Home PodróżePolskaKraków i okoliceDolinki Krakowskie Dolina Miękini i malowniczy kamieniołom

Dolina Miękini i malowniczy kamieniołom

by Marek

Chyba większość z Was wie, że jesteśmy nieodwracalnie uzależnieni od penetrowania Dolinek Podkrakowskich. Gdy tylko wynalazłam miejsce, gdzie nas jeszcze nie było, w radosnych podskokach ruszyliśmy na wycieczkę. Naszym celem dzisiaj jest Dolina Miękini i malowniczy kamieniołom.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Dolinki Krakowskie zebrane pod wspólnym szyldem Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie to 7 głównych dolinek, które na pewno każdy z Was dobrze zna. Tymczasem pod Krakowem dolinek jest znacznie więcej i w obrębie Parku jest też kilka mniej popularnych.

Tym razem wyruszyliśmy zwabieni ciekawym kamieniołomem i na miejscu okazało się, że jesteśmy na terenie Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich.

Dawny Kamieniołom Porfirów Miękinia

Blisko głównej drogi, jest spory zbiornik wodny położony w centralnej części nieczynnego kamieniołomu. Tuż obok są ruiny budynku sprężarek. Właśnie do chłodzenia tych urządzeń wykorzystywana była woda z tego stawu. Jeśli ktoś z Was lubi takie opuszczone budynki przemysłowe, wizyta tuta będzie na pewno interesująca. Oczywiście polecamy zachować ostrożność.
Teraz, od 1991 roku staw jest zarybiony i użytkowany przez członków koła PZW Krzeszowice. Gdy tam byliśmy staw był prawie cały zamarznięty.
W czasie naszej wycieczki spotkaliśmy tylko kilka osób spacerujących i kilka grup na motorach.

Główne wyrobisko kamieniołomu jest niestety słabo widoczne i dość trudno podejść do charakterystycznej, wysokiej ściany. Sukcesywnie zarasta go też roślinność. Porfir zaprzestano tu wydobywać w 1975 roku. Przygotujcie się też tutaj na spore błoto na trasie – dodatkowo rozjeżdżane przez motory.

W tej okolicy zbaczamy z wytyczonej i niezwykle błotnistej drogi rowerowej i wdrapujemy się na niewielkie wzgórze z fantastycznym widokiem. Tu ostro walczymy z krzakami. Szybko jednak wracamy na wygodna drogę (biegnie też tędy szlak rowerowy).

Kolejny charakterystyczny punkt naszej wycieczki opisują nam liczne tabliczki i tablica edukacyjna.

Cmentarz Choleryczny

Leży na granicy Miękini i Filipowski i na przestrzeni dziejów był wykorzystywany w czasach masowych epidemii i zaraz. Jedyną pozostałością po cmentarzu jest kamienny krzyż pod Widynową Skałą. Jest to grób Salomei Smółka i pochodzi z 1854 roku.

Widynowa Skała

Nazywana jest też Białą Skałą lub Skałą Kosmołową. Ma wysokość 400 m n.p.m i roztacza się z niej piękny widok.

Ze skały możemy wypatrzeć Zamek w Rudnie, i winnice założoną na zboczu Miękińskiej Góry.
Jedna z tabliczek informuje, że w tym miejscu mogła być osada związana z pobliskim cmentarzyskiem neolitycznym ( ok. 7 tys lat temu).

Od tego miejsca zaczynamy nasz powrót do samochodu. Teraz wędrujemy tuż obok winnicy, aż na Miękińską Górę.
Do głównej drogi i samochodu docieramy przechodząc nad wyrobiskiem kamieniołomu. Na trasie mamy jeszcze malowniczy wąwóz i mostek.

Dolina Miękini i kamieniołom – informacje praktyczne

Wycieczka tutaj może być ciekawa teraz, wiosną. My byliśmy wczesną zimą i też było interesująco. Czy wędrowaliśmy Doliną Miękini? Formalnie nie – dnem tej doliny biegnie rzeka Miękinia. Wprawdzie usiłowaliśmy dotrzeć do Młynów Kamieniarskich ( czyli zakładu przetwórstwa wydobywanego na terenie Doliny Miękini porfiru), jednak zakazy wstępu nas zniechęciły. Jednak pętelka która zatoczyliśmy wraz z kamieniołomem i ciekawostkami na trasie na pewno warta była wizyty tutaj.

Dojazd z Krakowa

To tylko 30 km od Krakowa i dojazd zajmie Wam nie więcej niż 35 minut.

Parking

Przy głównej drodze, w pobliżu Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH.

Nasza trasa

To był lekki i spokojny spacer – przeszliśmy 4,2 km i wycieczka zajęła nam 2 godziny.

Total distance: 4226 m
Max elevation: 509 m
Min elevation: 447 m
Total climbing: 150 m
Total descent: -149 m
Total time: 01:59:46
Download file: pl-mlp-miekinia-kamieniolom-kasai.eu.gpx

Na trasie mamy tablice edukacyjne opisujące kamieniołom i charakterystyczne miejsca.

Szlaki w okolicy

  • zielony – 4km
  • niebieski – 9 km
  • czerwony – 12 km
  • czarny

Ciekawostki w okolicy:

  • Dolina Eliaszówki i klasztor w Czernej
  • Krzeszowice
  • Dolina Kamienic
  • Pipkowa Skała

Więcej o Dolinie Miękini zajdziecie też TUTAJ.

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

Jacek 23 kwietnia 2021 - 8:24

Ładnie tam. Czego używacie do zapisu trasy? I czym odczytać Wasze „ślady”? :)

Odpowiedx
Marek 27 kwietnia 2021 - 23:23

Zegarek Garmin Vivoactive HR. Plik GPX możesz sobie załadować np. do tej aplikacji: https://www.komoot.com – a stąd wysłać do podłączonego urządzenia, np. nawigacji rowerowej.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci