Home PodróżePolskaPodlasie Arche Siedlisko Rogacze Podlasie – wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych ludzi

Arche Siedlisko Rogacze Podlasie – wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych ludzi

by Kasia

Jak powinno wyglądać idealne miejsce, w którym możemy odpocząć i miło spędzić czas, a równocześnie mieć bliski kontakt z naturą? Jedno z takich miejsc mieliśmy okazję odwiedzić ma Podlasiu. Arche Siedlisko Rogacze to miejsce, gdzie sielski krajobraz mamy tuż pod oknami wyjątkowego domku.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Jeżeli już trochę nas znacie, to wiecie, że od zwiedzania miast wolimy wycieczkę do lasu. Wyjazdy też najchętniej organizujemy sobie tam, gdzie jest mało ludzi. Czyli miejsca i regiony mniej popularne, albo wyjazdy poza sezonem.

Jeśli więc macie podobne potrzeby do naszych, to mamy dla Was miejsce na urlop wprost idealne.

Arche Siedlisko – o co chodzi?

Idea jest prosta: powrót do korzeni i pomysł na spędzenie urlopu w sielankowych miejscach – z dala od zgiełku i tłoku, w otoczeniu natury i blisko lokalnych społeczności.
Arche Siedlisko tworzą ecoboxy – komfortowo zaadaptowane i wyposażone kontenery morskie. Są stawiane w siedliskach, przy minimalnej ingerencji w zastane środowisko – nie są wycinane drzewa itp.

Dodatkowo część zysków z wynajmu jest przeznaczana na działania proekologiczne (sadzenie lasów) oraz wspieranie fundacji Leny Grochowskiej, która zatrudnia osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz pomaga im się usamodzielniać.

Głęboko wierzymy w to, że nie trzeba podróżować na drugi koniec świata, żeby się zrelaksować i złapać dystans. Wiemy jak wiele wspaniałego mają do zaoferowania polskie regiony i chcemy się tym z Państwem podzielić.

Arche

Bardzo podoba się nam pomysł, że na lokalizacje domków kontenerowych są wybierane małe miejscowości, a w ich obsługę angażowane są lokalne społeczności. Są to często właśnie takie prawdziwe siedliska, gdzie zachowała się stodoła i inne budynki gospodarcze. Stwarza to niesamowity klimat.

Z drugiej strony macie gwarancję bliskiego kontaktu z naturą. Z naszego domku, przez okno mogliśmy patrzeć na drzewa łagodnie kołyszące się na wietrze i podglądać bociana, który klekotał nam radośnie siedząc tuż obok w swoim gnieździe.

Na koniec wspomnimy jeszcze o pomysłodawcy projektu sieci hoteli rozproszonych, czyli prezesie zarządu spółki Arche – Władysławie Grochowskim. To człowiek wyjątkowy, przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej od ponad 30. lat działalności deweloperskiej wybudował 9000 mieszkań, 13 hoteli oraz 20 restauracji. Laureat wielu nagród, w tym: Wizjonera Roku, Filantropa, Lidera Polskiego Biznesu, Super Optymisty. W roku 2022 został odznaczony Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Arche Siedlisko Rogacze na Podlasiu

Rogacze, a dokładnie Arche Siedlisko Rogacze 72, to miejsce w którym spędziliśmy kilka dni w lipcu.
Jest to mała wioska (dawniej Rohacze), położona w gminie Milejczyce. Pierwsze osadnictwo na tych terenach było już w XV wieku. We wsi znajduje się piękna drewniana cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w charakterystycznym dla tych terenów mocnym kolorze niebieskim.

Cerkiew została przeniesiona z miejscowości Dubin koło Hajnówki do Rogaczy w 1872 roku, na miejsce poprzedniej, która spłonęła. Znajduje się w niej m. in. ikona św. Antoniego Kijowsko-Pieczerskiego.

GreenVelo na Podlasiu

Przez Rogacze przebiega też szlak GreenVelo – w centrum wioski jest MOR (miejsce obsługi rowerzystów). Jeśli jeszcze nie słyszeliście o szlaku GreenVelo, to już wyjaśniamy. To szlak rowerowy, który biegnie przez szereg małych urokliwych miejscowości Polski Wschodniej. Nie ma tu może typowych asfaltowych ścieżek rowerowych, ale jest mały ruch, spokój i piękne krajobrazy.

W naszych domkach w Rogaczach mieliśmy możliwość wypożyczenia rowerów – a jeśli tak, to nic tylko ruszać na ścieżki GreenVelo!

Co warto zobaczyć w okolicy Rogaczy?

Jest tego sporo.
Całkiem niedaleko mamy do miejscowości Milejczyce. To tylko 7 km malowniczą drogą przez las. Milejczyce powstały, podobnie jak Rogacze, w XV wieku, a prawa miejskie otrzymały w 1516 roku od króla Zygmunta Starego. Jest tam kilka ciekawych zabytków:

 • drewniany kościół parafialny z XVIII wieku,
 • dwie cerkwie prawosławne: p.w. św. Barbary z 1900 roku z pięknymi barokowymi ikonami oraz druga, położona na cmentarzu prawosławno-katolickim z końca XIX wieku. – kirkut (cmentarz żydowski),
 • synagoga z 1927 roku – obecnie zamknięta.

W Milejczycach polecamy Wam szczególnie miejsce, gdzie można kupić świeżo wypiekane sękacze i mrowiska. Tuż przy głównej drodze, na przeciwko synagogi jest niewielki sklepik Junakor.

Dodatkowo polecamy jeszcze w okolicy Rogaczy

 • Zaskakujący Mielnik – tu spędzisz cały dzień i będziesz chciał więcej:
  • punkt widokowy na kopalnię kredy,
  • drewniana wieża widokowa,
  • punkt widokowy na Górze Zamkowej,
  • punkt widokowy na Górze Rowskiej,
  • punkt widokowy w Rezerwacie Przyrody Uszeście,
  • do tego jeszcze kopalnia kredy i Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej,
  • znajdą się tam też miejsca, gdzie możemy plażować nad Bugiem.
   Mielnik, jak widzicie, szczególnie nas zachwycił – więcej na jego temat przeczytacie TUTAJ.
 • Drohiczyn – Zabytki i piękne widoki a dodatkowo Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej.
 • Białowieża – wreszcie otwarta.
 • Siemiatycze i okolice.
 • Grabarka – Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego.
 • Nurzec-Stacja –  zabytkowy drewniany dworzec z XIX wieku .
 • Można też wyskoczyć za Bug czyli Janów Podlaski i inne ciekawostki za Bugiem.
 • Punkt widokowy na Bug w Borsukach.
 • Most Fronołów – Olendry

Osobny wpis o atrakcjach regionu – Podlasia Południowego i okolic Doliny Bugu znajdziecie u nas na blogu TUTAJ

Co jeszcze warto w okolicy zobaczyć, albo na co brakło nam czasu

– jeden ze schronów Brzeskiego Rejonu Umocnionego „Linii Mołotowa”
– Siemiatycze – dawna synagoga galeria sztuki lokalnej i rękodzieła
– Kasztelik Korona Podlasia – prywatny, współczesny obiekt (wcześniejszy kontakt tel. 509 733 160)
– Sarnaki – historia rakiety V2
– Kleszczele – układ miejscowości z XVI wieku, są tam zabytki sakralne oraz zabytkowy dworzec kolejowy
– Czeremcha – cerkiew XVIII wieku oraz  zabytkowe cmentarze
– Zubacze – drewniana cerkiew z końca XIX wieku
– Niemirów – ciekawa zabudowa miasteczka, grodzisko, zabytki sakralne oraz schrony „Linii Molotowa”
– Park Krajobrazowy Podlaski Przełom

Arche Siedlisko w Polsce

Jeśli spodobała się Wam idea tworzenia takich siedlisk z dala od zgiełku miasta i krzykliwych atrakcji turystycznych, miejsc w urokliwych zakątkach i w kontakcie z przyrodą, to mamy dla Was dobre informacje. Takich siedlisk na terenie Polski powstało już kilka i na tym nie koniec. Jeszcze w tym sezonie jest szansa, że zostaną udostępnione następne.

Co ciekawe, każde z tych Siedlisk zlokalizowano w rejonach, które z czystym sumieniem możemy polecić jako ciekawe, a jednocześnie jeszcze mało odkryte przez masową turystykę.

Gdzie znajdziecie Arche Siedliska?
Świętokrzyskie – Ujny
O świętokrzyskim już kiedyś trochę pisaliśmy. Cudownie ciekawe tereny i wkrótce więcej na ten temat u nas na blogu TUTAJ.
Śląskie – Piłka
Ten region też już trochę udało się nam poznać. To absolutne królestwo rowerów. Jedna trasę rowerową już tam zrobiliśmy – mamy ochotę na więcej! Zobaczcie sami i ruszacie do Arche Siedlisko z rowerami – nasz opis tras rowerowych TUTAJ
A o noclegu w Arche Siedlisku Piłka przeczytacie u Asi z bloga Places2visit
Podlasie – 5 lokalizacji – Gorodczyno, Rogacze 72, Rogacze 65, Augustynka 39 i Augustynka 59
Na Podlasiu, w Arche Siedlisku Rogacze spędziliśmy kilka dni w lipcu i bardzo polecamy. Sielskie miejsce – spokój, cisza. Trasa GreenVelo przebiega za płotem. W miejscowości przepiękna cerkiew.

Arche Siedlisko Rogacze na Podlasiu – informacje praktyczne

Ecoboxy są samoobsługowe i bezkontaktowe. Dostajemy SMSem kod do drzwi i o dowolnej godzinie możemy się zakwaterować. Jest to o tyle wygodne, że często zdarza się nam docierać do hoteli po całym dniu zwiedzania dość późno. W Arche Siedliskach nie musimy się wtedy martwić czy recepcja jeszcze jest czynna.

Dodatkowo są też możliwe pobyty w formie turnusów – czyli 7 dni za określoną, atrakcyjną cenę. Sprawdźcie aktualną ofertę na stronie Arche Siedlisko – ceny są bardzo przystępne.

W domkach mamy ręczniki, wyposażoną kuchnię i łazienkę z prysznicem. Są tam dwie sypialnie, więc 4 osoby będą tam wygodnie nocowały. Ecoboxy są ogrzewane i jest tam też klimatyzacja.

Zamiast telewizora macie zapewnione koncerty ptaków o poranku i wielkie panoramiczne okno w sypialni.
Do dyspozycji mamy leżaki i rowery.
Na terenie siedliska przygotowano miejsce na ognisko i spory zapas drewna.
Tutaj największym luksusem jest przebywanie blisko natury i lokalnych społeczności!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

12 komentarzy

Przemek 12 sierpnia 2022 - 7:03

Jak się śpi w takich kontenerach? Bo zawsze mi się wydawało, że metal się mocno nagrzewa od słońca :)
Samo miejsce wygląda niesamowicie :)

Odpowiedx
Kasia 28 sierpnia 2022 - 18:14

Nie było gorąco. Tam jest izolacja. Poza tym na dzień zasłanialiśmy rolety i było ok. W razie czego jest klimatyzacja, wiec zawsze można się schłodzić :)

Odpowiedx
Anna 12 sierpnia 2022 - 7:25

Na Podlasie z przyjemnością wrócimy, bo widzę, że jeszcze tyle fajnych miejsc zostało nam do odkrycia. A te kontenery wyglądają ciekawie!

Odpowiedx
Kasia 28 sierpnia 2022 - 18:12

Podlasie tez uwielbiamy – na pewno wrócimy!

Odpowiedx
Karolina z Rudeiczarne.pl 13 sierpnia 2022 - 17:57

Przepiękne, kolorowe miejsce! Zapisuje na przyszłość :)

Odpowiedx
Grzegorz z Podróże bez ości 15 sierpnia 2022 - 8:33

Jeszcze nigdy nie spałem w czymś takim, a chętnie bym to zrobił :).

Odpowiedx
Kasia 28 sierpnia 2022 - 18:10

Polecamy :)

Odpowiedx
Magda 16 sierpnia 2022 - 10:46

Wygląda ciekawie :)

Odpowiedx
Joanna 16 sierpnia 2022 - 23:05

Polecamy Arche Siedlisko w Piłce :) bardzo spokojne miejsce ;)

Odpowiedx
Kasia 28 sierpnia 2022 - 18:08

I super miejsce na wycieczki rowerowe! Pozdrawiamy!

Odpowiedx
Łukasz 17 sierpnia 2022 - 0:06

Bardzo pozytywnie zakręcone miejsce. I ile atrakcji można zobaczyć dookoła.
Dzięki za namiary

Odpowiedx
Kasia 28 sierpnia 2022 - 18:05

Fajna okolica – polecamy :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci