Home PodróżePolskapodkarpackie Zamek Sobień – malownicze ruiny na Podkarpaciu

Zamek Sobień – malownicze ruiny na Podkarpaciu

by Kasia

Jakoś nigdy wcześniej nie słyszałam o tych romantycznych ruinach zamku… Jednak jak tylko zobaczyłam zdjęcia z platformy widokowej, wiedziałam że musimy tam pojechać. Odwiedzimy dziś Zamek Sobień na Podkarpaciu.

Zawsze z wielką radością odwiedzamy zajmie i ruiny zamków. Sporo naszych wycieczek na południu Polski wiedzie szlakiem zamków, często zachowanych w postaci malowniczych ruin. Jednak na Podkarpaciu, w porównaniu do Małopolski, zbyt wielu malowniczych ruin zamków nie ma. Dlatego tak wyjątkowy jest właśnie Zamek Sobień. Nie dość, że jest to całkiem ładna ruina, to widok z drewnianego tarasu aż zapiera dech…

Zamek Sobień

Ruiny zamku położone są na wzniesieniu, na wysokości 360 m n.p.m. z malowniczym widokiem na Dolinę Sanu. Zamek znajduje się we wsi Manasterzec, na granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych.
Początki tej średniowiecznej warowni sięgają XIII wieku i wtedy zamek chronił przebiegający w pobliżu szlak kupiecki. W kolejnych stuleciach był rozbudowywany i w XIV wieku stał się siedzibą rodu Kmitów. W kronikach istnieje zapis o tym, że Piotr Kmita gościł w 1417 roku na zamku króla Władysława Jagiełłę.

W 1474 roku zamek był oblegany przez Węgrów i po wysadzeniu murów obronnych został zdobyty.

Abu dotrzeć na zamek trzeba się trochę powspinać po błotnistej ścieżce. Po deszczu może być tutaj dość ślisko. Wiosną dodatkowo zachwycają tutaj wiosenne kwiatki.
Do samych ruin wchodzimy po drewnianych schodkach.

Teraz możemy obserwować romantyczne ruiny z zachowanymi ciekawymi elementami goryckiej kamieniarki. Są tam też charakterystyczne kanały – prawdopodobnie ślady po średniowiecznym systemie ogrzewania.
Jednak największe wrażenie robi widok na przepływającą poniżej zamku rzekę San.

Rezerwat Ruiny Zamku Sobień – informacje praktyczne

Zamek położony jest pomiędzy Sanokiem a Leskiem.

Parking bezpłatny pod zamkiem.

Ścieżka jest dość strona, a po deszczach będzie ślisko. Do zamkowego wejścia wspinamy się po drewnianych schodach.

Możemy tu spacerować z psem, ale tylko na smyczy.

Ciekawe ruiny na Podkarpaciu
Zamek Kamieniec
Klasztor w Zagórzu

Więcej ciekawostek z Podkarpacia znajdziecie u nas TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Katarzyna 4 maja 2022 - 21:08

NIesamowite miejsce i super artykuł! Byłam tam na majówce i muszę przyznać, że to miejsce zrobiło na mnie duże wrażenie. Po przeczytaniu wielu faktów historycznych i kilku legend naprawdę można było poczuć ducha średniowiecza będąc już na miejscu. Zamek ma kilka naprawdę ciekawych legend, a niektóre z nich mrożą krew w żyłach :D tak jak na przykład ta o Czadnej Damie: https://rzeszowpodkarpackie.pl/ruiny-zamku-sobien/

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci