Home PodróżeFrancja Paryż poza szlakiem

Paryż poza szlakiem

by Kasia

Co robić w Paryżu odwiedzając go drugi raz? Jeśli, tak ja my, główne atrakcje zobaczyliście w czasie pierwszej wizyty, pewnie będziecie zainteresowani nietypowym zwiedzaniem Paryża.

 

1.Opera
Szczerze mówiąc, nie wpadłam sama na pomysł zobaczenia przedstawienia operowego w Paryżu. Zainspirował mnie dopiero wpis na blogu Podróże od kuchni. Skoro można wejść na spektakl do opery za 10€, to warto się skusić.
Okazuje się, że nie jest tak prosto. Po pierwsze trzeba pamiętać, że opera ma dwie siedziby. Chcąc zobaczyć piękny, zabytkowy budynek kupujemy bilety do Opera Garnier. Wejściówki za 10€ są sprzedawane na godzinę przed spektaklem. Jednak żeby kupić tanie wejściówki musicie zjawić się nawet dwie godziny przed – takich chętnych jest więcej…
Nam się całkiem zgrabnie udało dostać. W tym dniu była o 19.30 opera Alceste. W kolejce (kasy są z boku budynku, patrząc od frontu po lewej stronie, pod pomnikiem twórcy budynku Garniera) byliśmy ok. 18ej i stało przed nami już ok. 20 osób, a za nami nagle pojawiło się drugie tyle.
Udało się jednak dostać bilety za 10€ w loży 12 na pierwszym pietrze. Miałam wątpliwości czy wpuszczają małe dzieci – na szczęście Malwa weszła bez problemu, ale oczywiście z biletem.
W trakcie przedstawienia okazało się, że dwa ostatnie rzędy w amfiteatrze są wolne. Po przerwie wiele osób mających gorsze miejsca się tam przesiadło.
A opera? Zachwyca ogromnie. Choć trzeba przyznać, że kurtyna w Teatrze Słowackiego jest piękniejsza. ;)
Operę można też oczywiście w ciągu dnia zwiedzić z przewodnikiem (14,50€) lub indywidualnie (10€), niestety nigdy nie mamy gwarancji, że wejdziemy na główną salę – gdy są próby nie wpuszczają.

IMG_9395

IMG_9397

IMG_9345

IMG_9428

IMG_9466

IMG_9422

IMG_9365

2. Muzeum Historii Naturalnej ”Musée National d’Histoire Naturelle”
Muzeum jest na terenie ogrodu botanicznego Jardin des Plantes. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny. Znajdziecie tam plac zabaw dla dzieci, alejki ocienione drzewami i kwiaty. Powiem jednak szczerze, że ten ogród nie znajdzie się na naszej „top-liście” ogrodów botanicznych. Za to muzea polecamy bardzo! Muzeum Ewolucji jest po modernizacji i znajdziecie się nagle niemal w Afryce. Zwiedzając poszczególne galerie cały czas zmieniają się wokół nas odgłosy, zmienia się światło –  jest afrykańska noc i poranek. Możemy też przeżyć tropikalną burzę.

IMG_8914Muzeum Paleontologii to już zupełnie inny klimat. Wszystko tam jest jakby zatrzymane w czasie i dosłownie miałam wrażenie, jakby zza szklanej gabloty miał zaraz wyjść pan Darwin w szykownym surducie. Ma to swój urok, a szkielety dinozaurów robią wrażenie. W pierwszej sali powita Was trochę makabryczny pochód szkieletów zwierząt którym przewodzi człowiek.
– muzeum Ewolucji (11€ wystawa stała i czasowa, wystawa stała 9€)
– muzeum Paleontologii (7€, z biletem z Muzeum Ewolucji – 5€)

IMG_8951

IMG_9004

IMG_9010

3.Ogród Botaniczny i szklarnie
Wstęp do ogrodu botanicznego jest bezpłatny. Szklarnie imponują rozmiarami i ciekawą architekturą. Jednak tym razem brakło nam czasu na odwiedziny. Wstęp do szklarni płatny – 5€.

P1180589

4.Galerie handlowe – Galerie Lafayette
Jeśli odwiedzamy galerie handlowe, to wiadomo w jakim celu – zakupy! Ale w Paryżu nie tylko – Galeria Lafayette zachwyca mnie niezmiennie cudowną szklaną kopułą! Teraz odkryliśmy, że można tam też wejść na bezpłatny taras widokowy.

P1190066Taras jest w budynku głównym (są trzy), właśnie z tym pięknym szklanym sufitem. Budynek jest bezpośrednio połączony ze stacją metra.
Taras jest czynny od 9.30 do 19.30, i roztacza się z stamtąd piękny widok na Operę i cały Paryż. Tutaj trafiliśmy dzięki podpowiedzi z bloga Ethno Passion – prawdziwej skarbnicy przydatnych informacji o Francji i Paryżu.

P1190059

IMG_7999

IMG_9810

IMG_9824

5.Meczet i herbata miętowa
Odwiedzić Meczet w Paryżu i przenieść się do innego świata? To możliwe. Meczet jest tuż obok Muzeum Ewolucji. Wystarczy przejść przez ulicę. Możemy tutaj też odpocząć w miłym cieniu i napić się herbaty miętowej. Wstęp do Meczetu – 3€.

P1180603

P1180602

6. Rejs statkiem z plaży nad Bassin de la Villette
Niestety tylko w weekendy i tylko lipiec-sierpień. Cena zaskakująca – 1€. Rejs trwa prawie dwie godziny, a stateczki płyną przez Parc de la Villette kanałem w górę, aż do Aulnay-sous-Bois za Paryżem. Niestety tutaj znowu sami nie sprawdziliśmy jak to działa. Wyjeżdżaliśmy z Paryża tuż przed startem tej letniej atrakcji… Więcej informacji nas stronie TUTAJ.

7. Wyspa Saint-Louis
Wyspa i najlepsze lody w Berthillon (gałka 2,5€, dwie gałki 4€). Czy najlepsze? Można polemizować. Na pewno nasze serce skradły ananasowe z bazylią (!!!). Dopiero po chwili rozgryźliśmy jak to działa. Największa kolejka jest do pierwszej, tradycyjnej lodziarni. Jednak w bocznych uliczkach jest cała masa innych, też z napisem Berthillon. Tam jednak jest nieco drożej a kolejki są mniejsze. Można też zjeść lody bardziej oryginalnie – niedaleko jest lodziarnia Amorino która podaje lody w kształcie kwiatków (mały kwiatek 3€).

P1180449IMG_8805P1180464

P1180469

P1180471
8.Cmentarz Père-Lachaise
To cmentarz a jednocześnie park i galeria osobliwości. Nie jest to poświęcone miejsce, są więc tu pochowane osoby rożnych wyznań, ale też i samobójcy. Spotkacie tutaj wiele znajomych nazwisk, jest też sporo ciekawostek, zagadek i anegdotek związanych z tym miejscem.
Mapkę znajdziecie Tutaj.

P1180817

P1180893
9.Instytut Świata Arabskiego (Institut du Monde Arabe)
Nas przyciągnął tutaj piękny widok z tarasu na dachu budynku – na Sekwanę, wyspy i katedrę Notre-Dame. Przy okazji można zobaczyć ciekawą konstrukcję budynku, a właściwie ozdoby, które jednocześnie chronią wnętrze budynku przed nadmiarem światła. Są sterowane elektronicznie i regulują dostęp światła w zależności od jego natężenia… Na wystawie niestety nie byliśmy, ale podobno warto. Wjazd na taras widokowy za darmo.

IMG_9031

IMG_9051

IMG_9064
10.Dzielnica Marais
A może by tak uciec z turystycznego getta jakim jest choćby Dzielnica Łacińska, czy otoczenie każdej tłumnie odwiedzanej atrakcji Paryża? Na pewno taką oazą spokoju będzie dzielnica Marais. Rozciąga się od Hotelu de Ville aż do Placu Bastylii. Sami przyznamy, że jeszcze się tam nie zapuściliśmy – ale pięknie opisane uroki tego miejsca znajdziecie na blogu GdzieWyjechać.pl

11.Kanał St. Martin
Jeśli lubicie spacery uroczymi kanałami, fajnym pomysłem będzie wycieczka nad kanał St. Martin. Tutaj też jeszcze nie dotarliśmy. Miejsce to ożywa zwłaszcza latem – są przedstawienia dla dzieci i utworzona plaża z leżakami. Znowu jednak byliśmy za wcześnie… Więcej informacji znajdziecie Tutaj.

12.Sainte Chapelle zaraz obok Pałacu Sprawiedliwości
To miejsce warto zobaczyć ze względu na niesamowite witraże. Nie spodziewajcie się tu samotności – tłumy zapewne będą. Jednak nie bez powodu znalazło się w naszym zestawieniu Paryża poza szlakiem. Mam wrażenie, że jednak ciągle jeszcze niewiele osób tutaj trafia. Przy napiętym planie zwiedzania – Katedra, Luwr, galerie, łatwo pominąć maleńką stosunkowo kaplicę. Sami jednak zobaczcie, że warto tutaj zaglądnąć.

IMG_6494

IMG_6499
13. Galerie i pasaże
Dopiero w czasie tej wizyty odkryliśmy inne oblicze miasta ukryte w pasażach i galeriach. Są one ukryte w kamienicach i nie zawsze łatwo do nich trafić. Jeden z pasaży był tuż obok naszego mieszkania – Galerie Vero Odat. Kolejne – Galerie Vivienne i Le Passage des Princes, odkryliśmy drepcząc niespiesznie bocznymi uliczkami na trasie Luwr – Opera.

P1190089

IMG_8582

IMG_8594P1190042

P1190044

P1190057

P1190051

P1190053
14. Kościół Saint Germain l’Auxerrois
Kościół jest tuż obok Luwru i stanowił kiedyś królewską parafię. Inna ciekawostka – w 1572 r. dźwięk dzwonów tego kościoła dał sygnał rozpoczęcia tzw. nocy świętego Bartłomieja, rzezi hugenotów (francuskich ewangelików reformowanych).

15. Palais Royal
Tutaj trafiliśmy nieco przypadkiem. Pałac znajduje się niedaleko Luwru, a nas zwabił plac zabaw który miał być w pałacowym ogrodzie. Placu zabaw nie było, ale miejsce jest na pewno warte odwiedzin. Na dziedzińcu jest instalacja „Kolumny Burena” z 1986 roku. Trochę senny park otaczają podcienie w których skryły się miniaturowe butiki. Znajdziecie tam sklep z medalami, fajkami, modne butiki i sklepiki z wiekowymi kreacjami znanych projektantów.

P1190021

IMG_8619

IMG_8623

IMG_8698

IMG_8737

IMG_8646

IMG_8643

IMG_8657

IMG_8668

P1190036

IMG_8669

IMG_8674

Co zobaczyć w Paryżu za darmo? Zapraszamy na 13 darmowych atrakcji w Paryżu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dojazd z lotniska Charles de Gaulle
Najbliżej centrum dojedziemy kolejką RER B. Koszt to 9,1 EUR w jedną stronę (w automacie tylko monety lub karta), pociągi jeżdżą co 20 minut (rano w kierunku lotniska co 5-10). Bilet można kupić albo w automacie, albo w kasie na lotnisku (odjeżdża z terminala 3 – pomiędzy terminalami jest darmowa kolejka). Taniej można dojechać liniami 350 i 351 (ok 3,48€) – 350 dojeżdża na Gare de Nord, 351 dojeżdża do Nation – tak więc do centrum trzeba jeszcze dojechać metrem.

Polecamy niezwykle wygodny Paris City Pass, który oferuje wstęp do najsłynniejszych miejsc w mieście (w tym wejście do Luwru bez stania w kolejce do kasy), transfer z lotniska oraz zniżki na niezliczone atrakcje miasta. Więcej informacji...

Dojazd z lotniska Beauvais
Lotnisko położone jest w odległości 3,5km od miasteczka Tille, oddalonego o 84km od Paryża. Niestety dojazd jest drogi i chyba nic z tym nie można zrobić… Jakie mamy możliwości? Bardzo proszę:
autobus – kursuje bardzo często – zapełnia się i od razu startuje. Bilety można kupić w okienku (wychodząc z lotniska po prawej stronie – 17€) lub przez internet TUTAJ (taniej – 15,90€), dzieci od trzeciego roku życia normalny bilet. Autobus przywiezie nas do przystanku metra Port Maillot.
tzw. polskie taksówki – cena niewiele niższa niż autobus. Kilka prywatnych firm – rezerwacje przez internet – Bus Paris, Transport Paris, Dojazd Do Paryża. Przywiozą nas w okolice przystanku metra Port Maillot. Jest też opcja dostarczenia bezpośrednio do hotelu.
pociąg z miasteczka Tille – z lotniska na dworzec kolejowy w miasteczku dostaniemy się autobusem miejskim (nr 12, od poniedziałku do soboty). Potem wsiadamy w pociąg do stacji Paris Nord.
autostop – podobno wystarczy wyjść z terenu lotniska i podreptać w kierunku autostrady.
BlaBlaCar – z lotniska albo z miasteczka (większe szanse), łatwiej rano lub popołudniu niż w ciągu dnia

Komunikacja
Okazuje się, że po mieście można się też w miarę tanio poruszać. Pojedynczy bilet na metro i autobusy kosztuje 1,8€. Jednak gdy od razu kupimy w automacie paczkę 10 biletów zapłacimy za nie 14,10€ czyli wychodzi 1,4€!

Noclegi
Po kilku dniach poszukiwania, w końcu zdecydowaliśmy się na wynajęcie mieszkania przez sieć AirBnb. Pierwsza ważna informacja – Paryż nie jest tani :) My mieliśmy ten luksus, że mieszkanie było dosłownie zaraz przy Luwrze. Metraż nie powalał – 15m2, ale spędzaliśmy tam przecież tylko noc… Do atrakcji typu Luwr, Opera, czy nawet katedra Notre Dame chodziliśmy na nogach. Blisko też do metra – linia 1 i 9.

Jeśli wolicie jednak hotele – polecamy Hotel Du Comerce – głównie ze względu na rewelacyjną lokalizację. Jest czysto i można korzystać ze wspólnego aneksu kuchennego. Hotel znajduje się w uroczej Dzielnicy Łacińskiej – prawie w zasięgu wzroku jest Panteon, Sorbona i Katedra Notre Dame.

Linki
www.momondo.pl/inspiracje/paryz-za-darmo/
– gdzie nocować, ciekawostki: www.ethno-passion.blogspot.fr
– dojazd do miasta – www.celwpodrozy.pl
– ciekawostki i przydatne informacje – www.yallanatalia.com
– główne atrakcje – www.gdziewyjechac.pl/7250/zwiedzanie-paryza-w-2-dni-lub-na-weekend
– Paryż tak opisany, że będziesz chciał/a tam natychmiast pojechać ;) – www.niesmigielska.com
– mapa cmentarza – http://www.pariscemeteries.com/pere-lachaise/
– Miasteczko Beauvais – zobacz, bo warto się tam zatrzymać – www.celwpodrozy.pl
www.podrozeodkuchni.pl/2015/02/opera-paryska-opera-garnier/
– strona opery – www.operadeparis.fr
– Dzielnica Marais – www.gdziewyjechac.pl
– http://ethno-passion.blogspot.com/2012/11/paryz-alternatywnie.html
– mapa cmentarza – http://www.pariscemeteries.com/pere-lachaise

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

entliczek 25 sierpnia 2015 - 12:46

opera jest przepiękna…kurtyna zrobiłam na mnie duże wrażenie… nie mówiąc o suficie

Odpowiedx
Aleksandra 27 września 2015 - 12:18

Właśnie takich ciekawostek szukałam. Idealne, nietypowe miejsca do zobaczenia w tym mieście. Na pewno wezmę je pod uwagę planując zwiedzanie Paryża.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci