Home PodróżeRumunia Rumunia – kopalnia soli Turda

Rumunia – kopalnia soli Turda

by Kasia

Mieszkając w Krakowie mamy aż dwie kopalnie soli w okolicy – Wieliczkę i Bochnię. Każda z nich jest inna i każda zachwyca na swój sposób. Gdy jesteśmy gdzieś w świecie i mamy okazję zobaczyć jeszcze inną kopalnie zawsze skwapliwie z takiej możliwości korzystamy.

O kopalni w Rumuni słyszeliśmy już dawno. Planując nasz pierwszy wyjazd, jeszcze w 2017, roku miałam nadzieję, że do niej dotrzemy. Jednak rzeczywistość okazała się być brutalna – czasu wystarczyło nam wtedy tylko na zachwycający Maramuresz, czyli tylko na północną część Rumunii.

Czy warto pojechać szlakiem malowanych kościołów na północy? Zapraszamy na naszą relację z 2016 roku tutaj.

Turda – kopalnia soli czy… park rozrywki?

Salina Turda to kopalnia, w której wydobycie soli rozpoczęli już starożytni Rzymianie. Dlatego też nie zdziwcie się, gdy jeżdżąc po okolicy zobaczycie w wielu miejscach najbardziej znany z rzymskich symboli, czyli wilczycę karmiącą Romusa i Romulusa.

Ale wracamy do kopalni. Z jednej strony, to niesamowite miejsce, ze ścianami z czystej soli. Robi to ogromne wrażenie, gdy widzimy jak fantazyjnie układają się ciemniejsze i jaśniejsze pasma soli. Największa komora ma aż 112 metrów wysokości… czy też głębokości, zależnie od punktu widzenia!

Z drugiej strony, to prawdziwy park rozrywki. Znajdziecie na dole koło młyńskie, amfiteatr, mini golf, ping-pong, bilard, kręgle i płac zabaw dla dzieci. Jest też spore jezioro, po którym możecie popływać łódkami.

Salina Turda, czy warto zobaczyć?

Naszym daniem zdecydowanie tak. Nawet jeśli nie koniecznie gustujecie w oferowanych tu rozrywkach (dodatkowo płatnych) to wnętrza są bardzo ciekawe.
Zanim zejdziecie na najniższy poziom, możecie podziwiać przepiękne komory solne i urządzenia służące kiedyś do wydobywania soli na powierzchnię. Wydobycie zostało tu zakończone w 1932 roku. Do zwiedzania kopalnie udostępniono w 1990 roku.

Jeśli po wizycie tutaj, będziecie jeszcze mieli niedosyt soli, to w pobliżu jest druga kopalnia – Salina Praid.

Kopalnia Turda – informacje praktyczne

Wstęp 30 RON dorośli, 15 RON (ceny przed sezonem, od maja odpowiednio 40 / 20 RON )
Dodatkowo  – koło młyńskie 5 RON, łódka 15 RON za 20 minut
Do kopalni są dwa wejścia – główne i mniejsze. My parkowaliśmy przy tym mniejszym, które jest zdecydowanie mniej oblegane. Dodatkowo do schodów i windy prowadzących w głąb kopalni dochodzicie bardzo malowniczym tunelem.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci