Zamek Kamieniec
Home PodróżePolskapodkarpackie Zamek Kamieniec i malownicze ostańce na Podkarpaciu

Zamek Kamieniec i malownicze ostańce na Podkarpaciu

by Kasia

Zamek Kamieniec leży niedaleko Krosna. Jego charakterystyczną sylwetka jest swoistą wizytówką okolicy i obok Rezerwatu Prządki, jest jedną z największych atrakcji rejonu. Jednak niewiele osób wie, że tuż pod zamkiem są niesamowicie malownicze ostańce, niewiele ustępujące urodą słynnym Prządkom.

Tym razem naszym głównym celem były właśnie odwiedziny w tym malowniczym skalnym mieście położonym u stóp Zamku Kamieniec

Zamek Kamieniec

Zamek jest jedną z najstarszych warowni podkarpackich. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą tutaj z XII wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego powstał tu murowany zamek. Pod koniec XIV wieku Władysław Jagiełło nadał zamek rycerzowi Klemensowi, założycielowi rodziny Kamienieckich. Niestety po zniszczeniach poczynionych przez Węgrów w 1657 roku, zamek popadał w coraz większą ruinę.
W XIX wieku posiadaczem Zamku Niższego był Aleksander Fredro.

Dzieje zamku były inspiracją dla wielu twórców. Jednak najbardziej znana jest Zemsta Aleksandra Fredry osnuta na podstawie dziejów zwaśnionych rodzin Firlejów i Skotnickich, właścicieli zamku w XVII wieku.

W czasach nam współczesnych zamek niestety też nie miał zbyt wiele szczęścia i pomimo zabezpieczeń tego co zachowało się do naszych czasów, spora część narożnej baszty legła w gruzach w 1974 i w 2000 roku.

Niezwykle charakterystyczne jest tutaj wkomponowanie zamkowych murów w skalne ostańce.
Pośrodku ruin dobrze widoczny jest, nawet z ulicy, pomnik Tadeusza Kościuszki ( z 1894 roku).

Charakterystyczne ostańce i ścieżka dydaktyczna pod Zamkiem

Zamek i jego okolice jak do tej pory odwiedziliśmy już dwa razy. Pierwszy raz zwiedzaliśmy ruiny zamku. Drugim razem potężna zamieć śnieżna przepędziła nas dosłownie z podzamcza. Jednak to właśnie wtedy zobaczyliśmy, że u stóp zamku jest ścieżka dydaktyczna i niezwykle ładne skałki.

Gminny Park Przyrodniczo – Krajobrazowy Kamieniec w Odrzykoniu

O ścieżce dydaktycznej można dowiedzieć się z tablicy, która znajduje się na początku, tuż przy głównej ulicy.
Ścieżka ma kilka punktów, długość 1,5 km i zaczyna się wśród charakterystycznych skałek.
Co ciekawe, większość z nich ma nazwy.
Tak więc spotkamy tu min Krowią Turnie, Kursową, Eigerek, Słoneczną, Bąbla, a nawet Zad Żółwia.

Nasza ścieżka dydaktyczna prowadzi teraz w dół niewielkiego zbocza… Ale…
Może następnym razem uda się nam przejść tą ścieżkę… Tym razem skusiło nas kluczenie pomiędzy skałami i ścieżka, którą możemy okrążyć zamek dookoła… Tak więc jeśli zawędrujecie w te strony i uda się Wam przejście ścieżkę dydaktyczną, dajcie znać czy warto.

Na trasie pokonujemy niewielkie, ale jednak miejscami strome odcinki. Tu doskonale też widać, jak budowniczowie sprytnie wkomponowali skały w mury zamkowe. Naszą wędrówkę kończymy przy wejściu do zamku. Tuż obok jest mikro skansen z jedną, doskonale zrekonstruowana chatą. Tu też jest piękny widok na okoliczne wzgórza.

Zamek Kamieniec – informacje praktyczne

Parking – u stóp zamku, bezpłatny.

Ścieżka dydaktyczna zaczyna się zaraz obok parkingu.

Ciekawostki w okolicy:

Więcej ciekawostek z Podkarpacia znajdziecie TUTAJ

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci