Home PodróżePolska Puszcza Niepołomicka – Rezerwat Lipówka

Puszcza Niepołomicka – Rezerwat Lipówka

by Kasia

Rezerwat Lipówka „odkryliśmy” kiedyś przy okazji kręcenia rowerowej pętelki z Niepołomic przez Wiślaną Trasę Rowerową, Drwinię i Puszczę Niepołomicką. Niestety Lipówkę mijaliśmy już późnym popołudniem i obiecaliśmy sobie, że na wiosnę musimy tutaj koniecznie wrócić.

Tym razem porzuciliśmy samochód w miejscowości Chobot (tuż przy przystanku Chobot Leśniczówka). Możecie zaparkować też (o ile jest miejsce), tuż przy szlabanie, za którym zaczyna się droga gruntowa przez Puszczę. Do rezerwatu traficie bez trudu – tabliczka jest tuż przy ścieżce.

Uwaga!

„Lipówka” jest rezerwatem – wchodzenie na teren rezerwatu i poruszanie się po nim jest możliwe jedynie po wyznaczonych szlakach i trasach. W tym niewielkim rezerwacie takich tras nie wyznaczono, tak więc można go jedynie oglądać i fotografować z przecinającego puszczę duktu leśnego, z którego teren rezerwatu jest doskonale widoczny.

A co w rezerwacie?

Prawdziwie niesamowity i tajemniczy las. Wiekowe, powalone drzewa, omszałe i dziwacznie powykręcane. Wbrew nazwie spotkacie tu nie tylko lipy, są też graby i dęby. Niesamowicie jest tu szczególnie wiosną, gdy przez niezbyt jeszcze liczne liście prześwieca słońce i oświetla omszałe drzewa. Uwaga: te niezwykłości możecie podziwiać TYLKO z drogi leśnej, łączącej miejscowości Chobot i Drwinia. Lipówka to rezerwat, więc bez specjalnego zezwolenia nie można wchodzić na jego teren (zgodnie z przepisami po terenie rezerwatów można się poruszać jedynie po wyznaczonych szlakach i trasach, a na terenie tego niewielkiego rezerwatu takich tras nie ma). Na szczęście wiosną gdy nie ma jeszcze zbyt gęstych liści i ze ścieżki z dobrym zoomem można „upolować” aparatem wiekowe drzewa.

Wycieczka tutaj, to stosunkowo krótki spacerek szutrową drogą.

Nie tylko rezerwat…

Wiosną cała Puszcza aż tętni życiem. Słychać śpiew ptaków, kwitną zawilce, fiołki i jaskry. To najlepszy czas na odwiedziny w lesie.

Wycieczka na cały dzień – Wiślana Trasa Rowerowa, drewniane kładki w Drwini i Puszcza Niepołomicka – zapraszamy TUTAJ

Rezerwat Lipówka – informacje praktyczne

Traficie tutaj bez trudu – wystarczy przyjechać do miejscowości Chobot i tu porzucić samochód.

Dodam jeszcze, że to naprawdę mało uczęszczana część Puszczy. To oznacza, że naprawdę nie musimy wszyscy zatrzymywać się na gigantycznych parkingach przy głównej drodze między Szarowem a Niepołomicami. Gdy jechaliśmy tutaj mijaliśmy je i były całkowicie zapełnione. Teraz gdy powinniśmy unikać dużych skupisk ludzi, tym bardziej dobrze jest uruchomić pomysłowość i znaleźć kawałek Puszczy na spacer tylko dla siebie, bez tłumów. Jak widać jest to możliwe.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

Marcin Kamil Świostek 9 lutego 2021 - 23:42

Na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz „ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska.”

Proszę nie zachęcać do działań szkodzących przyrodzie i nielegalnych.

Odpowiedx
Jarek 16 kwietnia 2021 - 11:32

Autor wyraźnie zaznaczył, że w rezerwacie nie można się poruszac pieszo, czy rowerem, a tras wyznaczonych nie ma. Nie jest to zachęcanie do nielegalnych zachowań – wręcz przeciwnie, zwiedzający są uprzedzeni o odpowiedzialności za chronioną przyrodę.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci