W tym roku nasze podróże po Polsce zaczęliśmy od Roztocza. Ale wyjątkowo nie od jego środkowej części, tylko od Roztocza Wschodniego. Naszym głównym celem było zdobycie materiałów do naszej prezentacji o Roztoczu na Festiwalu 50N. Dzisiaj chcemy Wam nieco więcej opowiedzieć o cerkwi, którą zobaczyliśmy jako pierwszą i co tu kryć, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zespół Cerkiewny w Radrużu to miejsce wyjątkowe!
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Z Roztocza Wschodniego przywieźliśmy sporo zdjęć i naprawdę dużo udało się nam zobaczyć. Oczywiście mamy też świadomość, że jeszcze więcej zostało na naszej liście „do zobaczenia”… Jedno jest pewnie – wreszcie dotarliśmy na Roztocze Wschodnie i co najważniejsze, jestem przekonana, że nie jeden raz tam jeszcze wrócimy!
Więcej o Roztoczu Wschodnim przeczytacie u nas na blogu:
Zespół Cerkiewny w Radrużu
To właśnie tutaj skierowaliśmy nasze kroki zaraz po przyjeździe na Roztocze. Jesteśmy w tej części Roztocza która przylega do granicy z Ukrainą i na tyle daleko na południe, że jesteśmy w województwie podkarpackim.
Jednak okazuje się, że odwiedzając cerkiew nie jesteśmy tak ściśle, geograficznie na Roztoczu. Bardziej prawidłowo jest mówić że to Ziemia Lubaczowska lub Płaskowyż Tarnogrodzki. Choć to, nie da się ukryć takie spekulacje dociekliwych badaczy. Ja już wielokrotnie się przekonałam, że Roztocze to nie tyle kraina geograficzna, ze ścisłymi granicami wyznaczonymi na mapie. Liczy się też tradycja i poczucie przynależności mieszkańców. Tak więc, w takim ujęciu jednak na Roztoczu jesteśmy!
Cerkiew można zwiedzać z przewodnikiem, są więc określone godziny, kiedy jest otwarta dla zwiedzających. Co ciekawe, w świątyni jest już tylko muzeum i nie są odprawiane w niej nabożeństwa. Mieliśmy wyjątkowe szczęście trafiając na Pana Ryszarda Urbana, przewodnika i wyjątkowego pasjonata, który naprawdę dużo opowiedział nam o tym unikalny zabytku.
Przy okazji dowiedzieliśmy się, co oznaczał podwójny Krzyż Jerozolimski wieńczący takie świątynie – był umieszczany, gdy choć jedna osoba z danej wioski odbyła pielgrzymkę do Jerozolimy!
Cerkiew pochodzi z XVI wieku i jest, podobnie jak jej otoczenie, fantastycznie zrekonstruowana. Jest jedną z najstarszych drewnianych świątyń obrządku wschodniego zachowanych na terenie Polski! Warto rzucić okiem jak kiedyś wyglądała – widać jak dużo pracy zostało włożone, aby przywrócić ją do dawnej świetności. W 2013 roku została wpisana Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ( wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie).
Cerkiew Radrużu znajduje się też na Szlaku Architektury Drewnianej na Podkarpaciu.











Już zaraz przy wejściu do cerkwi, na uwagę zasługuje wyjątkowy, pochodzący z 1830 roku drewniany Boży Grób.
Przepiękne Carskie Wrota pochodzą z 1642 roku, a polichromie, które możemy podziwiać w cerkwi, pochodzą z 1648 roku.
W skład kompleksu cerkiewnego wchodzi też dzwonnica z XVI wieku, dwa cmentarze parafialne z krzyżami bruśnieńskimi, cmentarz tuż przy cerkwi, z zespołem nagrobków z XVIII-XX wieku i z płytą nagrobną z około 1682 roku. Jest tam też budynek dawnego sklepu, przekształcony teraz na siedzibę przewodników i miejsce gdzie organizowane są wystawy.



















Gdy my odwiedziliśmy tą okolicę, była tam wystawa „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat” prezentująca 10 cerkwi po stronie Polskiej i 10 po stronie Ukraińskiej (wystawa była do 9 maja).






O Roztoczu pisaliśmy już wiele razy na blogu – więcej ciekawych miejsc znajdziecie TUTAJ.
Zespół Cerkiewny w Radrużu – informacje praktyczne
Dojazd z Krakowa
Nie jest to na pewno trasa na jednodniową wycieczkę. Dlatego polecamy zatrzymać się na Roztoczu co najmniej na kilka dni albo nawet na tydzień – gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić!
Parking – bezpłatny, tuż przy cerkwi.
Więcej szczegółów na temat biletów i godzin otwarcia znajdziecie na stronie muzeum TUTAJ.
Roztoczańskie ABC
Noclegi na Roztoczu
Wiele razy już nocowaliśmy na Roztoczu – praktycznie za każdym razem był to pobyt doskonały. Teraz podrzucamy Wam nasze sprawdzone noclegi.
Hamernia – LasHamernia – znajdziecie ich TUTAJ
Bondyrz – kontakt przez Pana Mariusza z Kajaki Ster
Horyniec Zdrój – Domki na Roztoczu
Górecko Stare – Osada nad Szumem
O ciekawych miejsca na Roztoczu pisaliśmy już wielokrotnie, opowiadaliśmy też o Roztoczu w Radiu Kraków i na Festiwalu 50 N. Wszystkie nasze wpisy z Roztocza znajdziecie TUTAJ.
Podrzucamy też gotowy plan na tygodniowy pobyt: