O ZOO we Wrocławiu słyszał chyba każdy. Gdy oboje z Markiem byliśmy dziećmi, było to niewątpliwie największe i najciekawsze ZOO w Polsce.
Dodatkową popularność ZOO we Wrocławiu zyskiwało dzięki programowi w telewizji, prowadzonemu przez Państwa Gucwińskich. Teraz na terenie ogrodu zoologicznego powstał nowy, gigantyczny pawilon Afrykarium. I to był ten magnes, który przyciągnął nas znowu do ZOO we Wrocławiu.
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Niezbyt często odwiedzamy ogrody zoologiczne. Jak do tej pory widzieliśmy ogrody w Krakowie, Poznaniu, Opolu i w Zamościu. Widzieliśmy też ogród we Wrocławiu, ale było to wiele lat temu.
ZOO we Wrocławiu jest najstarszym ogrodem w Polsce – powstał w 1865 roku i chyba nadal największym.
Teraz ogród może pochwalić się nowym pawilonem – Afrykarium, który został otwarty w 2014 roku.
Afrykarium we Wrocławiu
Po przekroczeniu charakterystycznej bramy zoo od razu ruszyliśmy do Afrykarium.
Już statystyki robią wrażenie – Afrykarium to 15 mln litrów wody, 21 basenów i akwariów. To też 5 tys zwierząt i 300 rożnych gatunków! Robi wrażenie, tym bardziej, że to tylko jeden budynek w i tak ogromnym ZOO Wrocław!
Budynek robi wrażenie. Momentami możemy się tam naprawdę poczuć jak w Afryce. Znajdziecie tam 5 stref pokazujących rożne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki:
- Morze Czerwone
- Afryka Wschodnia
- Kanał Mozambicki
- Wybrzeże Szkieletów
- Dżungla nad rzeką Kongo
W Afrykarium są gigantyczne zbiorniki z rafą koralową i setkami rybek. Jest też szklany, 18 metrowy tunel, w którym możemy obserwować pływające żółwie, rekiny, płaszczki i wiele innych gatunków ryb.
Są tam też spore wybiegi dla kotików afrykańskich (często mylonych z fokami) i pingwinów. Udało się nam zobaczyć nurkujące pingwiny – to pingwiny przylądkowe ( inna nazwa to tońce ).
Ogromne wrażenie robią gigantyczne manaty. Akurat trafiliśmy na porę karmienia.
Z Afrykarium ruszyliśmy jeszcze zobaczyć słonie w zabytkowym Domu Gruboskórców. Ta archaiczna nazwa była używana na określenie Słoniarni. Kiedyś był tu dom dla słoni, hipopotamów, nosorożców i tapirów. Budynek został wybudowany w latach 1887- 1888 a w latach 1935-1945 był tam nawet basen dla manata – jedynego osobnika w Europie w tamtych czasach!
ZOO we Wrocławiu to miejsce, gdzie warto wybrać się na spacer. Jest tam dużo zieleni i wybiegi dla zwierząt są w niej dosłownie schowane. Dodatkowo jest też ciekawy widok na Hale Stulecia – w komplecie z żyrafą i zebrą.
W ZOO jest jeszcze jedna ciekawostka – Odrarium, czyli miejsce, gdzie zobaczymy florę i faunę rzeki Odry.
Hala Stulecia
Parkowaliśmy tuż obok Hali Stulecia. To wyjątkowy budynek na mapie Wrocławia. Hala powstała w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga. Co ciekawe , w 2006 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tuż obok znajduje się gigantyczna fontanna (wieczorem są pokazy świateł), a nieco dalej jest przepiękny Ogród Japoński.
Wrocław to zdecydowanie miejsce w którym warto spędzić kilka dni…
Więcej o Wrocławiu znajdziecie u nas na blogu TUTAJ
ZOO i Afrykarium Wrocław – informacje praktyczne
Adres: ulica Wróblewskiego 1-5
https://zoo.wroclaw.pl
Parking
Parkowaliśmy na parkingu znajdującym się przy Hali Stulecia (wjazd od ulicy Kopernika). Jest tam duży, płatny parking zarówno na powierzchni jak i podziemny. Za ponad 2 godziny zapłaciliśmy 24 zł. Tanio nie jest, więc jeśli planujcie dłuższa wizytę warto poszukać tańszego parkingu…
Do ZOO z parkingu dotrzecie kładką nad ulicą Wróblewskiego.
Dojazd komunikacją miejską
- Tramwaje nr 1, 2, 4,10 i 16 do przystanku Hala Stulecia lub ZOO
- Autobusy nr 145 i 146 do przystanku Hala Stulecia
Bilety MPK można zakupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) oraz w tramwajach i autobusach.
Bilety
Do Afrykarium i ZOO obowiązuje jeden bilet – możemy go kupić online i w kasie przed wejściem.
Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy ( dzieci od 3- 21 lat, seniorzy) – 45 zł
Bilet studencki – 45 zł
Bilet rodzinny (2 +3) – 170 zł
Jest też bilet łączony z Hydropolis o którym pisaliśmy tutaj ( 2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci ) – 199 zł
Bilety bezpłatne – dla dzieci 0-3 lat i seniorów 75+
Warto też zaglądać na stronę ZOO Wrocław – aktualne ceny i promocje związane z określonymi dniami tygodnia, oraz ceny dla mieszkańców Wrocławia znajdziecie TUTAJ.
Afrykarium, Oceanarium i ZOO Wrocław – kiedy odwiedzić?
My byliśmy w ZOO w środku tygodnia, w środę. Nie było tłumów, ale około godziny 11 zaczęło się zagęszczać. Dlatego polecamy być wcześnie rano, zaraz po otwarciu o godzinie 9:00, i zacząć od odwiedzin w Afrykarium. Poza wycieczkami szkolnymi które dość szybko przemykały byliśmy tam prawie sami.
Jeśli wybieracie się do Wrocławia, ZOO i Afrykarium musi znaleźć się na Waszej liście. Dodatkowo polecamy rzucić okiem na stronę Dolny Śląsk Travel – oferta zwiedzania ZOO też się tam znajduje.
Dodatkowo za wejście do wrocławskich atrakcji możecie zapłacić bonem turystycznym – kupując pakiet dostępny na stronie – TUTAJ.
Dolny Śląsk i Wrocław odkrywaliśmy przy współpracy z Dolnośląską Organizacją Turystyczną, i muszę Wam powiedzieć, że było to najbardziej aktywne 5 dni w tym roku!
Więcej relacji z odkrywania Dolnego Śląska znajdziecie TUTAJ
1 komentarz
Afrykarium to zdecydowanie jedno z ciekawszych miejsc, do którego warto się wybrać z dziećmi, będąc we Wrocławiu.