Home PodróżePolskaKraina Górnej Odry Festiwal Górnej Odry 2023 czyli wyjątkowy festiwal w wyjątkowym miejscu w województwie śląskim

Festiwal Górnej Odry 2023 czyli wyjątkowy festiwal w wyjątkowym miejscu w województwie śląskim

by Kasia

Festiwal Górnej Odry to impreza na której warto być. Byliśmy na festiwalu już po raz drugi i już wiemy, że to region który ma wiele ciekawostek.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Od lat jeździmy po Polsce w poszukiwaniu mało znanych miejsc. Wynajdujemy miejsca, które nie są tłumnie odwiedzane, a jednocześnie są warte uwagi. Nasze ulubione to Roztocze, Podlasie, Kociewie, Dolina Baryczy i… Kraina Górnej Odry.

Kraina Górnej Odry czyli gdzie?

Już Was kiedyś namawialiśmy na odwiedziny w tym rejonie Polski. To obszar mający w zasięgu kilka większych miast – Racibórz, Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski oraz Jastrzębie Zdrój.
To też cudowne meandry Odry, ciekawe rezerwaty oraz szlak wież widokowych, pałaców i zamków.

Tak jak pisałam, odwiedziliśmy Krainę po raz drugi. Festiwal Górnej Odry to doskonała okazja, żeby poznać ciekawe miejsca w tym regionie naszego kraju. To była trzecia edycja festiwalu i już tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend czerwca. Tym razem zachwyciły nas nowe miejsca i co ciekawe, znowu całkiem sporo zostało nam jeszcze do zobaczenia.

Miasto Żory

Powiem Wam szczerze, że to jedno z większych zaskoczeń. W Żorach już kiedyś byliśmy – ale dosłownie na chwilkę i tylko na kąpielisku Śmieszek. Wiedziałam, że jest tam Muzeum Ognia i właściwie tyle w temacie.
Tymczasem to miasto nas zachwyciło, co więcej tego zachwytu nie popsuła nawet pogoda i ogromna ulewa.

Co polecamy? Sporo tego!

Tężnia w Żorach

Najnowsza atrakcja w Żorach to absolutnie fantastyczna tężnia w Parku Cegielnia. Jeśli widzieliście jakąkolwiek tężnie, to ta w Żorach jest 10 razy fajniejsza! Ma imponujące 30 metrów średnicy i wysokość 7 metrów. Jest tam fontanna, ławeczki i jest kolorowe podświetlenie!

Park Cegielnia

Sam Park Cegielnia to prawdziwe morze ciekawostek – plac zabaw, park linowy ( bezpłatny!), miasteczko ruchu drogowego, ładne ławki i miejsca, gdzie można odpocząć. Jak tylko będzie okazja na pewno jeszcze wrócimy do tego parku!

Muzeum Ognia

To, co wyróżnia Żory na tle innych miast w Polsce, a może nawet na świecie, to jedyne w Polsce Muzeum Ognia!
Multimedialne muzeum związane z ogniem i ogólnie energią. Ciekawa architektura i zachwycający budynek. Już się nie mogę doczekać kiedy wreszcie tam się pojawimy!
Muzeum Ognia – bilet normalny 18 zł/os, bilet ulgowy – 14 zł/os

Miasto na przestrzeni wieków wielokrotnie płonęło. Najtragiczniejszy pożar był 11 maja 1702 roku. Wtedy doszczętnie spłonęło niemal całe miasto. Teraz 11 maja jest celebrowane Święto Ogniowe. Odbywa się wtedy procesja z pochodniami. Co ciekawe, planowane jest wpisanie tego święta na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego!

Muzeum Miejskie w Żorach

Tu też jest ciekawie! Nowoczesny budynek i interesujące muzeum. Poznajemy kim są mieszkańcy Żor na wystawie „Nasza tożsamość”. Jest też tam wystawa „Polskie poznawanie świata”.
Przed muzeum też jest ciekawie, są tam figury polskich podróżników – Bronisława Piłsudskiego, Wacława Sieroszewskiego i  Stefanii Zweig
Muzeum Miejskie w Żorach
bilet normalny – 10 zł
bilet ulgowy – 7 zł
bilet wstępu na wystawy czasowe – 5 zł
bilet rodzinny – 20 zł
W poniedziałek wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Biblioteka w Żorach

Kolejny wyjątkowy budynek i świetny przykład na rewitalizację obiektu przemysłowego, to Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna. Powstała w dawnym budynku Młyna Elektrycznego.
To biblioteka, która jest czynna do godziny 21:00, ale też prawdziwa instytucja kultury. Dodatkowo mamy tam dostęp do drukarek 3D.

Karuzela na Rynku – Żorzanka

To piękna karuzela zamówiona przez miasto we Francji, u producenta takich wyjątkowych karuzeli. Figurki i krajobrazy z Żor oraz  charakterystyczne zabytki miasta  – to ją wyróżnia. Karuzela jest piętrowa i jednocześnie może się na niej kręcić nawet 90 osób!

Multimedialna fontanna na Rynku

Kolorowe światła i aż 49 dysz!
Są tam też daty i symbole związane z miastem. Fontanna działa przez 7 dni w tygodniu od 9:00 do 22:00.
Pokazy świetlno dźwiękowe odbywają się od poniedziałku do piątku o godzinie 21:30, a w soboty i w niedziele aż 3 razy: o godzinie 18:00, 20:00 oraz 21:30.

Maskotka Żor – Żorek

W mieście znajdziemy kilka jego figurek, każda przedstawia go w innym wydaniu. Planowane jest też powstanie kolejnych i utworzenie szlaku na wzór tego we Wrocławiu.
Teraz najnowsze projekty rzeźb ogników, w ramach konkursu na 750-lecie Żor, wykonali najmłodsi mieszkańcy miasta. My upolowaliśmy tylko w dwa Żorki. 

Co nas jeszcze zachwyciło w Żorach?
– Figurki zwierzaków przy kościele św Filipa i Jakuba
– Stary cmentarz
– Pozostałości murów miejskich

A już totalny hit to to, że komunikacja miejska jest w Żorach bezpłatna. Zarówno dla mieszkańców, jak i turystów! Marek już się zastanawia nad przeprowadzką tutaj…

Kraina Górnej Odry – lokalne smaki

Bardzo lubimy jeśli w czasie naszych wędrówek po Polsce trafimy też na lokalne smaki. Nie da się ukryć, że województwo śląskie na specyficzną kuchnie, powstał nawet szlak kulinarny Śląskie Smaki zrzeszający restauracje serwujące tradycyjne potrawy, albo też wariacje na ich temat.
Podróżując przez województwo warto rozglądać się za restauracjami, które się na tym szlaku znajdują. Dodatkowo na takich imprezach jak festiwal pojawia się Food Truck Śląskie Smaki. Tym razem mieliśmy okazję kosztować z niego Szpajze i Kopę pszczyńską. Rewelacyjne desery!

Na festiwalu Górnej Odry też mogliśmy skosztować dań z restauracji znajdującej się na szlaku kulinarnym Śląskie Smaki. I tu kolejne zaskoczenie – jedliście kiedykolwiek krupniok na pajdzie?
To kaszanka podana na chlebie, posmarowanym ostrą musztardą, z piklami i prażoną cebulką – rewelacja!

A jak Śląsk, to też musi być klasyka smaków kuchni śląskiej – rolada, kluski śląskie i modra kapusta.
Takie klasyczne danie mieliśmy okazję skosztować w restauracji Brawo w Tworkowie. Polecamy!

Będąc na Śląsku koniecznie musicie spróbować tradycyjnego Kołocza. Są trzy wersje – z serem, makiem i jabłkami. Który najlepszy? Musicie sami ocenić.
My robiliśmy degustacje w kilku miejscach i trzeba przyznać zawsze smakował trochę inaczej.

Jeśli chcecie zasmakować nowoczesnej kuchni z odrobiną tradycji polecamy wizytę w restauracji Mona w Rybniku Stodołach. Jedliśmy tam doskonały żurek cysterski na maślance oraz polędwiczki wieprzowe.. Jednak moje serce skradł deser – kogiel mogiel z lodami!

A jak kulinaria to może jeszcze coś słodkiego… Co powiecie na warsztaty robienia lodów?

Rybnickie Lody Rzemieślnicze

O tym jak powstała firma i dlaczego lody są bez chemii i sztucznych składników opowiadał nam właściciel firmy, Tomasz Dybała.
Było magicznie, bo lody schładzaliśmy ciekłym azotem. Do tego naturalne składniki i nasze autorskie kompozycje!
Świetna zabawa!
Polecamy – takie warsztaty są organizowane w lodziarni dla wszystkich!
Adres: Dworcowa 7a, 44-295 Lyski

Kraina Górnej Odry – ruszamy w przyrodę

Rezerwat Łężczok

To prawdziwe królestwo ptaków! Są stawy, jest malownicza wieża widokowa.
Rezerwat Lężczok wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Jest to jedyny wodny rezerwat przyrody w województwie śląskim – woda stanowi 50% jego powierzchni!
Przez rezerwat biegną szlaki:
– żółty – Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych,
– czerwony – Szlak Husarii Polskiej oraz trasa rowerowa i ścieżki dydaktyczne.
Pamiętajcie też, że to rezerwat – poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach.
Tym razem mieliśmy spacer z leśnikiem i ornitologiem, Tomaszem Sczansnym.
Jego zachwycające zdjęcia przyrody znajdziecie na Instagramie TUTAJ

Silesianka – szlak wież widokowych pogranicza polsko – czeskiego

Już kiedyś pisałam, że nie ma pełnej wizyty w tym regionie jeśli nie wejdziemy na wieżę widokową i nie zobaczymy jakiegoś pałacu albo zamku.

Tym razem widzieliśmy jedną z piękniej położonych wież na szlaku Silesianka. To transgraniczny, polsko-czeski szlaku wież i platform widokowych – jest ich aż 34!

Wieża widokowa Graniczne Meandry Odry jest położona nad rzeką Odrą. Pięknie z niej widać meandrującą rzekę.

Kolejna wieża którą widzieliśmy, to wieża na zamku w Tworkowie. Są tam też przepiękne ruiny zamku – teraz zabezpieczone. Stworzono tam sale koncertową i odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Tym razem trafiliśmy na międzynarodowy Konkurs Orkiestr Dętych.

Wyjątkowe Pływadla czyli ruszaj na Odrę!

To impreza, która odbywa się już od 23 lat. W 2023 roku tematem przewodnim była ekologia. Fantazja uczestników nie znała granic – byli pływające laboratorium, ogromny statek piracki, konik polny i setki kajaków!
Gdzie startują Pływadła? Na prawym brzegu Odry w Raciborzu.

Ciekawe miasta i zabytki w Krainie Górnej Odry

Racibórz i Browar Zamkowy

Jeśli będziecie w Raciborzu polecamy wizytę na zamku.
Jest tam zachwycająca kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku. Została zbudowana końcem XIII wieku i do 1416 roku była siedzibą raciborskiej kapituły kolegiackiej.

Na zamku mieści się też Browar Racibórz. Początki Browaru Zamkowego sięgają 1567 roku! Po burzliwych dziejach browaru, w naszych czasach dopiero w 2005 roku wznowiono produkcję.
Warto tam się zatrzymać na dłużej i odwiedzić też pub przy browarze Maszynownia.

Jastrzębie Zdrój

Najbardziej zachwycił nas tam pięknie zrewitalizowany Park Zdrojowy. Jest tam fontanna, piękne kwiaty i rośliny, pawilony z kawiarniami i wyjątkowa Restauracja Zdrojowa. Spodziewajcie się tam wyjątkowo smacznych i pięknie podanych dań!

Jastrzębski Kajak Przystań Szymańcówka

Gdzie można najlepiej spędzić czas latem? Oczywiście nad wodą. Na zachód słońca zjawiliśmy się jeszcze w przystani kajakowej. To tutaj można rozpocząć spływ i coś czuję, że kiedyś tu wrócimy! 

Rudy – Opactwo Pocysterskie

Nocne zwiedzanie Opactwa Pocysterskiego w Rudach to była jedna z większych atrakcji tego wyjazdu!
Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach odwiedziliśmy już kilka razy.
Tym razem jednak mieliśmy okazję zwiedzić klasztor. A było to zwiedzanie wyjątkowe, bo nocne!
Sporo dowiedzieliśmy się o tym jak opactwo dosłownie powstało z ruin i dziś zachwyca pięknie wyremontowanymi salami.
Klasztor był spalony przez wojska sowieckie w 1945 roku. Odbudowa ruszyła dopiero w  1998 roku.
Naszym przewodnikiem był dyrektor kompleksu klasztornego, ksiądz Jan Rosiek. To głównie dzięki jego staraniom i niezłomnej wierze, że z ruin może powstać znowu coś pięknego, możemy dziś podziwiać ten zachwycający kompleks.

Rybnik

Rybnik – miasto z ikrą ( takie hasło reklamowe ma Rybnik), to też bardzo zielone miasto. Nas zachwyciło jak pięknie jest zaaranżowany Park tematyczny nad Nacyną im. Adama Fudalego.
Cudowna zieleń, malowniczy most, pergole i miejsca, gdzie można usiąść i schować się wśród roślin.

Rybnik to też gigantyczne Jezioro Rybnickie ( sztuczny zbiornik o powierzchni 4,5 km² ) – można tu nawet popływać żaglówką!
Tym razem Rybniku poznaliśmy też nowe miejsce związane z edukacją i zabawą.

Edukatorium Juliusz w Rybniku

Powstało w 2022 roku w budynku dawnego szpitala imienia Juliusza Rogera (szpital w 2001 zakończył działalność). Nowe życie tego budynku to Edukatorium, oczywiście też nazwane Juliusz.
Ciekawość, oryginalność, odwaga,  tolerancja – to motto tego miejsca. Wystawę zwiedzamy samodzielnie – jest w pełni multimedialna.

Ostrzegamy, jest tam tak ciekawie, że na zwiedzaniu można spędzić nawet 5-7 godzin!
Na 4 poziomach mamy możliwość poznać cały ludzki organizm, przeprowadzić operację i się samemu zdiagnozować. Możemy sprawdzić sobie słuchu, „przeprowadzić” operację laparoskopową i wiele innych ciekawostek związanych z naszym organizmem.  Poznajemy też jak rozwijała się medycyna. Jeśli się zmęczymy, są tam też trzy strefy relaksu.

Kolejka wąskotorowa w Rudach

Kolejka jest wiekowa – istnieje tutaj już 124 lata. Byliśmy tu trzeci raz i z przyjemnością obserwujemy jak to miejsce się pięknie rozwija. Można pojeździć drezynami, jest kawiarnia i multimedialna ekspozycja. Możemy też zobaczyć kuźnię w której odbywają się warsztaty. Jest też klimatyczna Izba Ślaska z ekspozycją poświęconą kolejnictwu. Jednak główny cel wycieczki tutaj to możliwość jazdy kolejką wąskotorową na trasie Rudy – Rybnik Stodoły.

Festiwal Górnej Odry – koncerty

Tym razem na festiwalu można było posłuchać świetnej muzyki i potańczyć. To już tradycja że na tym Festiwalu są wyjątkowi artyści.
Koncerty odbywały się w kilku miejscach. My mieliśmy okazję posłuchać występów
na scenie w Żorach, w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju oraz w Rybniku.

Było też tanecznie – w Parku Zdrowym w Jastrzębiu Zdroju imprezę rozkręcali B.R.O., Pesos Sax Fighters i DJ Wika.
Szczególnie DJ Wika to postać nietuzinkowa – najstarsza didżejka w Polsce a może nawet w Europie! Pani ma 85 lat i widać że świetnie się bawi tym co robi.

Festiwal Górnej Odry zakończyliśmy też w Rybniku. Gwiazdą wieczoru był Vitobambino.

Gdzie nocować w Krainie Górnej Odry?

Hotel Spa Laskowo

Naszą bazą wypadową był Hotel Spa Laskowo. 
Jest położony wśród zieleni i tuż obok ma też mini pole lawendowe. Wygodne pokoje i pyszne śniadania – to nie jedyne zalety tego miejsca.
Przekonajcie się sami – polecamy.

Hotel Laskowo, ul. Raciborska 62, 47-430 Jankowice

Bel Mon Resort

W czasie Festiwalu zwiedzaliśmy pocysterski klasztor w Rudach. Ciekawym uzupełnieniem tamtej wizyty były odwiedziny kompleksu Bel Mon Resort. To miejsce należało kiedyś do Cystersów.
Budynek pochodzi z XVIII wieku – tu mieszkały gospodynie pracujące w opactwie w Rudach. Tutaj też zostały odnalezione i zabezpieczone niedokończone freski autorstwa Franciszka Antoniego Sebastiniego ( freski są przeniesione do klasztoru w Rudach).
Nowe życie zabytkowych budynków to Bel Mon Resort. Jest tu restauracja z pięknymi wnętrzami i świetnym jedzeniem. W dawnych stajniach powstał butikowy, pięciogwiazdkowy hotel ze spa. Piękne pokoje, strefa trzech saun, basenów i gabinetów kosmetycznych.
Restauracja działa od października 2022 roku
Obok budynku są stajnie – w czasach współczesnych istniał tu ośrodek jeździecki. Teraz stajnie wynajmuje III Pułk Ułanów Śląskich.

Gdzie jeść w Krainie Górnej Odry

Taaka Ryba w Suminie
Restauracja Bravo w Tworkowie
Bel Mon Resort – Restauracja Mona w Stodołach
Restauracja Kameralna w Jastrzębiu-Zdroju
Lysek – Manufaktura Rybnickich Lodów Rzemieślniczych

Na Festiwalu Górnej Odry byliśmy na zaproszenie Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Polecamy też relacje u innych blogerów, którzy podróżowali z nami:

MaNa w podróży, Polskie Szlaki – Inspirujące Pierniki, Podróże bez ości, Rodzinnie dookoła świata, places2visit.pl, Antek w podroży

Więcej informacji o Festiwalu Górnej Odry znajdziecie na oficjalnej stronie stronie: https://festiwalgornejodry.pl/

Nasze opisy miejsc związanych z Krainą Górnej Odry znajdziecie Tutaj

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

6 komentarzy

Przemek 15 września 2023 - 10:23

Miło wspominam, bardzo ciekawy festiwal :)

Odpowiedx
Karolina z Rudeiczarne.pl 15 września 2023 - 11:06

Widać, że atrakcji była cała masa – zapisujemy na przyszłość!

Odpowiedx
Asia 15 września 2023 - 12:22

To był bardzo intensywny weekend ;)

Odpowiedx
Grzegorz z Podróże bez ości 15 września 2023 - 13:06

Bardzo fajna impreza. Byłem już drugi raz.

Odpowiedx
Magda 19 września 2023 - 11:40

Ciekawe miejsce i moc inspiracji od Was jak zawsze ;)

Odpowiedx
Anna 22 września 2023 - 9:20

Tyle ciekawych atrakcji do wyboru!

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci