Home PodróżePolska Pustynia Błędowska w zimie

Pustynia Błędowska w zimie

by Kasia

Jeszcze nigdy nie byliśmy na Pustyni Błędowskiej zimą. Wreszcie w tym roku, mając w perspektywie cudowny słoneczny dzień i brak możliwości wyjazdu gdzieś w góry, wyruszyliśmy na Pustynię… Pustynia Błędowska w zimie, gdy cała przykryta jest pierzynką ze śniegu… Warto zobaczyć? Zobaczcie sami.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

W tym roku, jak jeszcze nigdy do tej pory, udało się nam wreszcie pobiegać na nartach w nowych miejscach. Co ciekawe, też blisko Krakowa. Były więc biegówki w Puszczy Niepołomickiej, na Roztoczu (Siwa Dolina) i pod Mogielicą w Beskidzie Wyspowym. Do kompletu marzyły się nam jeszcze biegówki na Pustyni Błędowskiej…
Dodatkowo inspiracją do tego, żeby ruszyć na Pustynię w zimie, była Aneta z bloga W Notesie Pieczątka. A  dodatkowo, gdy jeszcze  zobaczyliśmy zdjęcia Magdaleny z tajemniczymi drzwiami, niczym do Narnii ( blog 10 inspiracji dookoła świata), to już wiedziałam, że zimą na Pustyni musimy się pojawić.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska podzielona jest na dwie części rzeką Białą Przemszą.
W części północnej jest oficjalnie niedostępna dla turystów, że względu na  znajdujący się tu plac ćwiczeń Wojska Polskiego. Turyści mogą poruszać się po części południowej i są tam wyznaczone trasy turystyczne.

Rzeka Biała Przemsza fascynuje nas od dawna. Pływaliśmy po niej kajakami (relacja TUTAJ). Teraz mam ochotę przejść jak największy jej odcinek przepływający przez obszar Pustyni. Może na wiosnę?

O Pustyni Błędowskiej pisałam już u nas na blogu. Odwiedziliśmy jak do tej pory wszystkie charakterystyczne punkty – Róże Wiatrów, punkt widokowy Czubatka i Dąbrówki. Zajrzeliśmy też kiedyś na Bagna Błędowskie.

https://kasai.eu/2018/fotoopowiesci-pustynia-bledowska/
https://kasai.eu/2015/pustynia-bledowska/
https://kasai.eu/2019/bagna-bledowskie/

Tym razem pojechaliśmy na wzgórze Dąbrówki. Głownie dlatego, że nie widzieliśmy powstałej tam platformy widokowej. Co ciekawe, w tamtej okolicy miały też znajdować się tajemnicze drzwi…

Pustynia Błędowska – Wzgórze Dąbrówki

Pamiętam to miejsce z czasów naszej pierwszej wizyty tutaj. Nie było platformy widokowej, ale była tyrolka. Nie muszę wspominać jaka to była frajda dla dzieci… Teraz po tyrolce nie na nawet śladu, za to jest platforma…

Tym razem w okolicy odkryliśmy jeszcze sporą wiatę turystyczną. Są przy niej tablice edukacyjne i niestety sporo śmieci…

Niestety tajemniczych drzwi nie udało się nam na początku wypatrzeć. Potem okazało się, że owszem są, ale powalone i przysypane śniegiem… Szkoda.

Biegówki na Pustyni Błędowskiej

Jak się okazuje to całkiem możliwe. Chyba najlepiej startować od strony Róży Wiatrów. Niestety nam się nie udało tym razem. Ale ślad na śniegu widzieliśmy…

Jakie są sposoby na eksplorowanie Pustyni Błędowskiej?

Punkt widokowy Czubatka w miejscowości Klucze

Na Górę Czubatka (382 m n.p.m.) dojedziemy samochodem. Tuż obok punktu widokowego jest parking. Możemy tutaj zobaczyć z góry dwie części pustyni błędowskiej jednocześnie. Z Czubatki prowadzi Żółty Szlak Pustynny który kieruje nas obok stawu zielonego prosto na piaski Pustyni. Na szlaku czekają na nas altany i tarasy widokowe, oraz dwie ścieżki dydaktyczne zielona i czerwona.
Co ciekawe w terenie szlaki oznaczone są drewnianymi palikami, nie ma więc obawy że zabłądzimy. Możemy tutaj wędrować ścieżkami w kształcie pętli o łącznej długości ponad 6 km. Na trasie są tablice edukacyjne opisujące okoliczne przyrodę.
Dojazd jest prosty – w Kluczach poprowadzą Was znaki na „Czubatkę” – ulicą Rudnicką, Podgórną i Górną.

Róża Wiatrów

To zdecydowanie najbardziej imponujący kompleks z platformą widokową na Pustyni.
Jest położony przy ścieżce czerwonej. Można tam dojechać bezpośrednio i zaparkować na przygotowanym parkingu przy leśnej drodze. Kierujemy się drogą z Kluczy, w stronę Hutek i Bolesławia (droga pożarowa nr 3).

Klucze – trzecie wrota do Pustyni Błędowskiej

Wytyczona tutaj jest ścieżka dydaktyczna Dolina Białej Przemszy i jest oznaczona kolorem czerwonym.
Szlak rozpoczyna się przy stadionie, na ulicy Rudnickiej i biegnie obok Stawów  – Czerwonego i Zielonego. Na ich wysokości nasza ścieżka łączy się z Żółtym Szlakiem Pustynnym.

Pustynia Błędowska – informacje praktyczne

Na Wzgórze Dąbrówka dojedziemy od miejscowości Chechło. Pokierują Was tabliczki ze strzałką. Parking jest niewielki, blisko wejścia na platformę widokową. W weekend szybko się zapełnia. Rano około godziny 10:00 stały tam tylko dwa samochody – w tym nasz. Gdy wracaliśmy parking był pełny.

Atrakcje w okolicy?

Dolina Wodącej i kompleks skał Grodzisko Pańskie i Zegarowe Skały. Są tu też jaskinie. Niedaleko też do zamku w Smoleniu.
Rezerwat florystyczny Michałowiec. Zdecydowanie warto tutaj przyjechać wiosną, kiedy kwitnie wawrzynek wilcze łyko i storczyk obuwik pospolity.
Rezerwat Pazurek. Są tutaj malownicze Zubowe Skały tworzące skalne miasto. Tutaj wiosną traficie na storczyki! Niedaleko jest też Januszkowa Góra i wejście do Januszkowej Szczeliny – najgłębszej na Jurze jaskini.
Bagna Błędowskie

https://kasai.eu/2020/spacer-w-malopolsce-i-na-slasku-mniej-popularne-miejsca-na-spacer-do-120-km-od-krakowa/

Więcej pomysłów na wycieczki w okolicach Krakowa znajdziecie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

Joanna/places2visit.pl 9 lutego 2021 - 23:42

Zupełnie nietypowy kierunek jak na zimę ;)

Odpowiedx
Kasia 24 lutego 2021 - 18:01

A jaka fajna wycieczka wyszła! Na pewno wrócimy w te okolice na wiosnę :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci