Home PodróżePolskaKraków i okolice Kamień Grzyb i Skałki Chronowskie – ciekawe miejsca w Małopolsce

Kamień Grzyb i Skałki Chronowskie – ciekawe miejsca w Małopolsce

by Kasia

Od dawna z wyjątkową radością wyszukuje ciekawe skałki w lasach. Dlatego gdy tylko usłyszałam o Rezerwacie Kamień Grzyb, miałam ogromną ochotę, aby go zobaczyć. Wreszcie tam dotarliśmy, a co więcej, zobaczyliśmy też Skałki Chronowskie i piękny cmentarz żydowski w Nowym Wiśniczu.

Już kiedyś dość szczegółowo opisaliśmy skałki rozrzucone po lasach w okolicach Ciężkowic. Tam te polecamy wybrać się na wycieczkę, a nawet kilka. Relacje znajdziecie tutaj.

Tym razem ruszamy w okolice Nowego Wiśnicza.
Najciekawsze miejsca w tej okolicy już wiele razy widzieliśmy. Kto nie był, polecamy – Zamek w Wiśniczu i fantastyczną Lipnicę Murowaną. Jednak nas tym razem nęciły mało znane miejsca…

Rezerwat Kamień Grzyb

Kamień Grzyb jest na terenie Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego.

Łatwo tu trafić. Niewielki parking jest tuż przy tablicy z nazwą rezerwatu. Potem z dużej polany skręcamy w prawo i idąc za oznaczeniami szlaku na drzewach dochodzimy do charakterystycznego kamienia.

Dookoła są głównie drzewa bukowe, więc szczególnie pięknie jest tutaj jesienią. Kamień jest imponujący – ma wysokość 7 metrów, obwód kapelusza 27 m, a obwód trzonu to 17 m. Tuż obok jest jeszcze kilka mniejszych skałek.

Na skałach jest sporo napisów. Niestety też całkiem współczesnych. Jak dobrze poszukacie, znajdziecie wyryte imiona zakonników z pobliskiego klasztoru. To już napisy zabytkowe.

Jak tam trafić?
Z Nowego Wiśnicza kierujemy się na południe. Jedziemy przez miejscowość Laksandrowa i skręcamy następnie na Bukowiec. Tam przy drodze wypatrzycie miejsce ze szlabanem i tablicą.

Skałki Chronowskie

Tutaj też stosunkowo łatwo trafić – jest nawet tabliczka przy drodze. Niestety parking jest malutki, a właściwie nie ma go wcale. Samochód można zostawić na skraju drogi przed mostem.

Na właściwy szlak dotrzemy przechodząc mostek i po kilku krokach skręcamy w lewo, do lasu. Jest też tabliczka.
Potem jeszcze drewniane schody i mała wspinaczka do góry.
Charakterystyczne skałkach bez trudu znajdziecie. Szczególnie robią wrażenie tajemnicze napisy.

Szlak idzie jeszcze dalej. Nie przeszliśmy całości, dotarliśmy tylko do kilku kolejnych tablic edukacyjnych i tą samą drogą wracamy do samochodu.

Jak tam Trafić?

Z Chronowa jedziemy na południe, mijamy miejscowość Stawy i tam przy drodze jest strzałka Skałki Chronowskie.

Cmentarz żydowski w Nowym Wiśniczu

Ten cmentarz dobrze widać już z drogi jadąc do Wiśnicza, jest tuż przy ulicy Limanowskiej. Tym razem postanowiliśmy się tu wreszcie zatrzymać.

Cmentarz jest bardzo rozległy – zajmuje prawie 1,86 ha. Jest tam też sporo ciekawych macew (nagrobków). Najstarsza wzmianka o tym cmentarzu jest z 1641 roku, a najstarszy nagrobek jaki odnaleziono na tym cmentarzu jest z 1639 roku. Aktualnie na cmentarzu możemy zobaczyć około 600 nagrobków, które przetrwały do naszych czasów.

Okolice Nowego Wiśnicza – Kamień Grzyb i  Skałki Chronowskie – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

Okolice Nowego Wiśnicza to odległość od Krakowa około 60 km i dojazd zajmie Wam prawie godzinę.

Wszędzie na szlaku byliśmy zupełnie sami. Do tego cudowna jesień – najpiękniejsza, bo wszędzie tutaj dominują drzewa bukowe.

Co polecamy zobaczyć w okolicy

– Rezerwat Kamień Grzyb
– cmentarz żydowski w Wiśniczu
– Skałki Chronowskie
– Zamek w Nowym Wiśniczu
– Muzeum Pamiątek po Janie Matejce
– Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich ( tylko na piknik )

Do tego w okolicy polecamy też Rezerwat Przyrody Kamienie Brodzińskiego – odwiedziliśmy go w poprzednim roku, a na blogu znajdziecie relacje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci