Home Rusz się!Las Zwierzyniec, Stawy Echo i Bukowa Góra na Roztoczu

Zwierzyniec, Stawy Echo i Bukowa Góra na Roztoczu

by Kasia

Chyba wszyscy odwiedzający Roztocze zaglądają do Zwierzyńca. Jest tam sporo ciekawych miejsc, na tyle dużo, że czasem brakuje czasu, żeby zobaczyć wszystko. Tak było u nas z Bukową Górą. Dopiero teraz tam dotarliśmy i namawiamy Was na podobną wycieczkę.

Słysząc o Zwierzyńcu bez trudu mogę wymienić główne atrakcje, które już wiele lat temu widzieliśmy:
– Stawy Echo
– Florianka
– hodowla Konika polskiego
– Browar Zwierzyniec
– Biała Góra i wieża widokowa
– Roztoczański Park Narodowy i siedziba parku

Bukowa Góra

O trasie na Górę Bukowa słyszałam już dawno, ale jakoś zawsze brakowało czasu żeby tam ruszyć. Z jednej strony trochę zniechęcały mnie tłumy w Zwierzyńcu, z drugiej zdawałam sobie sprawę, że trasa jest raczej za ciężka dla mojej mamy, z którą na Roztocze najczęściej jeździmy.
Dlatego już od jakiegoś czasu knułam, żeby ruszyć na Bukowa Górę tylko z Markiem.

Okazja nadarzyła się w sierpniowy weekend. Jak rozwiązać problem tłumów na szlaku? Najlepiej wyruszyć w wcześnie rano.

Nasza Trasa

Startujemy z parkingu tuż przy Browarze Zwierzyniec – jest bezpłatny. Inny parking, już płatny, jest tuż przy początku szlaku na Bukową Górę jest przy budynku Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Zrobiliśmy pętelkę: Zwierzyniec – Bukowa Góra – Sochy – Czarny Staw – Stawy Echo – Zwierzyniec.
Cała trasa to ponad 10 km i zajęło nam to 2h 45 minut.

Total distance: 10160 m
Max elevation: 308 m
Min elevation: 227 m
Total climbing: 110 m
Total descent: -110 m
Total time: 02:45:04
Download file: pl-lub-Bukowa_Gora_Zwierzyniec-kasai.eu.gpx

Z Parkingu idziemy w stronę budynków RPN. Mijamy malowniczy Pałac Plenipotenta na górce, a po prawej stronie duży parking i budynek RPN. Wejście na szlak Bukowa Góra jest dokładnie na przeciwko budynku parku. Do lasu wchodzimy okazałą bramą.

Obszar na którym spacerujemy został objęty ochroną już w 1934 roku, za czasów ordynacji Zamojskiej. Na trasie tak zwanej drogi pałacowej został utworzony niewielki rezerwat o powierzchni około 8 hektarów. W późniejszych latach został powiększony, aż w końcu całość obszaru została włączona do utworzonego w 1974 roku Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Pamiętajcie – jesteście na terenie Parku Narodowego – poruszamy się tylko po wyznaczonych ścieżkach, obowiązują też tutaj bilety wstępu (można kupić przez internet). Szlak na Bukową Górę jest pieszy – zakaz rowerów i wprowadzania piesków.

Jesteśmy tu na tyle wcześnie, że na całej trasie, aż do wsi Sochy nikogo nie spotykamy.

Las dookoła jest niesamowicie piękny. Im wyżej tym więcej bukowych drzew. Na trasie mamy też charakterystyczne kamienie – pomnik pamięci poległych leśników.

Na szlaku mamy sporo tablic edukacyjnych informujących o typach lasu które mijamy po drodze. Początkowo są to sosny mające nawet po 160 lat. Dominuje tutaj sosna, ale zdarzają się też inne gatunki drzew – świerk pospolity brzoza brodawkowata, jarząb, dąb i buk zwyczajny.
Bliżej szczytu mamy strefę przejściową od boru jodłowego do buczyny karpackiej. Schody które tutaj mamy z jednej strony ułatwiają poruszanie się w górę zbocza, a z drugiej spełniają rolę umocnień zapobiegających erozji gleby. Wspinając się po ponad 200 schodach pokonujemy przewyższenie około 50 m.

Nieco dłużej zatrzymujemy się na punkcie widokowym. Tutaj możecie zdecydować – idziecie dalej – schodząc do wsi Sochy, albo wrócić tą samą drogą którą przeszliście, do Zwierzyńca.

Czas przejścia tylko na Bukową Górę to około 1,5 godziny powrót to 45 minut, długość ścieżki to 2,6 km.

Nam zależało żeby zrobić pętelkę, więc schodzimy drogą gruntową do wsi – to tylko 0,7 km. Tam mijamy kościół i cmentarz.

Sochy

Przy cmentarzu we wsi Sochy jest tablica informująca o pacyfikacji wsi z 1 czerwca 1943 roku. Zginęło wtedy 185 osób. Hitlerowcy otoczyli wieś i podpalili zabudowania zabijając wszystkich mieszkańców. Po wycofaniu się wojsk, wieś została dodatkowo zbombardowana i zrównana praktycznie z ziemią. Z masakry ocalało zaledwie kilka osób. Pacyfikacje wsi przeprowadzono w odwecie za pomoc, jaką mieszkańcy wioski okazali partyzantom.

Teraz przechodzimy krótki odcinek wzdłuż drogi i zaraz skręcamy w lewo, obok dużego krzyża, do lasu.

Wędrujemy leśnymi ścieżkami aż do szutrowej drogi na Floriankę. My skręcamy teraz w lewo – w kierunku Czarnego Stawu i Zwierzyńca.

Czarny Staw

Staw będziecie mijać mając go po prawej stronie. Jest zasilany przez rzekę Świerszcz która malowniczo meandrowała nam obok ścieżki. Do stawu dochodzimy po drewnianych kładkach, na końcu jest niewielka platforma widokowa.

Stawy Echo i wieża widokowa

Kolejne charakterystyczne miejsce na trasie to wieża widokowa. Mamy tam tablice informacyjne i dobry widok na stawy i plaże tuż przy lesie. Niestety koników polskich nie wypatrzyliśmy.

Jednak po drugiej stronie ulicy jest spora zagroda i tam możecie się spodziewać że koniki będą.

Teraz docieramy do plaży przy stawach echo. Jest tu spory parking (płatny). Nadal jest na tyle wcześnie, że na parkingu stoją tylko dwa samochody. Na plaży też pusto – urzęduje tam tylko rodzina łabędzi. Od parkingu przechodzimy drewnianymi pomostami.

Do Zwierzyńca wracamy szlakiem przez las i po kilku minutach jesteśmy już na naszym parkingu.

Zwierzyniec – Kościółek na wodzie

Będąc w Zwierzyńcu, nawet tyko przejazdem, warto zobaczyć charakterystyczny kościół i malowniczy park nieopodal. Kościółek został zbudowany jako kaplica dworska w latach 1741 – 1747 w czasach gdy rządy w ordynacji sprawował Tomasz Antoni Zamoyski.

Bukowa Góra ze Zwierzyńca – informacje praktyczne

Nocleg na Roztoczu

Możliwości noclegowych na Roztoczu jest coraz więcej. My zazwyczaj wybieramy miejsca nieco bardziej spokojniejsze – najbardziej tłumnie odwiedzane są okolice Zwierzyńca i Bondyrza.

Booking.com

Parking

Bezpłatny parking tuż obok browaru Zwierzyniec.
Jeśli na nim zabraknie miejsca, są jeszcze dwie możliwości:
– parking przy budynku Roztoczańskiego Parku Narodowego ( tam też można kupić bilety do Parku) – jest najbliżej wejścia na szlak
– parking tuż przy Kościele na Wodzie – opłata co łaska

Bilety do Roztoczańskiego Parku Narodowego

Bilety kosztują 6 zł / ulgowy 3 zł
można też kupić bilet tygodniowy – 12 zł

Bilety w RPN są obowiązkowe na szlaku Bukowa Góra i na szlaku rowerowym na Floriankę.

Bilety kupicie w pawilonie RPN. Można też przez internet TUTAJ.

Widzieliśmy kontrę biletów na trasie na Floriankę.

Więcej ciekawostek z Roztocza znajdziecie u nas na blogu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci