Home PodróżePolskaKraków i okolice Wawel Odzyskany – nowa, stała wystawa na zamku w Krakowie

Wawel Odzyskany – nowa, stała wystawa na zamku w Krakowie

by Kasia

Chyba już większość z Was wie, że wyjątkowo lubimy odwiedzać Wawel i wystawy prezentowane na zamku. Od niedawna można podziwiać nową, stałą wystawę zatytułowaną Wawel Odzyskany. Dzisiaj zabierzemy Was właśnie na tą wystawę.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Wystawa mieści się w gotyckich domach położonych po północnej stronie wzgórza wawelskiego i oglądanie tych niedostępnych do tej pory wnętrz już jest ciekawe same w sobie.

Wawel Odzyskany to wystawa przedstawiająca dzieje wzgórza od utraty niepodległości ( w 1795 roku) do czasów współczesnych. Została otwarta w styczniu 2020 roku i w wyjątkowy sposób upamiętnia prace przy ratowaniu dawnej królewskiej rezydencji.

Po utracie niepodległości, wzgórze wawelskie okupowały wojska zaborców – Rosji i Prus. Ostatecznie jednak przejęli je Austriacy. W tym okresie rozpoczął się ciężki okres dla naszego zamku. Był tu wojskowy lazaret, a część zabudowy, w tym średniowieczne kościoły, została wyburzona. W 1846 roku Wawel stał się austriacką cytadelą. Przełomowy był rok 1880, kiedy Sejm Galicyjski swoją uchwałą ofiarował zamek cesarzowi Franciszkowi Józefowi I z przeznaczeniem na rezydencje.
Dzięki temu na przełomie XIX I XX wieku rozpoczęto konserwacje zamku i katedry.
W latach 1905 – 1911 wojsko ostatecznie opuściło Wawel.

Na wystawie możemy podziwiać archiwalne zdjęcia z tego okresu i, co tu kryć, zobaczyć ogrom zniszczeń jaki w tych ciężkich latach doświadczył Wawel.

Są tam też pamiątki sentymentalne – szereg przedstawień Wawelu i jego zabytków.

Nas szczególnie zachwyciły makiety wzgórza wawelskiego – przestawiające to, jak wyglądało w dawnych wiekach, ale też artystyczną wizję przebudowy jako „Akropolis” projektu Stanisława Wyspiańskiego i Władysława Ekielskiego
Szczególnie robi wrażenie kompozycja „Pochód na Wawel” autorstwa Wacława Szymanowskiego. Ten monumentalny zespół rzeźb miał zamykać dziedziniec arkadowy od zachodu.

Na wystawie zobaczymy też rzeźby Xawerego Dunikowskiego, które miały uzupełnić brakujące Głowy Wawelskie w Sali Poselskiej zamku ( ze 193 renesansowych głów zachowało się jedynie 30).

Nudne muzeum? Wawel Odzyskany to wystawa która zachwyci nawet dzieciaki!

Wystawa jest aż naszpikowana multimediami. Niestety z wiadomych względów nie możemy korzystać z ekranów dotykowych. Jednak monitory nie straszą czarnymi ekranami – prezentacje są na nich odtwarzane bez potrzeby nawigacji dotykowej.

Wystawa zdecydowanie dla dużych i małych. A szczególnie dla tych, którzy uwielbiają historię i archiwalne zdjęcia. Dla mnie będzie to druga wystawa, po Wawelu Zaginionymi, którą będę odwiedzać kilka razy w roku.

Ciekawostki na Wawelu – co warto zobaczyć i zwiedzić – zapraszamy TUTAJ.

Wawel Odzyskany i Zamek Królewski na Wawelu – informacje praktyczne:

Wawel Odzyskany – poniedziałek 9:30–13:00 (ostatnie wejście 12:30)
wstęp bezpłatny – należy pobrać w kasie wejściówkę

Od 1 maja 2021 roku są otwarte Ogrody Wawelskie:
ZWIEDZANIE W DNI BEZDESZCZOWE, INDYWIDUALNE, BEZ PRZEWODNIKA
poniedziałek – niedziela: godz. 9:30–17:00 (ostatnie wejście o 16.40)
bilety: normalny 5 zł, ulgowy 2 zł
wejście – z dziedzińca arkadowego, w czasie majówki sprzedaż biletów wyłącznie przy wejściu do ogrodów
*ostatnie wejście na 20 minut przed zamknięciem*

Na Wawelu warto korzystać ze zniżek jeśli posiadacie jedną z kart miejskich. My wchodzimy na wystawy ze zniżką do Karty Krakowskiej.

Aktualnie informacje na temat godzin otwarcia i cen na stronie Zamku – TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

6 komentarzy

Patryk Zieliński 10 maja 2021 - 14:54

Miło wspominam wizytę w Krakowie i choć było to dawna temu miasto nadal zaliczam do swoich ulubionych :)

Odpowiedx
Konrad 10 maja 2021 - 15:38

Bardzo ciekawa wystawa, fajnie, że bezpłatna.

Odpowiedx
Hania z Na Atlantydę 11 maja 2021 - 9:59

Chętnie nadrobię muzeum przy najbliższej wizycie. Dzieki za relację!

Odpowiedx
Krzysztof 14 maja 2021 - 14:54

Marzeniem mojej żony jest zwiedzanie Krakowa. Zbieramy się do przyjazdu w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na pewno skorzystam z Twojego artykułu. Bardzo dziękuję. :)

Odpowiedx
Demi 17 maja 2021 - 2:32

Ooo, nasz Kraków i Wawel! <3 Po kilku latach nieobecności w PL, jak w końcu przyjedziemy do Krakowa, to pewnie dużo nowości będzie na nas czekało. Wawel obowiązkowo z naszym synkiem :)

Odpowiedx
Kasia 8 czerwca 2021 - 9:01

To będziesz w szoku jak wiele się zmieniło! Udanej wycieczki :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci