Home PodróżePolskaPodlasie Drohiczyn i Mielnik nad Bugiem, czyli mniej znane perełki Podlasia

Drohiczyn i Mielnik nad Bugiem, czyli mniej znane perełki Podlasia

by Kasia

Dla większości osób Podlasie kojarzy się głównie z atrakcjami zlokalizowanymi na północy województwa. Jednak zanim dotrzecie do tych miejsc, warto też się zatrzymać nad Bugiem i poznać tamtą okolicę. Drohiczyn i Mielnik zachwyciły nas ogromnie! Byliśmy już w tej okolicy dwa razy i z wielką przyjemnością jeszcze kiedyś wrócimy!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Pierwszy raz poznaliśmy Drohiczyn i okolice w 2020 roku. Wtedy byliśmy tam tylko przejazdem, w drodze nad Jezioro Wigry. Zatrzymaliśmy się na kilka godzin w Drohiczynie poznając tamtejsze zabytki i muzea. Wtedy też pierwszy raz zachwyciliśmy się tutejszymi krajobrazami nad rzeką Bug. Niestety brakło nam czasu na malutki Mielnik, w którym miałam wtedy zaznaczony jeden punkt widokowy.

Nad Bug w okolicach Drohiczyna i Mielnika wróciliśmy znowu w 2022 roku. Wtedy spędziliśmy kilka dni w niezwykle sielankowym Arche Siedlisko Rogacze już znacznie lepiej poznając okolice. I nie uwierzycie – to właśnie Melnik stał się prawdziwym odkryciem tego wyjazdu!

Teraz z wielką przyjemnością zapraszamy Was na wędrówki nad Bugiem i odkrywanie tych dwóch ciekawych miejscowości!

Drohiczyn nad Bugiem

Drohiczyn jest niezwykle malowniczo położony nad rzeką. Najpiękniejszy widok na dolinę Bugu możecie podziwiać z Góry Zamkowej, a spacer na górę to obowiązkowy punkt programu podczas odwiedzin w Drohiczynie. Poza widokiem są tu też fantastyczne, drewniane schodki. Na szczycie góry jest obelisk postawiony w 1928 roku, w 10 rocznicę odzyskania niepodległości.

Co warto zobaczyć w Drohiczynie

Oczywiście wspomnianą już wcześniej Górę Zamkową, a do tego:
– Muzeum Kajakarstwa
– podziemia Katedry Trójcy Przenajświętszej
– wystawa motocykli – jest tu ponad 30 motocykli. Najstarszy z nich ma ponad 100 lat.
– Muzeum Regionalne (w tym samym budynku co wystawa motocykli)
– bunkry umocnień Linii Mołotowa

Muzeum Kajakarstwa w Drohiczynie

Nie ukrywam, że do Drohiczyna zwabiło mnie Muzeum Kajakarstwa. Jedyne takie muzeum, a teraz dodatkowo po remoncie i z całkiem nową ekspozycją.

Co zobaczymy w muzeum kajakarstwa?

Oczywiście kajaki. Ale jakie!
Najstarszy egzemplarz jest z 1936 roku.
Chyba dla każdego, kto zna współczesne kajaki zaskoczeniem będzie to, jak wyglądały kiedyś. Drewniany stelaż powleczony… materiałem!

Z ciekawostek mamy tu też kajak, którym pływał Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II.

Na pewno zaskoczy Was niezwykła konstrukcja – połączenie kajaka z żaglem!

Kolejna ciekawostka, to symulator pływania kajakiem. Zakładamy okulary 3D i ruszamy na trasę po Bugu!
Jest tu też basen, gdzie możemy przetestować nowe kajaki, ale tylko w dni, kiedy są zaplanowane pokazy.
W Drohiczynie odbywa się ciekawa impreza związana z kajakami – w pierwszy weekend sierpnia organizowany jest największy spływ kajakowy na Podlasiu – „500 Kajaków”.

Więcej o Muzeum Kajakarstwa znajdziecie u nas na blogu

Drohiczyn i cień dawnej świetności

Gdy pojawicie się w współczesnym Drohiczynie trochę trudno będzie Wam uwierzyć, jak ciekawą historię ma to miasto. Teraz ciche i nieco senne, a o minionej świetności zaświadcza choćby ilość budynków sakralnych. Teraz w mieście podziwiać możemy:
– Katedrę z 1709 roku
– Cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku
– kościół pw. Wniebowzięcia NMP
– Collegium Nobilium

Odwiedzając muzeum regionalne można przeczytać o budynkach już nieistniejących, między innymi o synagodze.

Pierwsze wzmianki o Drohiczynie pojawiają się już w XII wieku. Była tu kiedyś historyczna stolica regionu – aż do 1795 roku. To tu, w 1253 roku książę Daniel Romanowicz koronował się na króla Rusi.

Drohiczyn – ciekawostki

Drohiczyn pojawia się w literaturze pięknej i w filmie. O tym mieście pisał miedzy innymi Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski.
Drohiczyn i okolice możemy zobaczyć w kilku filmach – Pierścionek z orłem w koronie, Kronika wypadków miłosnych, Panny z Wilka, Nad Niemnem, Sanatorium pod klepsydrą.

Mielnik – malutka miejscowość, która zachwyciła nas ogromnie

Zastanawialiście się kiedyś, co decyduje o tym że jakieś miejsce ma w sobie to coś, co powoduje że chce się tam wracać? Ja mam na ten temat swoją teorię. Tym istotnym pierwiastkiem są ludzie, mieszkańcy, którzy w swojej miejscowości potrafią dostrzec potencjał, atrakcyjne miejsca, a potem jeszcze potrafią to pokazać innym.

Najlepszym tego typu przykładem są Żarki – mała miejscowość na Jurze, która mając trzy zabytkowe miejsca (Klasztor, Młyn i zabytkowe kamienne stodoły), potrafiła stworzyć doskonały produkt turystyczny – z atrakcjami dla dużych i małych, świetnym zapleczem gastronomicznym i ciekawymi aktywnościami.

Mielnik ma właśnie taki potencjał – na razie zachwyciliśmy się miejscami nad Bugiem, fantastycznymi punktami widokowymi i ładnie położonym muzeum. Mam nadzieję że wkrótce pojawią się tam też miejsca gdzie można coś ciekawego zjeść.

Jakie są nasze ulubione miejsca w Mielniku? To głównie punkty widokowe, ale też urocze miejsca nad Bugiem.

1. Punkt widokowy na Górze Rowskiej

Chyba już dobrze wiecie, że z wielką pasją szukam po Polsce i na świecie miejsc gdzie są drewniane pomosty i kładki. A drewniane kładki prowadzące na szczyt wzgórza to brzmi całkiem nieźle! Właśnie to miejsce w Mielniku to nasz numer jeden wśród zachwytów w tej miejscowości! Drewniane kładki, punkt widokowy i owieczki – to chyba największe odkrycie tego wyjazdu!

Góra Rowska (Rawska) to wzniesienie położone na obrzeżach Mielnika. Ma wysokość około 40 m wysokości i zajmuj powierzchnie około 2 ha. Jest tutaj jedno z ważniejszych stanowisk gatunków kserotermicznych w północnej Polsce. Występują tu gatunki z polskiej „Czerwonej listy” roślin zagrożonych wyginięciem: sasanka łąkowa, marzanka barwierska, a także chronione: ostrołódka kosmata, goryczka krzyżowa, zawilec wielkokwiatowy, aster gawędka, dzwonek boloński, dziewanna fioletowa, szczodrzeniec ruski i inne.
Co ciekawe objęcie ochroną rezerwatową takich obszarów przynosiło skutek odwrotny do zamierzonego. Szybko zarastały krzewami i drzewami. Teraz okazało się, że najskuteczniejszą metodą ochrony muraw jest wypas owiec i kóz. Zwierzęta działają jak żywe kosiarki i uniemożliwiają rozwój drzew oraz krzewów. Dodatkowo do owczej wełny przyczepiają się nasiona gatunków murawowych, co sprzyja ich rozsiewaniu.

2. Punkt widokowy na Górze Zamkowej

To wyjątkowe miejsce na terenie Mielnika. Na na szczycie góry zamkowej istniało grodzisko z XI – XII wieku. Teraz możemy tam zobaczyć pozostałości po kaplicy św. Aleksandra Newskiego z 1865 roku. Mamy tu piękny widok na Dolinę Bugu. Poniżej równie ciekawe ruiny kościoła i nieco lepiej zachowana plebania.

3. Sielanka nad Bugiem czyli mini przystań i kąpielisko Rubinek

Mielnik jest malowniczo położony nad Bugiem. Można tu posiedzieć nad wodą w kilku miejscach, ale najciekawiej jest poniżej Góry Zamkowej. Nieco dalej jest Rubinek – mini kąpielisko. Tuż obok Rubinka jest rzeka Bug i mini pomost – przystań kajakowa.

4. Punkt widokowy na kopalnie kredy

Jest tam taras widokowy i tablica informacyjna. Kopalnia kredy w Mielniku jest jedną z nielicznych tego typu kopalni czynnych w Polsce. Początki eksploatacji kredy na tych terenach były w XVI wieku. Aż do 1952 roku wydobywano tu kredę ręcznie, głównie dla potrzeb lokalnych mieszkańców. Od połowy XX wieku zaczęła się eksploatacja na skalę przemysłową. Obecnie wydobycie kredy wynosi około 80 tys. ton rocznie.

5. Drewniana wieża widokowa

Wieża ma wysokość 12 m. Konstrukcja ma 2 piętra i jest cała drewniana. Jest o tyle oryginalna, że z ostatniego poziomu można jeszcze wejść na „bocianie gniazdo” na dachu. Dojazd od strony Królewskiej i Sadowej.

6. Punkt widokowy w Rezerwacie Przyrody Uszeście

To rezerwat typu stepowego, gdzie jest chroniona roślinność kserotermiczna. Utworzono go w 1985 roku na północnym obrzeżu wsi Mielnik. Rezerwat obejmuje dwa pagórki morenowe – tzw. Duże i Małe Uszeście. Są to najwyższe wyniesienia na terenie Wysoczyzny Drohiczyńskiej.

7. Muzeum w Mielniku

Jest tu muzeum w którym są dwie wystawy stałe – jedna prezentuje prace Henryka Musiałowicza. Druga opowiada i proboszczu miejscowej parafii, Henryku Kazimierowiczu który był też przyjacielem Witkacego. A dodatkowo jest tam średniowieczna łódź, dłubanka i spory zbiór strojów i rekwizytów z filmów Ogniem i mieczem, Stara Baśń i Bitwa Warszawska 1920.

Drohiczyn i Mielnik – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

To spora odległość – czeka Was około 5 godzin jazdy – to ponad 400 km.

Atrakcje w okolicy

Muzeum Kajakarstwa – Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej
ul. Kraszewskiego 24
Czynne codziennie 9.00 – 17.00
Wstęp bezpłatny

Podziemia Katedry w Drohiczynie
Wstęp bezpłatny

Wystawa Motocykli
ul. Kopernika 9
W sezonie – 1 marca – 30 listopada, wystawa jest czynna codziennie od 10.00 do 17.00. poza sezonem można umawiać się telefonicznie.
Bilety 2 zł / 1zł ulgowy

Wakacje na Podlasiu – nocleg w Arche Siedlisko Rogacze

Na Podlasiu byliśmy na zaproszenie Arche Siedlisko Rogacze. To wyjątkowe miejsce noclegowe – w samym środku uroczej Podlaskiej wioski Rogacze mamy bardzo wygodne domki kontenerowe, w pełni wyposażoną kuchnię i możliwość wypożyczenia rowerów.  Blisko natury – tak jak lubimy!

Wakacje na Podlasiu

Więcej o naszym odkrywaniu Podlasia przeczytacie też TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

10 komentarzy

antekwpodrozy.pl 10 września 2022 - 19:56

Ale tam ładnie, przejeżdżaliśmy przez okolicę 2 lata temu, ale do miasteczka nie wpadliśmy :)

Odpowiedx
Kasia 14 września 2022 - 6:15

Znam to, sami wile razy przejeżdżaliśmy, aż w końcu zatrzymaliśmy się i warto :)

Odpowiedx
Jarek z Szalonych Walizek 10 września 2022 - 20:24

Pięknie to wygląda. Nie byliśmy jeszcze.

Odpowiedx
Anna 10 września 2022 - 21:56

Zapisujemy na naszą kolejną podróż na Podlasie 😍

Odpowiedx
Kasia 14 września 2022 - 6:14

Super! Warto się tam zatrzymać, choćby po drodze

Odpowiedx
Magda 11 września 2022 - 15:05

Piękne Podlasie. Kiedyś musimy się wybrać pierwszy raz.

Odpowiedx
Kasia 14 września 2022 - 6:13

Bardzo polecamy – jeden z fajniejszych regionów w Polsce :)

Odpowiedx
FrAntki Wędrowniczki 11 września 2022 - 17:53

Te punkty widokowe są cudowne… Który byłby dobry na wschód słońca? :)

Odpowiedx
Kasia 14 września 2022 - 6:13

Chyba większość z nich – a na zachodzie słońca byliśmy na Górze Zamkowej ale się spóźniliśmy…

Odpowiedx
Grzegorz z Podróże bez ości 20 września 2022 - 22:02

Tylko raz byłem na Podlasiu, ale w innym rejonie :).

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci