisko wysokie. Jeśli więc jesteś zapalonym przyrodnikiem, albo tak jak ja lubisz spacery po drewnianych kładkach, będziesz zachwycony.

Niestety Marek nie był zbytnio oczarowany urodą torfowiska… Trochę muszę przyznać mu trochę rację. W porównaniu do innych torfowisk w Polsce i na świecie które widzieliśmy, a przede wszystkim ścieżek edukacyjnych oprowadzonych na ich obszarze, torfowisko w Tarnawie wypada blado.
Wielka szkoda, że nie ma tutaj tablic edukacyjnych. Wtedy spacer można połączyć z ciekawą lekcją przyrody. Dodatkowo kładki na większym obszarze torfowiska są naprawdę w kiepskim stanie.
Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni – powstanie ścieżka edukacyjna i kładki będą naprawione.

Wracając już z torfowiska i jadąc w kierunku Mucznego, zwrocie uwagę na ciekawe podmokłe tereny po prawej stronie ulicy. Jest tam też wieża widokowa.

Dodatkowo droga biegnie przy granicy z Ukrainą, wytyczonej na Sanie i są tam piękne widoki na ukraińską stronę.

Ciekawostki w okolicy Torfowiska w Tarnawie

– Baza Nad Roztokami – kultowe miejsce, nie tylko dla fanów serialu Watacha
– Stadnina koni Huculskich
– szlak do źródeł Sanu
– nieistniejące wioski – Sianki
– inne torfowiska – Wołosate, Tarnawa Niżna (na ścieżce do Dźwiniacza Górnego)

Torfowisko Tarnawa – informacje praktyczne

Parking

W sieci są informacje, że parking jest płatny. Gdy my byliśmy – był bezpłatny (sierpień 2021).

Pamiętajcie o biletach do Bieszczadzkiego Parku Narodowego – 8 zł i 4 zł ulgowy.

Wycieczka tutaj to lekki spacerek. Polecamy jednak zabrać ze sobą wodę – spora cześć trasy jest na odsłoniętym terenie i słońce mocno praży.

Nocleg

Na Podkarpaciu z dużą przyjemnością zatrzymaliśmy się znowu w domu Pani Marzeny – Dom Pod Jodłami – Agroturystyka

Więcej propozycji noclegów na Podkarpaciu i w Bieszczadach znajdziecie tutaj:

Booking.com

Więcej wpisów z Podkarpacia i z Bieszczad znajdziecie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci