Home PodróżePolskaDolny Śląsk Fascynujący Dolny Śląsk – Ziębice i okolice

Fascynujący Dolny Śląsk – Ziębice i okolice

by Kasia

Już wielokrotnie udowodniliśmy, że Dolnośląskie to ogromna skarbnica ciekawych miejsc na wycieczkę. Tym razem mniej znana część tego wyjątkowego województwa – Ziębice i okolice.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Zazwyczaj, gdy poznajemy jakieś województwo ruszamy szlakiem najbardziej znanych atrakcji. Jednak czasem warto zboczyć z utartego szlaku i poznać mniej znane miejsca. Gwarantuje, że będziecie zachwyceni!

Tak właśnie jest z okolicami Ziębic.

Ziębice

Ziębice zostały założone w połowie XIII wieku przez księcia Henryka III Wrocławskiego. Z 1336 roku pochodzą informacje, że miasto otoczone było murami obronnymi i basztami.
Miasto do dziś zachowało oryginalny średniowieczny układ. To tu, w latach 1322 – 1428 była stolica piastowskiego Księstwa Ziębickiego. Właśnie w związku z tą wyjątkową przeszłością miasta, został wytyczony szlak, na którym poznamy najważniejsze zabytki Ziębic.

Szlak Księstwa Ziębickiego

Na Szlaku Księstwa Ziębickiego znajdują się:
– Bazylika Mniejsza św. Jerzego – sanktuarium Męki Pańskiej – pochodzi z XIII wieku i jest najstarszym zabytkiem w mieście
– Rynek i urocze kamieniczki
– Ratusz w którym mieści się muzeum
– Mury obronne z przełomu XIII I XIV wieku oraz Brama Paczkowska
– Ziębicka Kapsuła Czasu czyli Kościół poewangelicki z XVIII wieku zbudowany na miejscu zamku książąt ziębickich ( w środku trwa remont)

Warto też zwrócić uwagę na renesansowy budynek dawnej szkoły parafialnej z 1565 roku. W 1925 roku jej elewacja została ozdobiona sgraffito które przedstawia dzieje Ziębic.

Brama Paczkowska w Ziębicach i mury miejskie

Brama Paczkowska w obecnym kształcie istnieje od 1491 roku.
To jedyna zachowana ziębicka brama miejska – kiedyś wszystkich było pięć. Znajduje się na niej stylizowany herb Ziębic autorstwa Josepha Langera.
W mieście można spotkać jeszcze kilka odcinków zachowanych murów miejskich – ciągną się wzdłuż ulicy Wałowej od placu Oziębłowskiego, przez ulicę Gliwicką, do ulic Przemysłowej i Grunwaldzkiej.

Więcej o Ziębicach i murach obronnych przeczytacie na blogu Antek w podróży – jest tam cykl Miasta Stojące Murem – polecamy!

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

Muzeum powstało w 1931 roku i początkowo było muzeum regionalnym gromadzącym pamiątki z Ziębic i okolicy.
Następnie zmieniło nazwę na Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego aby w 2023 roku ostatecznie stać się Muzeum Domu Śląskiego.
Są tam zaaranżowane pomieszczenia typowo domowe, ale też jest część poświęcona Marcie i Josephowi Langerom. Zobaczymy tam przekazane przez panią Langer meble, obrazy i wyposażenie gabinetu.
Joseph Langer pochodził z Ziębic i był bardzo cenionym malarzem i konserwatorem dzieł sztuki.
To nie koniec muzealnych ciekawostek – jest tam też ogromna kolekcja żelazek, przepiękne formy na babkę oraz zabytkowy, drewniany wóz strażacki z 1732 roku!
W muzeum poznamy też dzieje Ziębic – dawniej Sambic i Münsterberg.

Muzeum mieści się w zachwycającym budynku Ratusza. Pochodzi on z 1890 roku i jest trzecim budynkiem zlokalizowanym na tym miejscu.
Uwagę przykuwają freski w imponującej klatce schodowej ratusza – pochodzą z 1927 roku i są autorstwa Alfreda Gottwalda.
Muzeum można zwiedzać o pełnych godzinach od 10.00 – 15.00 Więcej szczegółów na stronie muzeum TUTAJ

Park Miejski w Ziębicach

Park został założony w 1900 roku na szczycie wzgórza parkowego.
Ciekawostki Parku Miejskiego w Ziębicach:
– Pomnik Orła Piastowskiego – największa ceramiczna figura w Europie -ma 9 metrów wysokości i 12 metrów szerokości!
– Ziębickie dinozaury
– Zamek Wodny – wieża ciśnień i „dziki potok”

Źródełko Cyryla

W Lasku Miejskim, na wzgórzu, znajduje się źródło z którym związana jest ciekawa legenda. Tutaj miał wypoczywać Bolesław Chrobry w drodze do Czech. Tak zachwycił się okolicą, że ochrzcił okolicznych pogańskich mieszkańców i założył w dolinie rzeki osadę Sambice ( późniejsze Ziębice). Inna legenda mówi, że istniał tu zamek/klasztor nazywany Münsyerberg ( góra klasztorna)

Ruszamy w naturę – okolice Ziębic

Wzgórza Strzelińskie i Gromnik

To najwyższy szczyt Wzgórz Strzelińskich – ma 393 m n.p.m.
Dominuje tu las bukowy, a na szczyt prowadzą dwie trasy – jedna łagodna, druga ostro wspinająca się na sam szczyt po schodach. Na szczycie podczas wykopalisk natrafiono na ślady świątyni z IX wieku. Są tam też ślady po średniowiecznym Grodzisku oraz zamku z XV wieku. W 2012 roku została na szczycie wybudowana wieża widokowa, zaprojektowana na wzór pierwotnie tu stojącej.

Granica św. Jana

Jest to granica dawnego biskupstwa wrocławskiego wyznaczona w latach 1290 – 1320. Do naszych czasów zachowało się sześć kamiennych słupów, które wyznaczały Granicę św. Jana.
Każdy z nich ma charakterystyczne oznakowanie. Jest tam wyryty pastorał biskupi, litera x (symbol granicy) i tajemniczy napis w trzech rzędach. TMI / SCI / IOHIS w tłumaczeniu z łaciny oznacza Granica / Świętego / Jana.
My widzieliśmy tylko jeden z tych skupów – oznaczony numerem 1. Jest najłatwiej dostępny, tuż przy drodze pomiędzy Chocieborzem a Osiną Wielką. Jeśli będziecie chcieli zobaczyć wszystkie sześć słupów, do czego zachęcamy – jest dostępna mapa z ich dokładną lokalizacją i opisem, opracowana przez Henryka Sławca. 

Ziębice aktywnie

Na terenie gminy Ziębice zostało opisanych 7 tras rowerowych związanych z ciekawą historią regionu i pokazujących jego najciekawsze zabytki:
– W poszukiwaniu słupów granicy Świętego Jana i źródła Oławy
– Skarby Kotliny Henrykowskiej
– Tajemnice lasu Muszkowickiego
– Na północ od południa
– Odkrywanie Księgi Henrykowskiej
– Biskupie słupy, Biskupi las
– Grzbietami Wzgórz Strzelińskich

Wszystkie trasy zaczynają się i kończą w Ziębicach. Trasy rowerowe opracował Henryk Sławiec wyjątkowy pasjonat historii regionu – więcej o trasach znajdziecie TUTAJ

Okolice Ziębic – co warto zobaczyć

Henryków i Księga Henrykowska

To wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Jest tu wieś klasztorna powstała wraz z opactwem cystersów w XIII wieku. Teraz podziwiać możemy tu piękny barokowy klasztor z 1615 roku. To tu w latach 1268-1273 powstała Księga Henrykowska.  Księga jest poświęcona kronice założenia i uposażenia klasztoru i została zapisana przez niemieckiego zakonnika Piotra.
Właśnie w niej znajdziemy najstarsze zachowane zdanie w języku polskim ” Day ut ja pobrusa, a ti poziwai” czyli „Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj „. Były to słowa  wypowiedziane przez czeskiego chłopa Boguchwała do żony Polki.

O wyjątkowości tego dzieła świadczy też fakt, że w 2015 roku księga została wpisana na listę UNESCO.
Podczas zwiedzania klasztoru możemy zobaczyć wyjątkowe wnętrza i ostatnie odkrycia kamiennych łuków na krużgankach. Ogromne wrażenie robi też kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela.  We wnętrzu szczególnie zachwycające są drewniane stalle.

Co ciekawe Księga Henrykowska ma też swój pomnik i mural. Pomnik stoi we wsi Brukalice, czyli tam, gdzie miało paść słynne zdanie zapisane w Księdze. Za to mural związany z Księgą Henrykowska jest w Ziębicach.

Witostowice i zamek

Tu niestety nie dotarliśmy. Jest tu zamek, rezydencja opatów henrykowskich, z zachowaną wieżą i otoczony szeroką fosą.

Arboretum Wojsławice

Początki nasadzeń tutaj i stworzenie parku przy dworze zawdzięczamy rodzinie von Aulock, którzy byli właścicielami majątku do 1848 r.
Najbardziej przełomowy dla historii parku był rok 1880 – właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850–1928). Park był pasją jego życia.  On sam, a potem jego syn upiększali go i rozbudowywali.

W 1977 roku park został przemianowany na Arboretum.  W 1983 roku cały obiekt – prawie 5 hektarów, wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 roku Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Powierzchnię Arboretum systematycznie powiększano. W 1990 roku przyłączono 5 hektarów nowych gruntów. W 2005 powierzchnia Arboretum wynosiła już 62 hektary.
Więcej o Arboretum w Wojsławicach przeczytacie też u nas na blogu:

Winnica w Niemczy

Na Dolnym Śląsku znajdziemy też winnice. Jedną z nich mieliśmy okazję odwiedzić.
Winnica Niemczańska powstała w 2017 roku i obecnie obszar który zajmuje to ponad 4 hektary. Znajdziemy tam takie odmiany winorośli – Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris i czeska Palava (krzyżówka Tramina červený i Müller Thurgau), oraz Solaris, Cabernet Blanc (pochodzi od Cabernet Savignion), Muscaris (Solaris z Muskat Biały) i Cabernet Cortis (krzyżówka Cabernet Sauvignon i Solaris).

Warto zatrzymać się też na chwilę w samej Niemczy. Jest tam ciekawy rynek i kamieniczki. Jest też zamek z XV wieku oraz mury obronne z 1470 roku.

Ciekawostki na które brakło nam czasu

Piernikarnia Śląska w Niemczy
Jest tam muzeum i manufaktura historycznych pierników. Tradycje wypiekania pierników na tym terenie są starsze o 100 lat od toruńskich. Są tam też organizowane warsztaty.

Nieco dalej, ale też warto zobaczyć

Kamieniec Ząbkowicki i Pałac Marianny Orańskiej

Pałac wybudowano w latach 1838 – 1865 i do 1945 roku był rezydencją rodu Hohenzollernów.

Ząbkowice – krzywa wieża

Złoty Stok – Kopalnia Złota i klimatyczny Złoty Jar

O kopalni i Złotym Stoku pisaliśmy już na blogu. Miejsce jest fantastyczne – zarówno kopalnia jak i miasteczko pełne ciekawostek. Tym razem mieliśmy też okazje zobaczyć wyjątkowo klimatyczny Złoty Jar – klimatyczny pensjonat schowany w lesie, w Górach Złotych, nad Złotym Potokiem w Złotym Stoku. Polecamy!

Informacje praktyczne Ziębice, Dolny Śląsk

Dojazd z Wrocławia – to około 70 km i dojazd zajmie Wam godzinę.

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

Rynek 44 (Ratusz)
Muzeum czynne od wtorku do niedzieli i w wybrane święta:
– od wtorku do piątku od 10:00 do godz. 16:00, ostatnie wejście o godz. 15:30
– w soboty, niedziele, długie weekendy i wybrane święta, w miesiącach VI, VII, VIII, IX wejścia do muzeum tylko o pełnych godzinach: 1100, 1200, 1300, 1400, 1500
– w soboty, niedziele, długie weekendy i wybrane święta wymienione poniżej, w miesiącach I, II, III, IV, V, X, XI, XII wejścia do muzeum tylko o pełnych godzinach: 1200, 1300, 1400, 1500
Bilety
normalny – 15 zł
ulgowy – 10 zł
WSTĘP BEZPŁATNY W ŚRODY

Henryków – Klasztor Księgi Henrykowskiej

Poniedziałek – Piątek 10:00, 12:00, 14:00
Sobota – 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 po kontakcie z przewodnikiem
Niedziela – 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 po kontakcie z przewodnikiem

Gromnik – wieża

W zimie nieczynna, w sezonie czynna w soboty i niedziele 13:00 – 19:00

Arboretum Wojsławice

Arboretum jest czynne w 2023 roku od 16 kwietnia do 22 października
Kasa jest czynna codziennie, też w sobotę, niedziele i święta w godz. od 9.00 do 18.00 Bilety można też kupić na stronie https://bilety.arboretumwojslawice.pl/
Ogród można zwiedzać do godz. 20.00
Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 15 zł
Wprowadzanie zwierząt jest wzbronione, za wyjątkiem psów przewodników.

Noclegi – Ziębice i okolice

Zajazd Derkacz

ul. Wałowa 34, Ziębice
Hotel niedaleko Rynku w Ziębicach. Do tego bardzo przyjemna restauracja.

Hotel Niemcza Wino & SPA

Wygodne pokoje hotelowe, przyjemny teren zielony tuż nad rzeką Ślęzą, dwa baseny i co najważniejsze Winnica!
Tutaj znowu sprawdza się reguła, którą niemal zawsze doświadczamy na Dolnym Śląsku. W czasie naszych odwiedzin w tym województwie zawsze trafimy na winnice, wieże widokową, zamek albo pałac i podziemia!

Złoty Jar, Złoty Stok

To miejsca ma niesamowity klimat. Już dojazd tam jest zachwycający. Zajazd znajduje się w środku lasu, w wąwozie, przy szlaku, w Górach Złotych, nad Złotym Potokiem w Złotym Stoku.
Jest to zabytkowy budynek pochodzący z 1925 roku i od początku była tu kawiarnia i dom gościnny.
Teraz jest tu bardzo klimatyczny pensjonat, gdzie każde pomieszczenie jest urządzone z niezwykłą troskliwością. Szczególnie polecamy wyśmienite śniadania. Dodatkowym bonusem jest też to, że wieczorem mamy dostęp do kawy i herbaty, a czas możemy spędzić w wygodnych fotelach na klimatycznej werandzie.

Gdzie zjeść – Ziębice

Cukiernia Malina – przy rynku w Ziębicach.

Zajazd Derkacz, ul. Wałowa 34, Ziębice
Bardzo dobre jedzenie. Kuchnia polska i bardzo dobre sałatki.

Tu nie dotarliśmy, ale są polecane:
Restauracja Rynkowa, Ziębice
Bar Ziębicki i pierogi ziębickie

Jeśli będziecie w okolicy Ziębic, pamiętajcie że odbywają się tam też cykliczne imprezy:
Jesienią jest Święto Ziemniaka – dania z ziemniaków w tym charakterystyczną Klusa z duszą.

Więcej naszych pomysłów na odkrywanie Dolnego Śląska znajdziecie TUTAJ

Tym razem Dolny Śląsk odkrywaliśmy na zaproszenie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Znajdziecie na ich stronach setki ciekawych propozycji jak miło i ciekawie spędzić wolny czas na Dolnym Śląsku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

6 komentarzy

Anna 6 czerwca 2023 - 9:21

Cenię Dolny Śląsk za jego różnorodność!

Odpowiedx
Przemysław 6 czerwca 2023 - 16:17

Część z tych miejsc odwiedziłem, fajnie zebraliście to w całość :)

Odpowiedx
Asia 7 czerwca 2023 - 8:10

Nie znam za bardzo tych okolic ;)

Odpowiedx
Magda 7 czerwca 2023 - 12:40

Najwięcej mowi mi „Złoty Stok” ale widzę że atrakcji jest więcej :)

Odpowiedx
Grzegorz z Podróże bez ości 9 czerwca 2023 - 15:51

Lubię Dolny Śląsk, ale w tym regionie jeszcze nie byłem

Odpowiedx
Piotr w Podróży 24 czerwca 2023 - 20:54

Po przeczytaniu od razu chce się człowiek pakować i tam jechać :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci