Home Rusz się!Góry Łysica czyli zdobywamy Góry Świętokrzyskie

Łysica czyli zdobywamy Góry Świętokrzyskie

by Kasia

Nie da się ukryć, że szlak na Łysicę i na Święty Krzyż to dwa najbardziej znane szlaki w Górach Świętokrzyskich. Udało się nam wreszcie przejść oba i dzisiaj chcemy opisać Wam szlak na Łysicę. Łysica ze Świętej Katarzyny szlakiem czerwonym.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce. W ubiegłym roku po raz pierwszy eksplorowaliśmy dość dokładnie te tereny i zachwyt był tak duży, że w tym roku wróciliśmy powtórnie.

Jednak jak do tej pory, prawie nic się nie pojawiło ze świętokrzyskiego na blogu… Teraz obiecuję, wreszcie podrzucimy Wam więcej relacji z tego ciekawego rejonu. Szlak na Święty Krzyż, Gagaty Sołtykowskie, Skałki Piekło pod Niekłaniem, Geopark w Kielcach, Miedzianka, Skałki Piekło Dalejowskie, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Kielce i najlepsze jagodzianki, Centrum Bajki w Pacanowie…. Sporo tego i o tym już wkrótce.
Dzisiaj opiszemy szlak na Łysicę – moim zdaniem najciekawszy i najbardziej urozmaicony szlak w Górach Świętokrzyskich.

Łysica – startujemy że Świętej Katarzyny

Tuż przy klasztorze, nieco z boku, jest niewielki parking na którym możemy zostawić samochód. Warto pamiętać, że opłatę za parkowanie trzeba wrzucić do skarbonki przy klasztorze. Choć swoją drogą szkoda, że przy parkingu nie ma takiej skarbonki – coś czuję, że więcej by do tej skarbonki wpadało…

Kapliczka Żeromskiego i Świętokrzyski Szlak Literacki

Zanim jednak ruszycie na szlak – polecam poszukać pobliskiej kapliczki.
Dlaczego Kapliczka Żeromskiego?
Bo nasz wielki pisarz podpisał się swoim  zamaszystym pismem na ścianie kapliczki. Jest, widać, a na wszelki wypadek jest też zdjęcie na tablicy edukacyjnej. Kaplica została zbudowana w XVIII wieku jako kaplica grobowa rodziny Jankowskich. Żeromski podpisał się tutaj w roku 1882 – „Stefan Żeromski uczeń klasy drugiej”

Na terenie województwa jest wytyczony Świętokrzyski Szlak Literacki – podążamy tam tropem takich twórców jak Stefan Żeromski, Mikołaj Rej, Henryk Sienkiewicz, Witold Gombrowicz, Adolf Dygasiński czy Gustaw Herling-Grudziński.

Pętla Kielecka:
Skarżysko-Kamienna – Suchedniów – Oblęgorek – Strawczyn – Kielce – Leszczyny – Ciekoty –  Święta Katarzyna – Bieliny
Pętla Ponidziańska:
Nagłowice – Jędrzejów – Pińczów – Busko-Zdrój – Wiślica
Pętla Sandomiersko – Ostrowiecka:
Doły Biskupie – Bodzechów – Dwikozy – Sandomierz – Klimontów

Więcej o szlaku TUTAJ.

Teraz już ruszamy w kierunku wejścia na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
W budce przed wejściem na szlak możecie kupić bilety, można też przez internet.

Świętokrzyski Park Narodowy ma niewątpliwie kilka rzeczy które go wyróżniają na tle innych parków. Na pewno są to gołoborza. Te najbardziej widowiskowe zachowały się na Łysej Górze i właśnie na Łysicy. Czym są gołoborza? To sporych rozmiarów rumowiska skalne utworzone z kambryjskiego piaskowca kwarcytowego.

Łysica szlakiem czerwonym

Początek szlaku to znane już nam kamieniste ścieżki prowadzące cały czas do góry. Jest tu podobnie jak na szlaku na Święty Krzyż

Kapliczka i źródełko świętego Franciszka

Historia kapliczki sięga 1641 roku, kiedy to zakonnicy z pobliskiego klasztoru wybudowali tu kapliczkę. To co obecnie oglądamy to współczesna kapliczka, pochodząca z XIX wieku. Woda która wypływa z pobliskiego źródła ma według wierzeń, leczyć choroby oczu. Źródło ma przez cały rok stałą temperaturę.

Ciekawostka
Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego są 144 źródła.
W Parku spotkamy liczne kapliczki - św. Mikołaja, Dąbrówki czy też tzw. napoleońską.

Zaraz za kapliczką zaczyna się część szlaku poprowadzona po wyjątkowej urody schodach. Lubię jak są takie ciekawostki które urozmaicają wspinaczkę.

Na trasie mamy całkiem sporo tablic edukacyjnych z ciekawostkami z okolic i z Gór Świętokrzyskich.

Wędrujemy dalej i znowu nowość na szlaku – drewniane poręcze.

Jednak to nie koniec ciekawostek – przed samym szczytem jest spore rumowisko skalne i tutaj na szlaku mamy nieco większe kamienie niż do tej pory.

Łysica  614 m n.p.m. – ale czy na pewno?

Finał wycieczki dla niektórych to dotarcie na szczyt Łysicy z krzyżem.
Są tam ławeczki i można też usiąść na kamykach.
Jak dobrze się wczytacie w opisy na tablicach, to okazuje się, że Łysica ma tak naprawdę dwa szczyty – ten z krzyżem i pobliski – Agatę. I żeby było ciekawiej, według najnowszych pomiarów, to Agata jest wyższa ( choć nie wygląda, bo jest schowana w lesie… ).

Wysokość Łysicy, czyli 614 m n.p.m. zobaczycie na tabliczkach informacyjnych i pewnie w wielu miejscach w sieci. Jednak według najnowszych pomiarów, to wierzchołek Agata jest tym wyższym i ma dokładnie 613,96 m a szczyt z krzyżem ma dokładnie 613,31 m n.p.m.

Czyli reasumując – Łysica nadal pozostaje najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, ale dla porządku, to jej wschodni a nie zachodni wierzchołek wygrał w walce o wysokość.

Na szczęście i tak w planach mieliśmy przejście aż do Kakoina, tak więc oba szczyty mieliśmy szansę zdobyć.

Ze szczytu z krzyżem mamy do Kakoina dokładnie 1 h 10 minut. Na powrót do Świętej Katarzyny potrzebujemy już tylko 30 minut (jest już tylko z górki). Trudno się dziwić, że większość osób zdobywa szczyt i wraca tą samą drogą.

My jednak ambitnie idziemy dalej.

Agata 613,96 m n.p.m.

Choć Agata jest cała schowana w lesie, to jednak ma te kilka cm więcej, niż szczyt z krzyżem. Pomiędzy szczytami mamy odległość około 700 m.
Dość trudno się zorientować, że właśnie zdobywamy ten wyższy szczyt, na szczęście jest tabliczka.

A nazwa Agata? Jak się pewnie domyślacie wzięła się z legendy. W zamku na szczycie tej góry żyły kiedyś dwie siostry – Agata i Jadwiga.

Przełęcz Świętego Mikołaja

Ze Szczytu Łysicy, droga tutaj powinna zająć około 40 minut. Jest tu ładna drewniana kapliczka. Pierwsza kapliczka powstała tutaj w 1876 roku. Niestety w 1996 roku doszczętnie spłonęła.
Z tablic dowiadujemy się, że do Kakonina czeka nas jeszcze wędrówka przez około 30 minut.

Koniec naszej wędrówki to drewniane zabytkowe chatki i karczma Kaka z dobrym jedzeniem.

Szlak na Łysicę – informacje praktyczne

Wstęp do Świętokrzyskiego Parku Narodowego

8 zł dorośli, 4 zł dzieci.
Bilet jest całodniowy.
Można też kupić bilet przez internet tutaj.

Uwaga – nie wyobrażam sobie jak można wejść na szlak nie kupując biletu, ale jednak takie przypadki się zdarzają. Na szlaku, schodząc z Łysicy mieliśmy kontrolę biletów.

Pewnie zastanawiacie się jaka jest kara za brak biletów? Ja też byłam ciekawa i zapytałam.
Chłosta i wstyd.

No nie, żarcik. Bardzo miły chłopak po prostu upomina i takim kombinatorom bez biletu sprzedaje bilet.

Parking – datek wrzucony do skarbonki w klasztorze.

Karczma Kaka – ciekawe i smaczne pierogi – 15 zł za porcje 5 dużych pierogów
Zupy 10 zł

Noclegi

Nocowaliśmy w cudownej Wilkowej Chacie.

Więcej ciekawych miejsc noclegowych znajdziecie tutaj:

Booking.com

Łysica w Górach Świętokrzyskich – nasza trasa

Więcej ciekawostek z województwa świętokrzyskiego znajdziecie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Ania 25 maja 2022 - 12:34

Bardzo podobał mi się artykuł i zdjęcia i chciałabym się wybrać w taka samą trasę tylko zastanawia mnie jak można wrócić z Kakonina do Św. Katarzyny skoro tam był początek wyprawy i tam został zostawiony samochód na parkingu?

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci