Od dawna z wyjątkową radością wyszukuje ciekawe skałki w lasach. Dlatego gdy tylko usłyszałam o Rezerwacie Kamień Grzyb, miałam ogromną ochotę, aby go zobaczyć. Wreszcie tam dotarliśmy, a co więcej, zobaczyliśmy też Skałki Chronowskie i piękny cmentarz żydowski w Nowym Wiśniczu.
Już kiedyś dość szczegółowo opisaliśmy skałki rozrzucone po lasach w okolicach Ciężkowic. Tam te polecamy wybrać się na wycieczkę, a nawet kilka. Relacje znajdziecie tutaj.
Tym razem ruszamy w okolice Nowego Wiśnicza.
Najciekawsze miejsca w tej okolicy już wiele razy widzieliśmy. Kto nie był, polecamy – Zamek w Wiśniczu i fantastyczną Lipnicę Murowaną. Jednak nas tym razem nęciły mało znane miejsca…
Rezerwat Kamień Grzyb
Kamień Grzyb jest na terenie Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego.
Łatwo tu trafić. Niewielki parking jest tuż przy tablicy z nazwą rezerwatu. Potem z dużej polany skręcamy w prawo i idąc za oznaczeniami szlaku na drzewach dochodzimy do charakterystycznego kamienia.
Dookoła są głównie drzewa bukowe, więc szczególnie pięknie jest tutaj jesienią. Kamień jest imponujący – ma wysokość 7 metrów, obwód kapelusza 27 m, a obwód trzonu to 17 m. Tuż obok jest jeszcze kilka mniejszych skałek.
Na skałach jest sporo napisów. Niestety też całkiem współczesnych. Jak dobrze poszukacie, znajdziecie wyryte imiona zakonników z pobliskiego klasztoru. To już napisy zabytkowe.
Jak tam trafić?
Z Nowego Wiśnicza kierujemy się na południe. Jedziemy przez miejscowość Laksandrowa i skręcamy następnie na Bukowiec. Tam przy drodze wypatrzycie miejsce ze szlabanem i tablicą.
Skałki Chronowskie
Tutaj też stosunkowo łatwo trafić – jest nawet tabliczka przy drodze. Niestety parking jest malutki, a właściwie nie ma go wcale. Samochód można zostawić na skraju drogi przed mostem.
Na właściwy szlak dotrzemy przechodząc mostek i po kilku krokach skręcamy w lewo, do lasu. Jest też tabliczka.
Potem jeszcze drewniane schody i mała wspinaczka do góry.
Charakterystyczne skałkach bez trudu znajdziecie. Szczególnie robią wrażenie tajemnicze napisy.
Szlak idzie jeszcze dalej. Nie przeszliśmy całości, dotarliśmy tylko do kilku kolejnych tablic edukacyjnych i tą samą drogą wracamy do samochodu.
Jak tam Trafić?
Z Chronowa jedziemy na południe, mijamy miejscowość Stawy i tam przy drodze jest strzałka Skałki Chronowskie.
Cmentarz żydowski w Nowym Wiśniczu
Ten cmentarz dobrze widać już z drogi jadąc do Wiśnicza, jest tuż przy ulicy Limanowskiej. Tym razem postanowiliśmy się tu wreszcie zatrzymać.
Cmentarz jest bardzo rozległy – zajmuje prawie 1,86 ha. Jest tam też sporo ciekawych macew (nagrobków). Najstarsza wzmianka o tym cmentarzu jest z 1641 roku, a najstarszy nagrobek jaki odnaleziono na tym cmentarzu jest z 1639 roku. Aktualnie na cmentarzu możemy zobaczyć około 600 nagrobków, które przetrwały do naszych czasów.
Okolice Nowego Wiśnicza – Kamień Grzyb i Skałki Chronowskie – informacje praktyczne
Dojazd z Krakowa
Okolice Nowego Wiśnicza to odległość od Krakowa około 60 km i dojazd zajmie Wam prawie godzinę.
Wszędzie na szlaku byliśmy zupełnie sami. Do tego cudowna jesień – najpiękniejsza, bo wszędzie tutaj dominują drzewa bukowe.
Co polecamy zobaczyć w okolicy
– Rezerwat Kamień Grzyb
– cmentarz żydowski w Wiśniczu
– Skałki Chronowskie
– Zamek w Nowym Wiśniczu
– Muzeum Pamiątek po Janie Matejce
– Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich ( tylko na piknik )
Do tego w okolicy polecamy też Rezerwat Przyrody Kamienie Brodzińskiego – odwiedziliśmy go w poprzednim roku, a na blogu znajdziecie relacje.