Home PodróżePortugalia Madera trasy trekkingowe

Madera trasy trekkingowe

by Kasia

Nasze ostatnie wyjazdy były monotematyczne… Główny kierunek to Portugalia! A właściwie cudowne wyspy należące do Portugalii. Opisane są już na blogu Azory. Teraz czas na nieco więcej szczegółów z Madery. Tym razem zabieramy Was na wędrówkę po lewadach – czyli Madera i trasy trekkingowe!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Na Azorach nie bardzo wyszły nam górskie wędrówki. Powód był prozaiczny – niepewna pogoda i zbyt mało dni, żeby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca. Za to na Maderze zrobiliśmy prawie wszystkie zaplanowane wędrówki. Choć apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc i tak pozostał niedosyt, bo tras na wyspie jest ogromna ilość…. Jednym słowem z wielką radością jeszcze kiedyś na Maderę wrócimy.
Nie da się ukryć, że Madera słynie głownie z wędrówek lewadami (Levada) oraz szlaków trekkingowych (Vereda). Lewady to kanały transportujące wodę z północy wyspy na południe. Jest ich na wyspie ponad 200 a najpiękniejszymi zostały wytyczone szlaki turystyczne.

Najczęściej polecane trasy to Vereda do Pico Ruivo,  Vereda das 25 fontes i Levada do Risco, Levada do Caldeirão Verde i  Verdea dos Balcões.

Warto odkrywać szlaki na Maderze, a jest ich imponująca liczba:

PR1 Vereda do Areeiro – ok
PR1.1 – Vereda da Ilha
PR1.2 – Vereda do Pico Ruivo – ok
PR1.3 – Vereda da Encumeada
PR 2 – Vereda do Urzal
PR5 – Vereda das Funduras
PR6 – Levada das 25 fontes, PR6.1 – Levada do Risco – ok
PR7 – Levada do Moinho
PR8 – Vereda da Ponta de São Lourenço – ok
PR9 – Levada do Caldeirão Verde – ok
PR10 – Levada do Furado – ciekawa
PR11 – Vereda dos Balcões – ok
PR12 – Caminho Real da Encumeada
PR13 – Vereda do Fanal
PR14 – Levada dos Cedros 
PR 15 – Vereda da Ribeira da Janel
PR16 – Levada Fajã do Rodrigues
PR17 – Caminho do Pináculo e Folhadal
PR18 – Levada do Rei – ok
PR19 – Caminho Real do Paul do Mar
PR 20 – Vereda do Jardim do Mar ( Prazeres – Jardim do Mar)
PR 21 – Caminho do Norte (Encumeada – Ribeira Grande) 
PR 22 – Vereda do Chão dos Louros

Będąc na Maderze tylko tydzień, nie sposób pojechać na wszystkie trasy. Na szczęście kilka najładniejszych przeszliśmy, a dodatkowo kilka całkiem ładnych możemy Wam polecić.

Nasz osobisty ranking tras na Maderze:

PR1 Vereda do Areeiro
PR8 – Vereda da Ponta de São Lourenço
PR1.2 – Vereda do Pico Ruivo
PR6 – Vereda das 25 fontes, PR6.1 – Levada do Risco
Levada do Moinho – Levada Nova
PR11 – Vereda dos Balcões
Droga rybaków

Sadzać z opisów warto też zobaczyć 

PR9 – Levada do Caldeirão Verde
PR16 – Levada Fajã do Rodrigues
Levada do Alecrim – PR 6.2
PR 10 Levada do Furado
PR 20 – Vereda do Jardim do Mar ( Prazeres – Jardim do Mar)

Dla kogo wędrówki lewadami?

Na pozór wydaje się, że dla wszystkich. Jednak zanim wyruszycie warto się przygotować. Również z rozsądkiem wybierać trasy, jeśli na wędrówkę wybieracie się z dziećmi.
Pozornie wędrówki lewadami wydają się łatwymi spacerkami. Jednak pamiętajcie, że cześć z nich wytyczona jest na sporych wysokościach. W skrócie wygląda to tak, że idziecie drogą na zboczu góry, gdzie z jednej strony macie przepaść ( czasem zabezpieczoną stalową linką a czasem nie), a z drugiej strony macie kanał z wodą. Zdarza się też, że ścieżka z szerokiej i wygodnej zamienia się w wąską ścieżynkę albo są odcinki, gdzie trzeba przejść po wąskim pasku betonu tuż przy lewadzie. 
Większość lewad to dość długie trasy mające nawet ok 10 km, to też musicie skalkulować wyruszając na szlak.

Jak się przygotować?

Na pewno trzeba mieć dobre buty z możliwie mało śliską podeszwą. Jeśli macie problemy z kolanami (jak ja) to warto mieć kijki trekkingowe, albo jeszcze lepiej postarać się o kijka w okolicznym lesie. Gdy wędrujecie lewadą odsłoniętą, koniecznie krem na słońce ( słońce na Maderze opala nawet w lutym). Zaopatrzcie się też w coś do jedzenia i koniecznie do picia – nie ma tam zazwyczaj miejsc, gdzie można coś kupić.
My byłyśmy w lutym, więc konieczna była też czapka i kurtka od wiatru i deszczu. Będąc na zachodzie słońca na szczycie Piko Areeiro przydała się czapka i rękawiczki.
Szlaki w lewadach są dobre nawet na pochmurne dni – szczególnie te, które większość drogi mają w lesie. Pamiętajcie jednak, że po deszczu może być ślisko. 
Koniecznie zainstalujcie też sobie aplikacje Maps me w telefonie. Są tam dobrze rozrysowane wszystkie szlaki. Nie liczcie zbytnio na mapki, które są w sieci czy nawet na te, które możecie dostać w informacji turystycznej – nie ma na nich zaznaczonych wszystkich wariantów szlaków.

Wędrówki lewadami z dziećmi

Tu na wstępie musimy uprzedzić, że nie każda lewada nadaje się na łatwy spacer z dzieckiem. Oczywiście jeśli macie malucha, który sporo chodzi po górach to i na lewadach będzie z nim mniejsze ryzyko. Musicie jednak pamiętać, że na trasach zdarzają się wypadki, niestety nierzadko śmiertelne. 
Oczywiście są lewady które wybitnie nadają się na łatwy spacerek z dzieckiem.
Możemy polecić trasy: 
– Balcones
– Levada od Risco
Inne trasy z dzieckiem? Oczywiście, jednak zaglądajcie na nasze zdjęcia i zdjęcia innych w sieci i sami oceńcie czy dana lewada nadaje się na wędrówkę z Waszym maluchem. 

Szukasz noclegu na Maderze? Polecamy rezerwację przez portal Booking.com

Booking.com

Lewady to nie wszystko, na Maderze są też GÓRY!

I to jakie. Tak malowniczych szlaków chyba jeszcze nie widziałam. Na początku były obawy czy nasze dziewczynki poradzą sobie z górskimi wędrówkami. Pierwszy test był na szlaku na… najwyższy szczyt Madery – Piko Ruivo ( 1862 m). Szczyt najwyższy, jednak szlak łatwy – PR1.2 – Vereda do Pico Ruivo. Potem to już było z górki, a raczej pod górkę. Byliśmy w sumie na kilku górskich wędrówkach – na części szlaku z Piko Areeiro i na trasie PR8 – Vereda da Ponta de São Lourenço. Jeśli chodzi o kondycję, to najbardziej wymagająca jest trasa prowadząca ze szczytu Piko Areeiro na Piko Ruivo . Jednak widoki są podobno niepowtarzalne.

Wędrujemy po Maderze – szczegółowe opisy wybranych szlaków już wkrótce TUTAJ

Mam nadzieję, że zachęciliśmy Was do wędrówek po Maderze. To zbyt piękna wyspa by spędzić cały wyjazd tylko na plaży, albo zwiedzając tylko miasteczka.

Wszystkie nasze wpisy z Madery znajdziecie Tutaj 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci