Jak powinno wyglądać idealne miejsce, w którym możemy odpocząć i miło spędzić czas, a równocześnie mieć bliski kontakt z naturą? Jedno z takich miejsc mieliśmy okazję odwiedzić ma Podlasiu. Arche Siedlisko Rogacze to miejsce, gdzie sielski krajobraz mamy tuż pod oknami wyjątkowego domku.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Jeżeli już trochę nas znacie, to wiecie, że od zwiedzania miast wolimy wycieczkę do lasu. Wyjazdy też najchętniej organizujemy sobie tam, gdzie jest mało ludzi. Czyli miejsca i regiony mniej popularne, albo wyjazdy poza sezonem.
Jeśli więc macie podobne potrzeby do naszych, to mamy dla Was miejsce na urlop wprost idealne.
Arche Siedlisko – o co chodzi?
Idea jest prosta: powrót do korzeni i pomysł na spędzenie urlopu w sielankowych miejscach – z dala od zgiełku i tłoku, w otoczeniu natury i blisko lokalnych społeczności.
Arche Siedlisko tworzą ecoboxy – komfortowo zaadaptowane i wyposażone kontenery morskie. Są stawiane w siedliskach, przy minimalnej ingerencji w zastane środowisko – nie są wycinane drzewa itp.



Dodatkowo część zysków z wynajmu jest przeznaczana na działania proekologiczne (sadzenie lasów) oraz wspieranie fundacji Leny Grochowskiej, która zatrudnia osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz pomaga im się usamodzielniać.
Głęboko wierzymy w to, że nie trzeba podróżować na drugi koniec świata, żeby się zrelaksować i złapać dystans. Wiemy jak wiele wspaniałego mają do zaoferowania polskie regiony i chcemy się tym z Państwem podzielić.
Arche
Bardzo podoba się nam pomysł, że na lokalizacje domków kontenerowych są wybierane małe miejscowości, a w ich obsługę angażowane są lokalne społeczności. Są to często właśnie takie prawdziwe siedliska, gdzie zachowała się stodoła i inne budynki gospodarcze. Stwarza to niesamowity klimat.




Z drugiej strony macie gwarancję bliskiego kontaktu z naturą. Z naszego domku, przez okno mogliśmy patrzeć na drzewa łagodnie kołyszące się na wietrze i podglądać bociana, który klekotał nam radośnie siedząc tuż obok w swoim gnieździe.




Na koniec wspomnimy jeszcze o pomysłodawcy projektu sieci hoteli rozproszonych, czyli prezesie zarządu spółki Arche – Władysławie Grochowskim. To człowiek wyjątkowy, przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej od ponad 30. lat działalności deweloperskiej wybudował 9000 mieszkań, 13 hoteli oraz 20 restauracji. Laureat wielu nagród, w tym: Wizjonera Roku, Filantropa, Lidera Polskiego Biznesu, Super Optymisty. W roku 2022 został odznaczony Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Arche Siedlisko Rogacze na Podlasiu
Rogacze, a dokładnie Arche Siedlisko Rogacze 72, to miejsce w którym spędziliśmy kilka dni w lipcu.
Jest to mała wioska (dawniej Rohacze), położona w gminie Milejczyce. Pierwsze osadnictwo na tych terenach było już w XV wieku. We wsi znajduje się piękna drewniana cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w charakterystycznym dla tych terenów mocnym kolorze niebieskim.
Cerkiew została przeniesiona z miejscowości Dubin koło Hajnówki do Rogaczy w 1872 roku, na miejsce poprzedniej, która spłonęła. Znajduje się w niej m. in. ikona św. Antoniego Kijowsko-Pieczerskiego.




GreenVelo na Podlasiu
Przez Rogacze przebiega też szlak GreenVelo – w centrum wioski jest MOR (miejsce obsługi rowerzystów). Jeśli jeszcze nie słyszeliście o szlaku GreenVelo, to już wyjaśniamy. To szlak rowerowy, który biegnie przez szereg małych urokliwych miejscowości Polski Wschodniej. Nie ma tu może typowych asfaltowych ścieżek rowerowych, ale jest mały ruch, spokój i piękne krajobrazy.
W naszych domkach w Rogaczach mieliśmy możliwość wypożyczenia rowerów – a jeśli tak, to nic tylko ruszać na ścieżki GreenVelo!









Co warto zobaczyć w okolicy Rogaczy?
Jest tego sporo.
Całkiem niedaleko mamy do miejscowości Milejczyce. To tylko 7 km malowniczą drogą przez las. Milejczyce powstały, podobnie jak Rogacze, w XV wieku, a prawa miejskie otrzymały w 1516 roku od króla Zygmunta Starego. Jest tam kilka ciekawych zabytków:
- drewniany kościół parafialny z XVIII wieku,
- dwie cerkwie prawosławne: p.w. św. Barbary z 1900 roku z pięknymi barokowymi ikonami oraz druga, położona na cmentarzu prawosławno-katolickim z końca XIX wieku. – kirkut (cmentarz żydowski),
- synagoga z 1927 roku – obecnie zamknięta.
W Milejczycach polecamy Wam szczególnie miejsce, gdzie można kupić świeżo wypiekane sękacze i mrowiska. Tuż przy głównej drodze, na przeciwko synagogi jest niewielki sklepik Junakor.



Dodatkowo polecamy jeszcze w okolicy Rogaczy
- Zaskakujący Mielnik – tu spędzisz cały dzień i będziesz chciał więcej:
- punkt widokowy na kopalnię kredy,
- drewniana wieża widokowa,
- punkt widokowy na Górze Zamkowej,
- punkt widokowy na Górze Rowskiej,
- punkt widokowy w Rezerwacie Przyrody Uszeście,
- do tego jeszcze kopalnia kredy i Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej,
- znajdą się tam też miejsca, gdzie możemy plażować nad Bugiem.
Mielnik, jak widzicie, szczególnie nas zachwycił – więcej na jego temat przeczytacie TUTAJ.
- Drohiczyn – Zabytki i piękne widoki a dodatkowo Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej.
- Białowieża – wreszcie otwarta.
- Siemiatycze i okolice.
- Grabarka – Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego.
- Nurzec-Stacja – zabytkowy drewniany dworzec z XIX wieku .
- Można też wyskoczyć za Bug czyli Janów Podlaski i inne ciekawostki za Bugiem.
- Punkt widokowy na Bug w Borsukach.
- Most Fronołów – Olendry

Osobny wpis o atrakcjach regionu – Podlasia Południowego i okolic Doliny Bugu znajdziecie u nas na blogu TUTAJ
Co jeszcze warto w okolicy zobaczyć, albo na co brakło nam czasu
– jeden ze schronów Brzeskiego Rejonu Umocnionego „Linii Mołotowa”
– Siemiatycze – dawna synagoga galeria sztuki lokalnej i rękodzieła
– Kasztelik Korona Podlasia – prywatny, współczesny obiekt (wcześniejszy kontakt tel. 509 733 160)
– Sarnaki – historia rakiety V2
– Kleszczele – układ miejscowości z XVI wieku, są tam zabytki sakralne oraz zabytkowy dworzec kolejowy
– Czeremcha – cerkiew XVIII wieku oraz zabytkowe cmentarze
– Zubacze – drewniana cerkiew z końca XIX wieku
– Niemirów – ciekawa zabudowa miasteczka, grodzisko, zabytki sakralne oraz schrony „Linii Molotowa”
– Park Krajobrazowy Podlaski Przełom
Arche Siedlisko w Polsce
Jeśli spodobała się Wam idea tworzenia takich siedlisk z dala od zgiełku miasta i krzykliwych atrakcji turystycznych, miejsc w urokliwych zakątkach i w kontakcie z przyrodą, to mamy dla Was dobre informacje. Takich siedlisk na terenie Polski powstało już kilka i na tym nie koniec. Jeszcze w tym sezonie jest szansa, że zostaną udostępnione następne.
Co ciekawe, każde z tych Siedlisk zlokalizowano w rejonach, które z czystym sumieniem możemy polecić jako ciekawe, a jednocześnie jeszcze mało odkryte przez masową turystykę.
Gdzie znajdziecie Arche Siedliska?
– Świętokrzyskie – Ujny
O świętokrzyskim już kiedyś trochę pisaliśmy. Cudownie ciekawe tereny i wkrótce więcej na ten temat u nas na blogu TUTAJ.
– Śląskie – Piłka
Ten region też już trochę udało się nam poznać. To absolutne królestwo rowerów. Jedna trasę rowerową już tam zrobiliśmy – mamy ochotę na więcej! Zobaczcie sami i ruszacie do Arche Siedlisko z rowerami – nasz opis tras rowerowych TUTAJ
A o noclegu w Arche Siedlisku Piłka przeczytacie u Asi z bloga Places2visit
– Podlasie – 5 lokalizacji – Gorodczyno, Rogacze 72, Rogacze 65, Augustynka 39 i Augustynka 59
Na Podlasiu, w Arche Siedlisku Rogacze spędziliśmy kilka dni w lipcu i bardzo polecamy. Sielskie miejsce – spokój, cisza. Trasa GreenVelo przebiega za płotem. W miejscowości przepiękna cerkiew.
Arche Siedlisko Rogacze na Podlasiu – informacje praktyczne
Ecoboxy są samoobsługowe i bezkontaktowe. Dostajemy SMSem kod do drzwi i o dowolnej godzinie możemy się zakwaterować. Jest to o tyle wygodne, że często zdarza się nam docierać do hoteli po całym dniu zwiedzania dość późno. W Arche Siedliskach nie musimy się wtedy martwić czy recepcja jeszcze jest czynna.
Dodatkowo są też możliwe pobyty w formie turnusów – czyli 7 dni za określoną, atrakcyjną cenę. Sprawdźcie aktualną ofertę na stronie Arche Siedlisko – ceny są bardzo przystępne.
W domkach mamy ręczniki, wyposażoną kuchnię i łazienkę z prysznicem. Są tam dwie sypialnie, więc 4 osoby będą tam wygodnie nocowały. Ecoboxy są ogrzewane i jest tam też klimatyzacja.
Zamiast telewizora macie zapewnione koncerty ptaków o poranku i wielkie panoramiczne okno w sypialni.
Do dyspozycji mamy leżaki i rowery.
Na terenie siedliska przygotowano miejsce na ognisko i spory zapas drewna.
Tutaj największym luksusem jest przebywanie blisko natury i lokalnych społeczności!






12 komentarzy
Jak się śpi w takich kontenerach? Bo zawsze mi się wydawało, że metal się mocno nagrzewa od słońca :)
Samo miejsce wygląda niesamowicie :)
Nie było gorąco. Tam jest izolacja. Poza tym na dzień zasłanialiśmy rolety i było ok. W razie czego jest klimatyzacja, wiec zawsze można się schłodzić :)
Na Podlasie z przyjemnością wrócimy, bo widzę, że jeszcze tyle fajnych miejsc zostało nam do odkrycia. A te kontenery wyglądają ciekawie!
Podlasie tez uwielbiamy – na pewno wrócimy!
Przepiękne, kolorowe miejsce! Zapisuje na przyszłość :)
Jeszcze nigdy nie spałem w czymś takim, a chętnie bym to zrobił :).
Polecamy :)
Wygląda ciekawie :)
Polecamy Arche Siedlisko w Piłce :) bardzo spokojne miejsce ;)
I super miejsce na wycieczki rowerowe! Pozdrawiamy!
Bardzo pozytywnie zakręcone miejsce. I ile atrakcji można zobaczyć dookoła.
Dzięki za namiary
Fajna okolica – polecamy :)