Home PodróżeIzrael Rosh Hanikra – park narodowy na skrzyżowaniu dwóch światów

Rosh Hanikra – park narodowy na skrzyżowaniu dwóch światów

by Kasia

Będąc w Izraelu czasem musicie się zmierzyć z dylematem – czy aby na pewno jechać w jakieś miejsce, atrakcyjne turystycznie, a jednocześnie z dwuznaczną sytuacją jeśli chodzi o bezpieczeństwo? Tak było w przypadku Autonomii Palestyńskiej, Wzgórz Golan i w końcu skał Rosh Hanikra, tuż przy granicy z Libanem.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!


Czy jechać, czy nie, musicie zdecydować sami. Powiem szczerze, mnie jak magnes przyciągały te niesamowite skały, i jak tylko nadarzyła się okazja pojechaliśmy.

Skały Rosh Hanikra możecie odwiedzić z wycieczką organizowaną z Nazaretu – sprawdź ofertę Abraham Tours

Dlaczego odwiedziny w tych bajkowych skałkach mogą wiązać się z ryzykiem?

Izrael ze swoim sąsiadem, Libanem ma niezbyt przyjazne stosunki. Tunel, który możecie zobaczyć w skałach, to dawny tunel kolei, która jechała z Hajfy do Bejrutu w Libanie. Po burzliwych dziejach pomiędzy Izraelem a Libanem kolej zlikwidowano, a 190 metrowy tunel zamurowano.

Czy faktycznie jest niebezpiecznie? Cóż, jak w wielu innych miejscach w Izraelu sytuacja jest skomplikowana, ale stabilna. Konflikt pozostaje jednak nadal nierozwiązany, a Liban odmawia uznania państwa Izrael oraz podpisania porozumienia pokojowego. Oba państwa nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Z tego powodu granica międzypaństwowa pozostaje linią demarkacyjną oddzielającą Izrael od Libanu. Za jej bezpieczeństwo odpowiadają siły UNIFIL (Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie), utworzone w marcu 1978.


Kolejna ciekawostka to kolejka, którą zjedziecie na dół, do skalnych tuneli. Niestety nie bardzo macie wybór. To właściwie jedyny sposób na dostanie się na dół. Jest wprawdzie jeszcze tunel i rowerki, którymi podobno można tu dojechać, ale gdy byliśmy wszystko było zamknięte kratą i już. A sama kolejka, choć krótka, jest ponoć najbardziej stromą kolejką linową na świecie. :)


Tyle ciekawostek. Ale tak naprawdę najbardziej urzekają tutaj niesamowite skały i tunele. Kredowe klify wyrastają z morza na ponad 70 metrów. Największa atrakcja tutaj to możliwość wejścia w labirynt skalnych tuneli i grot. Gdy są bardzo duże fale, tak jak nam się to trafiło, to część tuneli i mostków jest zamknięta. Szczerze mówiąc nie dziwię się. Gdy chwilę staliśmy podziwiając fale, jedna dosłownie przykryła zamknięty odcinek. W takim przypadku mówimy nie tylko o ryzyku ochlapania słoną wodą. Siła i ilość wody jest tak duża, że stanowi to realne zagrożenie dla odwiedzających. Jednak i przy zamkniętych częściowo tunelach gwarantuję, że nie będziecie narzekać na brak atrakcji.

Informacje praktyczne Rosh Hanikra

Bilet na kolejkę 45 NIS. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo, dzieci w wieku 3-18 lat ze zniżką.
Do chodzenia po skałkach i w tunelach, po mokrych kamieniach polecamy zabrać buty z podeszwami, które będą dobrze trzymać się podłoża. My mieliśmy pełne buty Keen – Malwinka – Big Kids Hikeport Mid WP, ja – Women Targhee II WP a Marek Men Targhee II Mid. Doskonale radziły sobie na śliskich kamieniach i nie ślizgaliśmy się nawet w zalewanych przez wodę morską przejściach w tunelach.

W radosnym odkrywaniu Izraela wspierali nas:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

An Ja I WnotesiePieczatka 6 lutego 2018 - 14:13

groty wyglądają bardzo ciekawie, kolory wapiennych skał na tle morza są przepiękne. p.s. świetną mieliście pogodę :)

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 6 lutego 2018 - 21:41

Zdecydowanie pogoda tutaj musi być – w pochmurny dzień nie było by takiego zachwytu. Szkoda tylko że fale były tak duże – ciekawa jestem jak wyglądają tunele które były zamknięte :) Pozdrawiamy!

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci