Home PodróżePolskaKraków i okolice Wawel – Ogrody Królewskie i Baszta Sandomierska

Wawel – Ogrody Królewskie i Baszta Sandomierska

by Kasia

Wzgórze Wawelskie było zawsze moim ulubionym miejscem na spacer. Od czasu, kiedy muzeum znowu zaczęło zapraszać turystów, coraz częściej zaglądamy na nasze ulubione ścieżki. Dzisiaj zabierzemy Was do Ogrodów Królewskich w którym pięknie kwitną róże, oraz rzucimy okiem na najpiękniejszą panoramę na Wzgórze, z Baszty Sandomierskiej.

Ogrody Królewskie na Wawelu

Jeśli jeszcze nie ma odwiedziliście pięknie odtworzonych ogrodów, to koniecznie zaplanujcie tu wizytę. Ogrody są czynne tylko w sezonie. Praktycznie zawsze zachwycą Was pięknymi kwiatami, ale moim zdaniem są dwa najlepsze momenty na odwiedziny tutaj.
Jeśli będziecie tutaj wiosną, to zobaczycie przepięknie kwitnące jabłonie. Bo ogrody Królewskie to też całkiem spory sad.

Druga idealna pora na odwiedziny tutaj, to moment, kiedy wszystkie różane krzewy obsypują się kwiatami. Czyli dobry miesiąc na podziwianie róż to czerwiec.

Ogrody Królewskie wiosną – zapraszamy na wirtualny spacer

Tym razem prawie w ostatniej chwili udało mi się zdążyć, aby podziwiać kwitnące róże. Zobaczcie sami.
Z informacji praktycznych – polecam być tutaj wcześnie rano, zaraz po otwarciu (10:30 – bilety kupujecie już od 9.00 przy Bramie Herbowej).

Jeśli już będziecie na Wzgórzu Wawelskim, polecamy spacer i zaglądanie w rożne zakamarki. Ja za każdym razem staram się pospacerować wśród kwiatów i sprawdzić co nowego kwitnie!

Baszta Sandomierska

To jedyna baszta udostępniona do zwiedzania na terenie Wzgórza Wawelskiego. Zapewne wiele osób pamięta ją przed remontem – bez zewnętrznych drewnianych schodów i z zupełnie innym zwieńczeniem.
Wewnątrz możecie zapoznać się z historią baszty, ale też przeczytacie nieco więcej o innych częściach murów obronnych. Jednak najbardziej zachwycający jest widok, który się roztacza z wielkich, przeszklonych okien.

Baszta Sandomierska jest jedną z trzech zachowanych baszt na Wawelu. Powstała około roku 1460 za panowania Kazimierza Jagiellończyka. Na III piętrze możemy zobaczyć elementy świadczące o funkcji mieszkalnej: ozdobny portal wejściowy, oszklone okna, duży kanał kominowy, do którego podłączony był piec. Mogła tu być kwatera straży ale też więzienie dla osób o wyższym statusie społecznym. Tych mniej szlachetnie urodzonych przetrzymywano w dolnych partiach wieży.

Fani fortyfikacji też znajdą tu coś dla siebie – na tablicach są przekroje wieży, system rozmieszczenia okienek strzelniczych itp.

Zwiedzanie w czasie pandemii

Przy każdej okazji zachęcam Was do wyruszania na turystyczne szlaki możliwie wcześnie rano. Okazuje się, że zarówno Ogrody jak i Basztę można zwiedzać niemal samotnie.
W ogrodach byłyśmy zupełnie sami. W Baszcie minęliśmy się z 4 osobami.
Sekret tkwi w tym, że rano, zaraz po otwarciu jest tu prawie pusto.
Wprawdzie turyści zaczynają się w Krakowie coraz liczniej pojawiać, jednak odwiedzając Wawel kierują się głównie na początku do komnaty i do skarbca.

Po mieście poruszamy się rowerami. To nasz główny środek transportu od wiosny. Poza względami praktycznymi, dodatkowym plusem takiego przemieszczania się jest to, że Kraków tak oglądany jest znacznie piękniejszy niż z samochodu czy tramwaju.

Gdzie nocować w Krakowie?

Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?
Polecamy AirBnb i mieszkanie w sercu magicznego Kazimierza oraz na Grzegorzkach! Przy rejestracji z tego linka dostaniesz ok 100 zł na pierwszy nocleg. Mieszkania znajdziecie TUTAJ i TUTAJ

Baszta Sandomierska – informacje praktyczne

Bilety – możliwość zakupienia w kasie, ale też w automacie przy schodach prowadzących na basztę – 5 zł

Godziny otwarcia – poniedziałek 9.30–16.00, ostatnie wejście o 15.45; wtorek – niedziela 9.30–17.00, ostatnie wejście o 16.45
przerwa sanitarna 13.30–14.00, ostatnie wejście przed przerwą – 13.15

Ogrody Królewskie na Wawelu – informacje praktyczne

Bilety – w kasie przy Bramie Herbowej (kasa czynna od 9.00) normalny 5 zł, ulgowy 2 zł

Godziny otwarcia: poniedziałek 9.30-16.00 (ostatnie wejście o 15.30); wtorek-niedziela 9.30-17.00 (ostatnie wejście o 16.30)

Jeśli chcecie poznać inne ciekawe miejsca na Wawelu i w Krakowie – zapraszamy tutaj

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci