To już tradycja, że z wielkim entuzjazmem wyszukujemy ciekawe bagna w Polsce i na świecie. Tym razem bagno, które mieliśmy na trasie, wracając z północy Polski. Zabierzemy Was dzisiaj na najbardziej całuśne bagno na świecie – poznajcie Bagno Całowanie.
Nazwa bagna pochodzi od pobliskiej wsi Całowanie, ale okoliczni mieszkańcy nazywają te tereny „Gole” albo „Biela”.
Leży na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i całkiem blisko mają tutaj mieszkańcy Warszawy. Tak naprawdę obszar tutejszego torfowiska, ciekawego lasu i wydm jest dość spory. Bagno Całowanie to największe torfowisko na terenie Mazowsza – ma długość 15 km i szerokość 3 km. My mieliśmy czas tylko na spacer po drewnianych kładkach. Nie jest to długa wycieczka, ale gwarantuje, że będziecie zachwyceni.
Jak powstaje torfowisko?
Nie da się ukryć, że to wyjątkowy twór i… bardzo stary!
Aby powstało, przez tysiące lat muszą odkładać się szczątki roślinne i zwierzęce. Tutaj warstwa torfu dochodzi nawet do 4,5 metra. Dodam jeszcze że torfowisko „przyrasta” około 2 mm rocznie…
Bagno Całowanie to, w przeważającym obszarze, tak zwane torfowisko niskie – czyli takie, które porastają turzyce i trzciny, z małym ruchem wody i zasilane gównie wodami opadowymi i powierzchniowymi.
Wyskok na Bagno Całowanie to była nasza przerwa w podróży – z Krakowa na Wsypę Sobieszewską. Tak więc jeśli czeka Was taka podróż w najbliższym czasie, to polecamy rozprostować nogi na drewnianych kładkach. Nam wycieczka zajęła około godzinę.
Zaczynaliśmy spacer z parkingu przy wieży widokowej. Jesteśmy tutaj dokładnie pośrodku ścieżki edukacyjnej poprowadzonej po torfowisku.
Tuż przy wieży widokowej mamy przystanek nr 6, a kładkami dochodzimy do tablicy nr 1.
To fantastyczna lekcja przyrodnicza – jest tam sporo wiedzy o torfowiskach, ale też o zwierzętach i roślinach tu występujących. Z ciekawostek wypatrzyliśmy storczyka i wełniankę.
Druga część ścieżki jest bardziej dzika. Prowadzi częściowo lasem, ale i tu są ciekawe miejsca. Nas zachwycił bardzo malowniczy most.
Osobna atrakcja tutaj to tablice edukacyjne. Świetnie zaprojektowane i z wieloma ciekawostkami. Dowiemy się z nich jak powstało Bagno Całowanie i jakie gatunki roślin i zwierząt tutaj możemy spotkać. Nas zachwyciły szczególnie rośliny. Wypatrzyliśmy nawet storczyka – Kukułkę krwistą. Jednak najbardziej niesamowita roślina tutaj to Nasięźrzał pospolity – uważany za mityczny kwiat paproci!
Jeśli będziecie mieć więcej czasu, to wybierzcie się też na pobliską Wydmę Pękatkę. A skąd tu się wzięła wydma, pewnie zapytacie? To pozostałość po ostatnim zlodowaceniu.
Bagno Całowanie – informacje praktyczne
Dojazd od strony miejscowości Podbiel – gruntową drogą przy straży pożarnej. Parking jest przy wieży widokowej.
Kładki są po obu stronach drogi i warto zobaczyć obie ścieżki.
Dodatkowo są tam też wydmy, a największa z nich to Pękatka.
O Bagnie Całowanie usłyszałam pierwszy raz dzięki Natalii z bloga Złota Proporcja. Tam też możecie przeczytać o innych bagnach niedaleko Warszawy. Azmnie kusi żeby nastęnym razem zobaczyć Bagno Bocianowskie i ścieżkę Goździkowe Bagno.
Z waszych komentarzy wiem też, że zachwycaliście się też drewnianymi kładkami w Kampinosie. Coś czuję, że w tym roku po prostu musimy wrócić jeszcze na Mazowsze, może tym razem na nieco dłużej niż godzina…
Bagna, torfowiska i drewniane kładki – zapraszamy TUTAJ
Bagna w Polsce i na świecie które znajdziecie u nas na blogu:
- Wielkie Błoto – Niepołomice, okolice Krakowa, Małopolska
- Bór na Czerwonem – Nowy Targ, Małopolska
- Bagna Błędowskie, Małopolska
- Bagno Przecławskie, Podkarpacie
- Poleski Park Narodowy, Lubelskie
- Estonia – Parki Narodowe i bagna