Home PodróżePolskapodkarpackie Śnieżyce wiosenne na Podkarpaciu

Śnieżyce wiosenne na Podkarpaciu

by Kasia

Wiosna w natarciu, w lasach zaczyna się wysyp wiosennych kwiatków. Jednak w zalewie pięknych i dość często występujących kwiatków są dwa gatunki wyjątkowe. Śnieżyce wiosenne – podpowiadamy gdzie ich szukać.

O śnieżycy wiosennej najczęściej słyszałam wtedy, gdy te wiosenne kwiatki zakwitały w słynnym Śnieżycowym Jarze niedaleko Poznania. O tym, że te kwiatki występują też w dużych ilościach na Podkarpaciu, dowiedziałam się dzięki pięknym zdjęciom na profilu Nadleśnictwa Baligród na FB.
To bardzo dobry trop – właśnie w tamtych okolicach jest Rezerwat Śnieżycy Wiosennej w Dwerniczku.

Niestety jeśli chodzi o odległość do Dwerniczka, to już wyprawa na cały dzień. Okazało się jednak, że tuż przy Skansenie w Sanoku jest całkiem spory obszar gdzie spotkamy śnieżyce wiosenne.

Tak więc właśnie do Sanoka ruszyliśmy na kwietne łowy.

Śnieżyca Wiosenna (Leucojum vernum)

To wyjątkowo ładny wiosenny kwiatek. Jej łacińską nazwę można przetłumaczyć jako biały fiołek. W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach, szczególnie obficie w Bieszczadach (Rezerwat w Dwerniczku). Jednak występuje też poza rejonami górskimi – na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce ( Rezerwat w Murowanej Goślinie)

Nasz śnieżycowy raj odkryliśmy w malowniczym lesie pod Sanokiem, tuż obok skansenu. Jest tam dosłownie cały dywan tych przepięknych kwiatków.

Dodatkowo tuż obok, znaleźliśmy całkiem sporo, wcześniej zupełnie nam nie znanych Cebulice.

Cebulice

Występują wczesną wiosną i mają charakterystyczne drobne, niebieskie kwiaty. Gdy występują w skupiskach tworzą przepiękne niebieskie dywany. Na Podkarpaciu spotkaliśmy je też w okolicach ruin Zamku Sobień.

Wiosenne kwiatki – kogo spotkamy w lesie – poznajcie nazwy wiosennych kwiatków, które udało się nam upolować wiosną.

Na nasze wycieczki w poszukiwaniu wiosny wyruszaliśmy z okolic Dynowa.
Jeśli szukacie noclegu – polecamy Wichrowe Wzgórze.
Bardzo sympatyczni właściciele. Domek z kominkiem, niezwykle starannie urządzony i bardzo czysty. Tuż obok Rezerwat Mójka (pisaliśmy o nim TUTAJ)

Śnieżyce pod Sanokiem – jak trafić?

Kierujcie się na ulice Gajową i jak tylko zobaczycie ogrodzenie skansenu z charakterystycznymi budynkami rozglądajcie się za kwiatkami. Potem wystarczy iść na mały spacer ścieżką odchodzącą od lasu i znajdziecie się w śnieżycowym raju.

Śnieżyce wiosenne w Polsce – gdzie możemy zobaczyć te niezwykłe kwiatki

  • Rezerwat Śnieżycy Wiosennej w Dwerniczku – Podkarpacie
  • Podkarpacie – na trasie Muczne – Tarnawa Niżna
  • Śnieżyce przy skansenie w Sanoku
  • Śląskie i śnieżyce w Lasach Rudzkich
  • Śnieżycowy Jar pod Poznaniem
  • Wielkopolska – Rezerwat w Murowanej Goślinie
  • Park w Postolinie, Dolina Baryczy
  • Arboreum przy Zamku Kórnik
  • Park generała Chlapowskiego w Turwi

To z całą pewnością nie jedyne miejsca gdzie śnieżyce wiosenne występują. Być może w przyszłym roku odkryjemy nowe miejsca na podziwianie tych pięknych kwiatków.

Szukacie ciekawostek na Podkarpaciu – zapraszamy do naszych opisów mało znanych ciekawostek w tym województwie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci