Home PodróżePolska Tajemniczy Kamieniołom Liban w Krakowie

Tajemniczy Kamieniołom Liban w Krakowie

by Kasia

Czy mieszkając w jakimś mieście naprawdę długo, jest szansa poznać wszystkie jego zakamarki? Nie tylko te podawane na pierwszych stronach przewodników, ale i takie, o których nawet mieszkańcy nie wiedzą? My wciąż odkrywamy takie miejsca w najbliższej okolicy! Poznajcie zatem Kamieniołom Liban…

Sporo krakowskich ciekawych miejsc i zakamarków już poznaliśmy. Jednak, jak w każdym dużym i starym mieście, ich lista zdaje się nie mieć końca.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Kamieniołom Liban widział pewnie każdy, kto choć raz wspiął się na Kopiec Krakusa. Widział, choć nie wszyscy pewnie wiedzieli, co kiedyś było wśród skałek położonych poniżej. Od dawna planowaliśmy wybrać się tutaj i zobaczyć to tajemnicze miejsce. Skrupulatnie robiłam notatki, jak tylko gdzieś w sieci trafiłam na relację.

Kamieniołom Liban – skąd ta egzotyczna nazwa?

Kamieniołom otrzymał nazwę od Bernarda Libana – współzałożyciela spółki „Liban & Ehrenpreis”. Przedsiębiorstwo powstało w 1873 roku. Co ciekawe, tradycja pozyskiwania na Krzemionkach kamienia budowlanego i wypalania wapna sięga średniowiecza.
Obecnie na dnie kamieniołomu przyciągają uwagę charakterystyczne metalowe piece do wypalania wapienia. Jednak nie pamiętają one czasów początków przedsiębiorstwa – powstały w latach siedemdziesiątych w miejscu dawnych, murowanych.

Obóz Płaszów – tragiczna karta historii II Wojny Światowej

W czasie II Wojny Światowej, w latach 1942-44 niedaleko kamieniołomu zlokalizowano obóz pracy, później przekształcony w obóz koncentracyjny. Więźniowie pracowali m.in. na terenie kamieniołomu. Szacuje się, że przez obóz przeszło około 150 tysięcy więźniów. Była wśród nich prababcia Marka, która trafiła do utworzonego w lipcu 1943 obozu pracy wychowawczej dla Polaków.

Wielkie kino w Krakowie – Lista Schindlera i Kamieniołom Liban

Chyba każdy z Was słyszał o tym filmie. Pamiętacie sceny kręcone w obozie? Teren obozu zgrał właśnie Kamieniołom Liban. Choć tak naprawdę prawdziwy obóz był zlokalizowany nieco dalej, częściowo na terenie obecnego Rezerwatu Bonarka.

Jednak filmowcy wybrali Liban i w 1993 roku, za ok. 600 tysięcy zbudowali scenografie do filmu.
Teraz zdania są podzielone – jedni twierdzą, że filmowcy zaśmiecili teren pozostawiając elementy scenografii. Są też głosy, że można było pozostawić tam całą scenografie i stworzyć coś na kształt atrakcji turystycznej związanej z filmem (podobnie jak scenografie z Gwiezdnych Wojen pozostawione na pustyni w Tunezji). Dla potrzeb filmu zbudowano 34 baraki i 11 wież strażniczych. Teren został ogrodzony charakterystycznym ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Co obecnie można zobaczyć na dnie Kamieniołomu?

Jest przede wszystkim chodnik wybrukowany kopiami kamiennych macew (nagrobków żydowskich). Są też słupy ogrodzeń i resztki drutu kolczastego.


Kamieniołom jest od wielu lat pozostawiony sam sobie. Najwyraźniej miasto nie ma zupełnie pomysłu na jego zagospodarowanie. Jak zawsze w takim przypadku przyroda upomina się o swoje prawa i z ogromną siłą zagarnia coraz większe obszary.

Już teraz jest to prawdziwy rezerwat dla ptaków, gadów i innych zwierząt. Co ciekawe, są tutaj trzy stawy, choć po ostatnich upałach nieco pomniejszone.

Kamieniołom Liban


Na stronie Stowarzyszenia Podgórze.pl możemy przeczytać jak dawne przemysłowe tereny w swoje władanie coraz bardziej przejmuje przyroda:
Po zakończeniu eksploatacji złóż wapiennika kamieniołom stał się ważną ostoją przyrody w centrum miasta. Dno pokryło się wodą, pojawiła się roślinność i wiele gatunków ptaków. Na wodzie można zaobserwować łyski, czernice, kaczki krzyżówki, głowienki. Zobaczymy być może pokrzewkę czarnołbistą, czajkę, sieweczkę rzeczną, kopciuszka, piecuszka, piegrzę, bażanta. Są tu również ptaki drapieżne – sokoły pustułki i krogulce, wiele gatunków płazów, padalce i jaszczurki zwinki (wszystkie gatunki płazów i gadów w Polsce są pod ochroną) oraz bardzo liczna populacja ważek i motyli. Brzegi stawów porośnięte są szuwarem pałkowym, turzycowiskami i zaroślami wierzbowymi. Rośnie tu m.in. pałka szerokolistna i wąskolistna, turzyca owłosiona, turzyca lisia, sit siny, sit rozpierzchły i sit ścieśniony, oczeret jeziorny, jaskier rozłogowy, jaskier jadowity, karbieniec pospolity. Na tafli stawu pięknie, różowo kwitnie rdest ziemnowodny. Na półkach skalnych występują młode drzewa w fazie podrostu, stanowiące wczesne stadium sukcesji (wierzba krucha, brzoza brodawkowata, topola biała, topola czarna, czeremcha, dereń świdwa, robinia akacjowa, klon jesionolistny, klon jawor, klon polny, klon pospolity).”

Trzeba przyznać, że cały teren kamieniołomu to ciekawe miejsce na sesje zdjęciowe. Przyroda, skałki, pozostałości industrialne. Pomysłów na scenariusze może być wiele. Jeden z wyschniętych stawów, tuż przy metalowych piecach wygląda jak dziki plac zabaw dla dzieci.


Kamieniołom Liban – informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Kamieniołomu Liban?

Jeśli samochodem, najlepiej zaparkować na ulicy Za Torem, tuż przy bramie Zikit-u.
Potem czeka Was spacerek wzdłuż ogrodzenia, i jak tylko się skończy, wchodzicie w lewo, na ścieżkę wzdłuż ogrodzenia.
Można też zejść z góry, podobno w ogrodzeniu przy Kopcu Krakusa jest otwór. Faktycznie widzieliśmy kilka osób schodzących.

Właściwie cały teren jest poprzecinany ścieżkami. Świadczy to o tym, że sporo osób tutaj zagląda. My byliśmy tu tylko 2-3 godziny i spotkaliśmy około 10 osób.
Do wycieczki zainspirował nas Portal Chrześcijańskich Ekologów – Święto Stworzenia. Przez całe wakacje organizowali wycieczki po nieużytkach na terenie Krakowa i Kamieniołom był celem jednej z nich. Niestety z ekologami nie mogliśmy się wybrać, za to w tygodniu, po pracy wyruszyliśmy na odkrywanie tego niesamowitego miejsca.

Ogromnie nam się spodobała idea odkrywania dzikiej przyrody w środku miasta realizowana przez Święto Stworzenia. Co ważne, macie jeszcze szanse wybrać się z nimi na wycieczki – zaglądajcie na ich stronę https://www.facebook.com/SwietoStworzenia/. Najbliższa wycieczka już 9 września!

Sami na pewno na teren kamieniołomu wrócimy jeszcze raz wiosną. Na pewno też musimy w końcu odwiedzić Rezerwat Bonarka. Niedawno w Telewizji Kraków oglądaliśmy film dokumentalny o Obozie Kraków. Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy jak ogromny zajmował teren. Tworząc go Hitlerowcy zniszczyli doszczętnie dwa ogromne żydowskie cmentarze i wysadzili dom pogrzebowy…

Więcej kamieniołomów w okolicach Krakowa znajdziecie TUTAJ.

Gdzie nocować w Krakowie?

Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?

Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:

Booking.com

LINKI
więcej o Kamieniołomie Liban przeczytacie tutaj:
http://podgorze.pl/kamieniolom-libana/
http://poszli-pojechali.pl/europa/polska/krakow-na-wyrywki-kamieniolom-liban/
http://www.wazki.pl/krakow_liban.html
https://www.traseo.pl/trasa/krakow-kamieniolom-liban-i-rezerwat-bonarka
http://www.swietostworzenia.pl/nasze-dzialania/przyroda-miasta/52-aktualnosci-projektu/716-rodzine-spacery-dla-odwaznych-w-krakowskich-kamieniolomach

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

7 komentarzy

An Ja #wnotesiepieczatka 6 września 2017 - 17:20

patrząc na zdjęcia zmartwiły mnie macewy w roli chodnika, nawet jeśli to tylko pozostałość po scenografii do filmu, to mam mieszane uczucia, czy powinno to pozostać w takiej formie jak jest teraz :(

Odpowiedx
Gosia 31 maja 2021 - 14:42

To akurat pozostałości po filmie, a nie prawdziwe macewy

Odpowiedx
Dziza 9 lutego 2021 - 23:44

Dzięki za przydatne informacje odnośnie tego, jak się tam dostać, właśnie tego potrzebowałem ;)

Odpowiedx
karolinapatryk 9 lutego 2021 - 23:44

Bardzo pomocny tekst, dzięki Kochani! Mieszkaliśmy w Krakowie 2 lata, a nie mieliśmy pojęcia o istnieniu kamieniołomu.

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 9 lutego 2021 - 23:44

Hej, bardzo się ciesze że nasz wpis odkrył dla Was ciekawe miejsce. Powlecamy wizytę wiosną. Pozdrawiamy sedrecznie!

Odpowiedx
Michał Solecki 9 lutego 2021 - 23:42

Tekst bardzo dobry! A gdyby ktoś chciał zobaczyć miejsce w formie filmu, to podrzucam link:)
https://youtu.be/WAQgCUqzvq8

Odpowiedx
Zbyszek 30 kwietnia 2021 - 9:29

Tak na marginesie nie Hitlerowcy ale Niemcy zorganizowali Obóz Kraków.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci