Home PodróżePolska Drzewo w Sułoszowej i Pieskowa Skała – trasa rowerowa w Małopolsce

Drzewo w Sułoszowej i Pieskowa Skała – trasa rowerowa w Małopolsce

by Kasia

Tym razem inspiracją do wycieczki było zdjęcie. Pewnie każdy z Was widział, a już na pewno mieszkańcy Krakowa i małopolski, charakterystyczne samotne drzewo zagubione wśród pól. Wielu fotografów jeździ tam celowo na wschód albo zachód słońca. Bez problemu odnajdziecie też to drzewo na mapie Google – jest elegancko oznaczone jako „Drzewo w Sułoszowej”. Ja dodatkowo wyszukałam jeszcze, niedaleko drzewa malowniczy lasek o pięknej nazwie Las Zadroski. Czyli plan na wycieczkę już był – start w Sułoszowej. Potem do tego Mareczek dorobił zgrabną pętelkę przez Pieskową Skałę. Czyli zabieramy Was dzisiaj na bardzo malowniczą trasę z Zamkiem i drzewem w roli głównej.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Dokładne namiary na drzewo dostałam od znajomej na FB – Kasiu, bardzo dziękuję!
Na początku znaczę że to była wycieczka w środku tygodnia, po pracy. Z Krakowa wyruszyliśmy ok godziny 16-17, więc każdy z Was jest w stanie taką mini wycieczkę po pracy zrobić.

W Sułoszowej zaparkowaliśmy samochód i przesiadając się na rowery, szybko wyskoczyliśmy pomiędzy zabudowaniami w pola. Tu już było malowniczo! Droga asfaltowa, która prowadzi w kierunku drzewa jest dość wąska, czasem zdarzy się, że przejedzie tutaj jakiś samochód, ale ruch jest znikomy. Trzeba tylko uważać na traktory wracające z okolicznych pól.

Drzewo w Sułoszowej

Drzewo jest faktycznie imponujące, to podobno dąb. Nie bez powodu mówi się o nim „najbardziej znane drzewo w Małopolsce”. Nie mniej ładne są też pola dookoła.

Teraz docieramy do skrzyżowania szlaków. Tu możemy wrócić w prawo, do Sułoszowej. My jednak wybieramy drogę prosto i docieramy do lasu Zadroskiego. Docieramy i zaraz się wycofujemy…

Komary słychać już z daleka. Wycofujemy się tylko na chwilę, aby zaraz spowici w obłoczek środków na komary dzielnie przejechać malowniczy las. Może wrócimy tu kiedyś na wiosnę?

Dalsza trasa to przejazd przez urocze pola i miejscowości. Niestety premie górskie też tu musimy zbierać.

Zamek w Pieskowej Skale

Wreszcie docieramy w pobliże Zamku w Pieskowej Skale i drogą przez las (zamkniętą dla samochodów) zjeżdżamy prosto pod bramę zamku. Jest już niestety dość późno i zamek jest zamknięty. Na koniec jeszcze zjazd na dół, rzut oka na Maczugę Herkulesa i ruszamy w kierunku samochodu.

Od zamku w Pieskowej Skale wydaje się, że to już prosta droga. Prosta, ale wcale nie krótka. Jesteśmy już w Sułoszowej, a jednak do samochodu jeszcze ciągle daleko. Sułoszowa to jedna z tych długich miejscowości. Daleko jej wprawdzie do rekordzistów ( Zawoja – 21 km, Lipnica Duża – 19 km), ale ok 9 km trzeba przejechać. Wracamy mając rzekę Prądnik po lewej stronie i domy powciskane pomiędzy skałki po prawej.

Jest też kilka ciekawych drewnianych domów – niestety najczęściej w opłakanym stanie. A szkoda, jak pięknie kiedyś zapewne wyglądała Sułoszowa, gdy większość domów tutaj była drewniana.

W 2015 roku Sułoszowa obchodziła jubileusz 700-lecia lokacji miejscowości. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1315 roku – jest wymieniana w dokumencie Władysław Łokietka, razem z zamkiem w Pieskowej Skale.

W Sułoszowej jest też drugi kościół – imponujący swoją wielkością. Pochodzi z lat 30-tych XX w, a został zaprojektowany przez Stefana Szyllera. Jednak tutejsza parafia ma dłuższą historię – w kronikach Jana Długosza można przeczytać, że powstała w 1315 roku.

Drzewo w Sułoszowej i Pieskowa Skała na rowerze – informacje praktyczne

Sułoszowa położona jest ok 37 km od Krakowa, w Dolinie Prądnika i niedaleko Ojcowskiego Parku Narodowego.

Jak wyglądała nasza trasa:

Total distance: 22257 m
Max elevation: 506 m
Min elevation: 421 m
Total climbing: 309 m
Total descent: -299 m
Total time: 03:41:36
Download file: pl-mlp-suloszowa-kasai.eu.gpx

Parking w Sułoszowej

Pierwotnie chcieliśmy zatrzymać się na parkingu przy małym kościółku w Sułoszowej, Niestety wszystkie miejsca były zajęte. Na szczęście bez problemu zatrzymać się można na parkingu przy sklepie spożywczym tuż przy myjni samochodowej.

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci