Home PodróżePolska Rowery na Roztoczu – Stawy Koman

Rowery na Roztoczu – Stawy Koman

by Kasia

Roztocze reklamuje się jako rowerowe centrum Polski. Już kiedyś kręciliśmy się tutaj na rowerach razem z Rodzinką PTTK. Tym razem podeszliśmy nieco bardziej ambitnie do tras rowerowych w okolicach Hamerni i mamy dla Was prawdziwy perełkę – wycieczkę nad stawy Koman.

Stawy Koman odkryliśmy dzięki Marcie, właścicielce uroczego domku na Roztoczu, w którym zatrzymaliśmy się już po raz kolejny. Przyjeżdżamy na Roztocze tak często, że widzieliśmy już wszystkie najbardziej popularne miejsca – Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Szumy na Tanwi czy też Czartowe Pole. Teraz mieliśmy ochotę odkryć coś nowego. Tym razem chcieliśmy też nieco więcej pojeździć na rowerach.

Z Hamerni jedziemy od razu na rowerach i z drogi na Susiec odbijamy w leśną drogę z zakazem ruchu dla samochodów ( dojazd pożarowy 29). Tutaj przy drodze zobaczcie tablice pamiątkowe, postawione na miejscu obozu z czasów II wojny światowej (1944-1945).

Kierujemy się na Borowe Młyny. Na trasie mija nas garstka innych rowerzystów. Całą trasę jedziemy wygodnym asfaltem. Z ciekawostek mamy tu malownicze bagna przy potoczku Studzienica.

W Borowych Młynach, nad rzeką Tanew robimy mały piknik. Rzeka jest tu bardzo malownicza, jest ciekawy drewniany most, leśniczówka i pomnik upamiętniający polowanie z 1578 roku. Było to nie byle jakie polowanie – z udziałem króla Stefana Batorego, Jana Kochanowskiego i Jana Zamojskiego.

To jednak nie koniec naszej wycieczki. Dalej walczymy z trasą. Przydatna okazała się wskazówka od Marty – od naszej głównej drogi rowerowej skręcamy za znakiem z napisem do pomnika poległych l863 roku. Tu na pewno będziecie potrzebować dobrej mapy – my korzystaliśmy z mapy.cz.

Zaraz też faktycznie mijamy miejsca związane z Bitwą pod Kobylanką z 1863 roku. Najpierw jest krzyż, a zaraz potem okazały pomnik. Upamiętniają one bitwę z czasów Powstania Styczniowego, stoczoną w dniach 1 i 6 maja 1863 roku.

Co ciekawe, po zjechaniu z asfaltowej drogi rowerowej na szuter i drogi gruntowe nie spotykamy już nikogo na trasie. Gdy docieramy nad Stawy też jest pusto. Niestety nie ma też ptaków. Koniecznie zatrzymajcie się na niewielkiej i malowniczej plaży tuż przy grobli.

Kamieniołom i wieża widokowa w Nowinach

Będąc w tej okolicy warto rzucić okiem na nieczynny kamieniołom. Tuż obok jest parking, gdzie możecie bez problemu zaparkować samochód i wsiąść na rower. Kamieniołom jest na zboczu Krzyżowej Góry i wydobywano tu wapienie mioceńskie. To nie jedyne miejsce na Roztoczu, gdzie można zobaczyć mioceńskie skałki ( oglądaliśmy je też na Wzgórzu Kamień w „Piekiełku”). W miocenie, ok. 16 mln lat temu, było tu ciepłe morze, dlatego można pomiędzy skałkami odszukać skamieniałe muszelki.
W czasie wojny, w kamieniołomie pracowali więźniowie z pobliskiego Obozu NKWD Błudek. Na szczycie wyrobiska jest wieża widokowa a poniżej wiata piknikowa.

Staw Koman – informacje praktyczne

Zaczynamy i kończymy w Hamerni. Długość trasy to ok. 42km.

Total distance: 42347 m
Max elevation: 284 m
Min elevation: 232 m
Total climbing: 155 m
Total descent: -149 m
Total time: 04:54:44
Download file: pl-roztocze-stawy-koman-kasai.eu.gpx

My jechaliśmy od strony Hamerni, ale nad stawy dostaniecie się też od Huty Różanieckiej.

Aby dotrzeć nad staw, od głównej drogi Hamernia – Susiec odbijamy w prawo w Dojazd Pożarowy 29. Tu jest zakaz poruszania się samochodem. Jeśli przyjedziecie tu autem – możecie go zostawić na parkingu po drugiej stronie drogi (w pobliżu jest kamieniołom i wieża widokowa w Nowinach).

NOCLEGI

Tym razem znowu zatrzymaliśmy się w niesamowicie przytulnym domku należącym do Marty. To nasza znajoma, projektantka i właścicielka firmy odzieżowej Bozzolo tworząca w duchu slow fashion. Jej dom to cudowna oaza położona w Hamerni, niedaleko lasu.

Więcej o domku przeczytacie tutaj:

Domek jest dostępny na portalu AirBnb. Jeśli jeszcze nie macie konta – warto się zarejestrować z naszego linka – otrzymacie ok 100 zł na pierwszą rezerwację. Domek znajdziecie Tutaj.

Co ciekawego czeka na Was na Roztoczu? Rowery, spacery i spływy kajakowe – zapraszamy TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Beata 9 lutego 2021 - 23:42

Piekne te Wasze opisy i bardzo pomocne! Planuję wybrać się na Roztocze pod koniec lipca z koleżanką, chciałybyśmy też pojeździć na rowerach, ale nie mamy możliwości zabrać swoich. Czy możecie polecić jakąś wypożyczalnię?

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci