Home PodróżePolska Zimny Dół – ciekawe miejsce pod Krakowem

Zimny Dół – ciekawe miejsce pod Krakowem

by Kasia

Długi weekend czerwcowy mieliśmy spędzić w Czechach, zachwycając się Skalnym Miastem. Zostaliśmy jednak w Krakowie i zupełnym przypadkiem odkryliśmy Skalne Miasto tuż zaraz za granicami miasta! Zabieramy Was dziś do Zimnego Dołu – Skalnego Miasta na miarę naszych możliwości. ;)


 
Niestety na wstępie muszę powiedzieć, że nie była to łatwa wycieczka. Ta trasa na spacerek z maluchem zupełnie się nie nadaje… A szkoda. Nie tak dawno byliśmy w Ciężkowicach i tamtejsze trasy są idealne na wycieczki z dzieciakami (oczywiście bez wózka). Czy jednak warto wybrać się do Zimnego Dołu? Zdecydowanie tak. Trzeba jednak pamiętać, że to raczej trasa dla brzdąca już chodzącego. Z nosidełkiem nie polecamy – zbyt gęste krzaki. Nasi mali odkrywcy poradzili sobie doskonale, choć w kilku miejscach tatusiowie musieli brać na ręce. Gdyby było błoto lub padał deszcz – droga staje się bardzo niebezpieczna. Jest też tutaj łatwa trasa dnem doliny – ale wtedy nie zobaczymy magicznych skałek…

**AKTUALIZACJA marzec 2020**
Dobra wiadomość – szlak jest znacznie lepiej oznakowany i bez większego trudu zrobicie pętelkę wspinając się pod górę. Jednak dobre buty wskazane i uważajcie na kleszcze.

WP_20140620_052
IMG_2282
IMG_2295
IMG_2311

Wycieczkę zaczynamy w miejscowości Czułów (ok. 25 km od Krakowa), na parkingu pod wielką skałą :)

Wygodną droga asfaltową dochodzimy do Źródła – jak głosi tabliczka „jedynego w rejonie krakowskim źródła krasowego, w którym woda wypływa bezpośrednio z jaskini”. Niestety czy faktycznie wypływa nie udało się przekonać – było sucho. ;)

Teraz skręcamy w lewo, przechodzimy przez niewielki mostek i wchodzimy na odcinek terenowy naszej trasy. Muszę przyznać ze na początku było tak ostro w górę, że zastanawialiśmy się, czy nie zrezygnować. Ale przecież dalej miały być takie cudne skałki…

IMG_2319
IMG_2308
IMG_2339


Z mapki na początku trasy wynika, że powinniśmy zrobić pętelkę. Niestety na trasie praktycznie brak jakichkolwiek oznaczeń i idzie się trochę na wyczucie.

IMG_2341
IMG_2361
IMG_2368
IMG_2372
IMG_2386
IMG_2405
IMG_2416
IMG_2419
IMG_2425
IMG_2441
IMG_2442
IMG_2448
IMG_2393


Poza ciekawymi skałkami dodatkową atrakcją są okazu Bluszczu Pospolitego – niektóre podobno nawet 600 letnie!

IMG_2475
IMG_2476
IMG_2477
IMG_2478


Jestem pewna, że jesienią będziemy chcieli wrócić jeszcze raz i zobaczyć tutejsze skałki gdy drzewa stracą trochę liści. Ciekawym pomysłem może być też wycieczka wczesną wiosną.

Jak wygląda Zimny Dół wczesną wiosną? Zapraszamy na spacer z marca 2020 roku.

Jeśli uważasz, drogi czytelniku, że jeszcze jakaś mniej znana dolinka jest warta odwiedzin – daj nam znać :)
Przydatne Linki:
www.trasadlabobasa.pl
www.krakowskieokolice.pl

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

Magda 18 lipca 2014 - 23:45

Faktycznie z wózkiem nie da rady. Zdjęcia cudne i bardzo zachęcają na wycieczkę w te okolice. Dobrze, że nasze maluchy już chodzące :)

Odpowiedx
Kasia 24 lipca 2014 - 0:34

Dziękujemy :) Mam nadzieję, że wybierzemy się tam jeszcze raz jesienią :) Pozdrawiam!

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci