Jadąc do Izraela nie sposób nie trafić na ślady historii biblijnych. Nazaret, wiadomo, rodzinne miasto Jezusa. Jednak współczesny Nazaret to dość ciekawe miasto jak na Izrael. Większość mieszkańców to Arabowie i, co ciekawe, większość z nich to arabscy chrześcijanie. Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Głównym celem turystów i pielgrzymek przybywających do Nazaretu jest gigantyczna Bazylika Zwiastowania Pańskiego z 1962 roku. To największa świątynia chrześcijańska na Bliskim Wschodzie. Faktycznie, imponuje rozmiarami. Jest zbudowana w miejscu, gdzie według chrześcijańskiej tradycji Archanioł Gabriel nawiedził Maryję i miał jej oznajmić, że zostanie matką Syna Bożego. W podziemiach kościoła jest Grota Zwiastowania, widoczna też z górnego poziomu Bazyliki.
W kościele i na krużgankach go otaczających możemy podziwiać obrazy z różnych stron świata – wszystkie to wizerunki Maryi. Są oczywiście polskie akcenty, ale chyba największe wrażenie robi Matka Boska w kimono. :)
Tuż obok znajduje się kościół św Józefa. To tu według tradycji znajdować się miał warsztat św. Józefa. Koniecznie zejdźcie poniżej poziomu kościoła, do odkrytych grot i innych pomieszczeń.
Kolejne miejsce związane z Maryją to grecka Cerkiew Archanioła Gabriela. Prawosławni pielgrzymi uznają to za właściwe miejsce, gdzie odbyło się Zwiastowanie. Na pewno jest tutaj źródło i znajdowała się tutaj studnia, z której z całą pewnością czerpali wodę bliscy Jezusa.
Na ścianach Cerkwi możemy zobaczyć arabskie napisy. Bardzo egzotycznie to wygląda, ale pamiętajcie, że właśnie tutaj jest spora społeczność arabskich chrześcijan. Zwróćcie też uwagę na piękny ikonostas z roku 1750.
W cerkwi bije źródło, a spora studnia znajduje się na placu w pobliżu.
Niedaleko jest jeszcze jedno ciekawe miejsce – obecnie kościół melchitów, nazywany też kościołem – synagogą. To tu według tradycji młody Jezus miał nauczać. Tyle tradycja, bo według badań historycznych synagoga, która miała się tu znajdować, pochodziła z III wieku.
Jednak Nazaret to nie tylko kościoły. Jest tu urocze stare miasto – z plątaniną wąskich uliczek i sklepikami nastawionymi głównie na mieszkańców. Niestety widać, że zbyt wielkiego handlu tutaj nie ma – większość sklepików jest zwyczajnie zamknięta. Możecie się tu zaopatrzyć w fajne akcesoria do kuchni – do robienia falafelków – i urocze czajniczki do kawy i herbaty.
Absolutnie niesamowitym miejscem był też nasz hotel – Fauzi Azar Inn. To około 200-letnia arabska rezydencja z klimatycznym dziedzińcem. Nie ukrywam, że praktycznie o każdej możliwej porze dnia robiłam tam zdjęcia. Sami przyznacie że w takich wnętrzach nie często jest okazja pomieszkiwać.
Jednak najbardziej niesamowite wrażenie robił wieczorny śpiew muezina z pobliskiego meczetu. Głównie dlatego, że był on wyjątkowo piękny. Potem słychać w oddali było głosy z innych, bardziej oddalonych meczetów, aż w tą wieczorną pieśń wchodził głos dzwonów. Tym razem dzwony słychać było w takiej ilości, że w pewnym momencie zdominowały one całkowicie głos muezina…
Uczestniczyliśmy w hotelu też w fantastycznej lekcji gotowania, którą zakończyła wspólna biesiada w najpiękniejszej sali. Ale o gotowaniu i kuchni Izraela jeszcze będzie u nas na blogu – to ogromny temat. O samym tylko hummusie czy falafelkach moglibyśmy pisać w nieskończoność!
Trzeba przyznać, że cała nasza podróż po Izraelu to obalanie stereotypów. Wspomniałam już, że żyje w Nazarecie spora społeczność arabskich chrześcijan. Na ulicach spotykaliśmy nawet klepsydry wypisane arabskimi literkami – niby nic dziwnego, a jednak dla nas wygląda to dosyć przyznacie egzotycznie.
Nazaret to dobre miejsce aby zrobić wypad na północ kraju. My pojechaliśmy na Wzgórza Golan i nad Jezioro Genezaret, po drodze odwiedzając kilka miejsc związanych z Jezusem. Ale o tym w osobnym wpisie.
Nazaret – informacje praktyczne
Do Nazaretu przyjechaliśmy transportem oferowanym przez Abraham Tours (między ich hotelami kursuje 'shuttle bus’), prosto w okolice naszego hotelu Fauzi Azar Inn by Abraham Hostels – zlokalizowanego na starym mieście. Gdy będziecie chcieli przyjechać transportem publicznym, to trzeba pamiętać że do miasta można dotrzeć tylko autobusami.
Kościoły są czynne z przerwami, dlatego uwzględnijcie to w planowaniu zwiedzania.
Bazylika Zwiastowania
poniedziałek – sobota 8.00 – 11.45 i 14.00- 17.00, niedziela i święta 14.00 – 17.00
Cerkiew Archnioła Gabriela
poniedziałek – sobota 7.00 – 12.00 i 13.00 – 18.00, niedziela 12.00 – 14.00
Gdzie jeść w Nazarecie?
Poszukajcie czegoś na starym mieście, albo w pewnej odległości od Bazyliki Zwiastowania. W pobliżu Bazyliki ceny za falafel w picie to ok. 15 NIS. Gdy pójdziecie główną drogą (Paulus ha-Shishi St, w stronę studni Maryi), to można kupić to samo za ok. 13 NIS. Tam też traficie na piekarnię – małe bagietki 1 NIS.
Magnesy – ceny ok 10 NIS
Szukasz noclegu w Izraelu?
Sprawdź ofertę Abraham Hotels:
-
- Jerozolima – Abraham Hostel Jerusalem
- Nazaret – Fauzi Azar Inn by Abraham Hostels
- Tel Aviv – Abraham Hostel Tel Aviv
Więcej hoteli w Nazarecie znajdziesz TUTAJ.
W radosnym odkrywaniu Izraela wspierali nas:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |