Home PodróżePolska Dolina Karpia w Zatorze – wycieczka rowerowa

Dolina Karpia w Zatorze – wycieczka rowerowa

by Kasia

Jeśli lubicie jeździć na rowerze i przy okazji obserwować przyrodę, to mamy dla Was kolejną wycieczkę. Cudowne stawy, dzikie ptactwo i szlaki rowerowe bez tłumów. Tak jest w zatorskiej Dolinie Karpia.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Jeśli znacie Dolinę Baryczy, to na pewno będziecie zachwyceni Doliną Karpia w okolicach Zatoru. To już nasza druga wizyta tutaj. Poprzednio zwiedzaliśmy Stawy Spytkowice.

Naszą trasę zaczynamy na parkingu przy kościele w Palczowicach, gdzie przesiadamy się z samochodu na rowery. Ruszamy na zachód, by po ok. 2km, przez most na Skawie, dotrzeć do miejscowości Podolsze.

Od razu zaznaczę, że podawane przez nas kilometrówki są orientacyjne – dotyczy to również śladu GPS, który możecie pobrać poniżej. Jadąc z dzieckiem zdarza się nam się zawrócić kilkadziesiąt-kilkaset metrów (bo np. trzeba wrócić z dopingiem po dziecko, które nagle opadło z sił), czy kręcić się w kółko bez wyraźnej przyczyny (np. ratujemy żuczki, które wyłażą na leśną ścieżkę lub po prostu źle skręcamy).

Total distance: 41147 m
Max elevation: 416 m
Min elevation: 368 m
Total climbing: 212 m
Total descent: -191 m
Total time: 07:37:31
Download file: pl-mlp-zator-rowerem-kasai.eu.gpx

Przejeżdżamy przez główną drogę i kluczymy przez kolejne kilkaset metrów między domami, by w końcu dotrzeć do kompleksu stawów Przeręb (3,8km od startu). Trasa rowerowa jest całkiem dobrze oznakowana (na tym odcinku jest to część WTR) i ciężko się zgubić. Jedyny minus to wielkie kałuże i błoto na trasie. Jednak udało się wszystko bez większych strat objechać, choć nie obyło się bez badania gruntu – na szczęście w tym miejscu błoto było bardziej wysuszone. Udało się nam też wypatrzeć żurawie. A w tle wielkie konstrukcje z Energylandii.

Przez stawy docieramy do Rezerwatu przyrody Przeciszów (10km), który postanawiamy objechać dookoła (w samym rezerwacie nie ma wyznaczonych żadnych tras, tak więc nie powinniśmy się poruszać po jego terenie). W trakcie pętelki dookoła wspomnianego rezerwatu robimy jeszcze krótki wypad na zachód, by rzucić okiem na Rezerwat Żaki (12,5km).

Wracamy i jedziemy dalej wzdłuż zachodniej granicy Rezerwatu Przeciszów.

Polną drogą dojeżdżamy do Podlesia (16,5km) i kierujemy się na południe. Przecinamy DK44 i jedziemy dalej między domami aż dojedziemy do końca drogi (21,5km). W prawo droga prowadzi do Polanki Wielkiej, a my skręcamy w lewo, na wschód.

Przejeżdżamy nad potokiem Bachórz, wzdłuż stawów o tej samej nazwie i po ok. 1300m dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania. Tutaj skręcamy w prawo, na południe, w kierunku Piotrowic. Tam na głównym skrzyżowaniu (24,4km) skręcamy w lewo, w kierunku Zatoru.

Cały ten odcinek od DK44 do skrzyżowania w Piotrowicach (ok. 6km długości), to w większości łagodny podjazd. Dalsza część trasy prowadzi w większości po płaskim, z kilkoma niewielkimi zjazdami i podjazdami.

Jedziemy przez kilka km w kierunku Zatoru, by na przedmieściach Zatoru skręcić w prawo i wjechać w kompleks stawów Bugaj. Między stawami docieramy do drogi nr 781, łączącej Zator i Andrychów (31km). Jedziemy ok. 700m na południe, po czym skręcamy w lewo w ul. Srebrną. Po kolejnych kilkuset metrach, przy młynie, droga skręca ostro w lewo (33km).

Jedziemy dalej mniej więcej prosto, aż docieramy do DK28, łączącej Zator i Wadowice (34,5km). Skręcamy w lewo i po ok. 100m w prawo, w wąską uliczkę między domami. Dalej poprowadzi nas czarny szlak rowerowy – trudno przeoczyć tabliczki z rysunkiem zamku.

Jedziemy na północ, żwirową alejką, wijącą się wśród malowniczych stawów. Tu koniecznie zatrzymajcie się na krótki postój. Mijamy Zatorland (38,5km), kawałek dalej skręcamy w prawo w ul. Zamkową i docieramy do DK44 (40km). Tu skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez most na Skawie i kilkaset metrów dalej skręcamy w lewo, wracając w ten sposób do Palczowic, w których rozpoczynaliśmy naszą trasę.

Park Mitologii na wodzie w Zatorze

Zawsze unikaliśmy tłumów, a teraz szczególnie wybierając miejsce na wycieczkę wręcz uciekamy. Dlatego nie będziemy Wam polecać parków rozrywki które jak grzyby po deszczu powstają w okolicach Zatoru. Wiedzieliśmy że jest tam Energylandia i Zatorland, ale Park Mitologii nas zaskoczył. Zobaczcie sami.

Dolina Karpia – informacje praktyczne

Chcąc zobaczyć wszystkie stawy w Dolinie Karpia potrzebujecie sporo czasu. Naszym zdaniem dobrze zaplanować tu kilka wycieczek. My pierwszą trasę tutaj zrobiliśmy jakiś czas temu – kręciliśmy się po stawach Spytkowice (ok 13 km). Teraz zrobiliśmy dłuższa wycieczkę i na pewno jeszcze kiedyś tu wrócimy.

Teraz zrobiliśmy ok 41 km. Kilka miejsc na trasie nas zachwyciło. Najmniej fajne były przejazdy, niestety dość długie po drogach z dużym ruchem.

Dolina Karpia to na pewno miejsce z ogromnym potencjałem. Więcej przeczytacie tutaj:

Ciekawostki w okolicy
– Energylandia
– Zatorland

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci