Home PodróżePolska Zamek w Niemodlinie – inny niż wszystkie. Odkrywamy Opolskie!

Zamek w Niemodlinie – inny niż wszystkie. Odkrywamy Opolskie!

by Kasia

Planując nasz pobyt na Opolszczyźnie mieliśmy ochotę zobaczyć kilka zamków, których jest całkiem sporo w tych okolicach. Niestety musieliśmy wybrać tylko jeden. Wybór okazał się łatwy. Zamek w Niemodlinie zakasował inne – malowniczo położony i ze stadem danieli radośnie biegających po zamkowej trawce.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Niemodlin zaliczany jest do najstarszych miast Opolszczyzny. Pierwsze wzmianki pojawiają się już w 1224 roku. Niewątpliwie najciekawszy w Niemodlinie jest imponujący zamek.

Niemodliński zamek został zbudowany przez księcia Bolesława Niemodlińskiego w 1313 roku, na miejscu drewnianego grodu kasztelańskiego. Zamek był na przestrzeni dziejów wielokrotnie przebudowywany. Rok 1573 był tragiczny – zamek spłonął i dopiero w 1573 został odbudowany.

Ostatnia zmiana architektury zamku miała miejsce w XIX wieku. Wtedy z polecenia ówczesnego właściciela, Fryderyka Leopolda von Praschma, zamurowano krużganki i całkowicie przebudowana kaplicę. Fryderyk był właścicielem zamku, aż do 1945 roku.

W 2015 roku zamek przejęła firma z Łodzi i jest duża szansa, że ten niesamowity zamek wróci do świetności. Od 2017 roku jest prezentowana w zamku imitacja „bursztynowej komnaty”.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Wielu z Was widziało zamek na dużym ekranie – Jan Jakub Kolski nakręcił na terenie zamku film Jasminum. Teraz możemy oglądać na dziedzińcu charakterystyczne freski wokół drzwi.

Nam niestety nie udało się zdążyć na czas, aby dołączyć do grupy oprowadzanej po zamkowych wnętrach. Dlatego nie możemy Wam pokazać jak wygląda zamek w środku. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zaglądniemy w te strony i będzie okazja zobaczyć jak postępują prace remontowe w zamku.

Dobrym pomysłem jest rozmieszczenie tablic z dziejami zamku. Dzięki temu, bez przewodnika mogliśmy poznać dzieje zamku.

Nie ukrywam, że do Niemodlina przyciągnął nas zamek, ale też biegające wokół niego stado danieli. Pamiętam z jakim zachwytem oglądaliśmy te piękne zwierzęta w kilku przypałacowych parkach w Anglii. W Polsce pierwszy raz spotkaliśmy zamek z własnym stadem danieli. Pomysł doskonały!

Jeśli będziecie w Niemodlinie warto też rzucić okiem na malowniczy rynek – w kształcie wrzeciona i ciekawy kościół.

Gotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pochodzi z XIV wieku (prezbiterium), a w XV wieku został rozbudowany o nawę i wieżę. Część wyposażenia wewnątrz kościoła (ambona, ołtarze i rzeźby) pochodzą z XVII i XVIII wieku. Ciekawy jest też Ogrójec znajdujący się na zewnątrz kościoła, z rzeźbami z XVIII w. Ostatnio w kościele prowadzone były prace zabezpieczające freski i w czasie prac konserwatorskich odkryto na ścianie najstarsze w Polsce epitafium naścienne. Epitafium upamiętnia Ekharta, proboszcza i budowniczego kościoła w Niemodlinie, był też kanonikiem kolegiaty w Opolu (zmarł w 1314 roku).

Niemodlin – atrakcje w okolicy

Święto Karpia – Niemodlin słynie z hodowli karpia, a te tradycje sięgają XIV wieku.

Ogród dendrologiczny w Lipnie – najstarsze arboretum w Polsce, założone przez właściciela zamku w Niemodlinie, Jana Nepomucena Karola Praschmana w 1782 roku. Posadzono wówczas min dwa jałowce wirginijskie, i jeden z nich dotrwał do naszych czasów!

Zamek w Niemodlinie – informacje praktyczne

Zamek w Niemodlinie
ul. Rynek 55; Niemodlin

Bilety 10/ 15 zł; 5/10 zł – w zależności od trasy;

wtorek- piątek 10:00-18:00, sobota – niedziela 10:00-20:00

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

3 komentarze

Kasia 9 lutego 2021 - 23:42

Ślicznie tam i tak mam blisko, a nawet nie miałam pojęcia o istnieniu tego zamku – dziękuję!

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 9 lutego 2021 - 23:42

Oj tak, ale na Opolszczyźnie to co krok jakiś zamek czy pałac. Może kiedyś zobaczymy też inne :)

Odpowiedx
Joanna/places2visit.pl 9 lutego 2021 - 23:42

W pobliżu zamku jest świetna Restauracja na Wyspie – byłam i mają pyszne jedzenie ;) Jest na Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj”

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci