Dolina Val di Fassa położona jest w północno-zachodnim Trentino. Jest to ogromna, szeroka dolina śródgórska – jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów dolin w Dolomitach. Otaczają ją niezwykłej urody góry: Roda di Vael, Continaccio, Dolomiti Fassani, szczyty Sassolungo i Sella, a także Marmolada, zwana „królową Dolomitów”. Na południu krąg doliny zamykają góry Valacia i łańcuch Monzoni. Otoczenie doliny stanowi niezwykły widok: białe wapienne ściany przepięknie kontrastują z soczyście zielonymi lasami i łąkami. Warto zwrócić uwagę na imponujące urwiska wybijającego się spośród zalesionych zboczy szczytu Selli. Gdy zachodzi słońce, promienie nadają ścianom skalnym cudną czerwono-różową barwę. Zjawisko to nosi nazwę enrosadira i krążą o nim wśród mieszkańców doliny różne legendy.

Val di Fassa stanowi środkowy odcinek doliny obfitego potoku Avisio, zasilanego – także podczas pory letniej – przez lodowiec Marmolady. Poniżej miejscowości Moena znajduje się dolna część doliny zwana Val di Fiemme, a powyżej wsi Canazei – górna, o nazwie Val de Sóra. Val di Fassa posiada płaskie, pozbawione stromych stopni i szerokie – a dzięki temu bardzo słoneczne – dno, przez co nadała się znakomicie jako teren do zasiedlenia. „Fassa” w języku ladyńskim oznacza „otoczona górami”. Do tej pory w dolinie zachowały się elementy kultury (np. język) Ladynów – potomków starożytnych plemion górskich. Położone w dolinie miasteczka mają niską zabudowę i są bardzo malownicze. Obecnie ich mieszkańcy utrzymują się niemal wyłącznie z intensywnego ruchu turystycznego. Popularność doliny wynika przede wszystkim z faktu, że stanowi ona doskonały punkt komunikacyjny: łączy środkowe rejony Dolomitów ze stolicą prowincji Bolzano przez przełęcz Passo di Costalunga, a dzięki pozostałym licznym, wysokim przełęczom umożliwia dojazd do dolin położonych w jej sąsiedztwie. Skutkiem jest bardzo duży ruch panujący na asfaltowej szosie prowadzącej wzdłuż Val di Fassy. To jedna z najbardziej uczęszczanych w Dolomitach dróg, zwłaszcza w środku sezonu. Osoby zainteresowane wypoczynkiem znajdą szczegółowe informacje o dolinie Val di Fassa na tej stronie.

W dolinie Val di Fassa panuje typowo alpejski klimat, z rześkim chłodnym latem i raczej srogimi zimami. Każdy kurort charakteryzuje się nieco odmiennymi warunkami klimatycznymi, zależnymi od położenia i długości geograficznej. Doskonałą pogodę w dolinie Val di Fassa możemy zastać wiosną – śniegi topnieją i natura budzi się do życia po zimie; roślinność w dolinie rozkwita kolorami. Dni stają się dłuższe, a temperatury łagodne. To idealny czas na piesze wycieczki. Wiosną stoki gór pokryte są wciąż warstwą śniegu, co w połączeniu ze słoneczną pogodą stwarza idealne warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Val di Fassa wypełnia się turystami przede wszystkim późnym latem. Wtedy panuje tam najlepsza pogoda – średnia temperatura o tej porze roku to około +15 stopni, a w szczególnie ciepłe dni może ona sięgnąć nawet +30 stopni. Stosunkowo często występują też opady deszczu towarzyszące burzom. Więcej informacji o pogodzie w dolinie Val di Fassa na tej stronie.

 

Artykuł sponsorowany.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci