Home PodróżePolskaDolny Śląsk Rudawy Janowickie – Kolorowe Jeziorka

Rudawy Janowickie – Kolorowe Jeziorka

by Kasia

Rudawy Janowickie i Kolorowe Jeziorka – to chyba najpopularniejsze miejsce w tym rejonie. O korowych jeziorkach chyba każdy słyszał. Czy warto odwiedzić to miejsce?

Miejsce popularne, więc spodziewajcie się tu sporej ilości ludzi, szczególnie w weekendy. Jednak gdy jest słonecznie nie zważajcie na tłumy, tylko koniecznie zobaczcie jeziorka!

Kolorowe jeziorka bez tłumów? Polecamy dwa ciekawe miejsca w Polsce:

My dotarliśmy nad jeziorka w południe. Wcześniej planowaliśmy być tu możliwie rano, niestety pogoda nie dała nam wyboru. Pochmurno, lekki deszcz i prognoza, że słońce będzie około 12, narzuciła nam plan tego dnia…

Szlak pomiędzy jeziorkami nie jest specjalnie wymagający. Są tu jeziorka, jaskinie i groty. Możecie też zrobić najdłuższa trasę – aż na szczyt Wielkiej Kopy.

Jak w przypadku innych kolorowych jeziorek w Polsce które widzieliśmy, zaczęło się wszystko od kopalni która powstała w tym miejscu w 1785 roku. Wydobywano tam piryt, jednak złoża w końcu się wyczerpały i kopalnie zamknięto w 1925 r. Gdy wyrobiska zaczęły wypełniać się wodą, minerały zgromadzone w ziemi nadawały jeziorkom charakterystyczne kolory.

„Kolorowe jeziorka” to ścieżka edukacyjna poprowadzona szlakiem zielonym od Wieściszowic w kierunku Wielkiej Kopy do Rędzin.
Na trasie spotkacie 7 tablic informacyjnych. Prezentują największe atrakcje regionu oraz historię górnictwa. Przejście ścieżki zajmuje około dwóch godzin, a całość trasy to 3 km.

Przystanki na trasie: 
1. Żółte Jeziorko 
2. Purpurowe Jeziorko 
3. Nietoperze i sztolnie 
4. Błękitne Jeziorko 
5. Zielone Stawek 
6. Gospodarka Leśna 
7. Wielka Kopa


My dotarliśmy tylko do trzech jeziorek – Żółtego, Purpurowego i Błękitnego. Już na parkingu pan wręczając nam mapkę, poinformował, że ostatnie jeziorko, zielone, jest teraz wyschnięte i wypełnia się tylko po zimowych roztopach…

Kolor jeziorek zależy od nagromadzonych w nich minerałów – purpurowe to związki żelaza, żółte to związki siarki, błękit zawdzięcza barwę związkom miedzi. Oczywiście kąpiel tutaj jest zabroniona.

Żółte Jeziorko

Pierwszy na trasie jest Żółte Jeziorko. Otoczone jest wysokimi brzegami pokopalnianych hałd. Co ciekawe, możecie na jego brzeg dotrzeć od strony Purpurowego Jeziorka przez skalny tunel.

Purpurowe Jeziorko

Największe jest Purpurowe Jeziorko. Powstało po zalaniu wyrobiska kopalni „Nadzieja”. Wydobywano tu piryt i w wodzie jest kwas siarkowy.

W tej pierwszej części, pomiędzy dwoma pierwszymi jeziorkami warto się chwilę pokręcić. Niesamowicie wyglądają z góry i z poziomu wody.

Błękitne Jeziorko

Do kolejnego jeziorka, Błękitnego musicie przejść ścieżka obok baru i wspiąć się nieco wyżej. To znowu zalane wyrobisko kopalni o wdzięcznej nazwie „Nowe Szczęście”. Choć nazywa się błękitne, gdy byliśmy miało idealnie zielony kolor.

Rudawy Janowickie – Kolorowe Jeziorka – informacje praktyczne

Kierujemy się do miejscowości Wieściszowice, a tam podążamy na parking, na który kierują nas strzałki.

Parking
Najbliżej wejścia – 10 zł
Dalsze parkingi – 5 zł

Na teren jeziorek można wchodzić z psami.

Kiedy odwiedzić jeziorka?

Zdecydowanie muszą być spełnione dwa warunki – słoneczny dzień i błękitne niebo. W taki dzień najlepiej będzie widać kolory jeziorek. W zimie nie polecamy – jeziorka przysypane śniegiem i zamarznięte nie zrobią takie go wrażenie jak w inne pory roku…

Kolorowe Jeziorka odwiedziliśmy w dobrym towarzystwie – z blogerami z Places2Visit , czyli z Asią i jej rodzinką.

Więcej ciekawostek z Dolnego Śląska znajdziecie u nas na blogu TUTAJ

Noclegi

Gdzie szukać noclegu w okolicy? My nietypowo tym razem nocowaliśmy w namiocie, ale zazwyczaj szukamy noclegów na Booking.com:

Booking.com
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

5 komentarzy

Ewelina z bloga W poszukiwaniu końca świata 6 września 2021 - 11:16

Uwielbiam Kolorowe Jeziorka! To u nas (pochodzę z dalszej okolicy) mega popularne miejsce na sesje ślubne czy krótkie wycieczki. Zdjęcia wychodzą po prostu obłędne :-)

Odpowiedx
FOTO podróże BPE 7 września 2021 - 9:23

Świetna relacja, na pewno kiedyś ruszymy w tamtym kierunku … cały prawie zachód Polski czeka jeszcze na poznanie

Odpowiedx
antekwpodrozy.pl 9 września 2021 - 19:47

Przepiękne miejsce odwiedzone przeze mnie rok temu :)
Polecam bo warto

Odpowiedx
Hania z Na Atlantydę 12 września 2021 - 19:31

Uwielbiam Rudawy! Zakochałam się w nich w tym roku i trzyma mnie ta miłość :)

Odpowiedx
Asia 13 września 2021 - 10:10

To była świetna wycieczka ;) trzeba będzie powtórzyć w innym miejscu ;)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci