Pustynia Siedlecka
Home PodróżePolska Pustynia Siedlecka i Jaskinia na Dupce – ciekawostki na Jurze

Pustynia Siedlecka i Jaskinia na Dupce – ciekawostki na Jurze

by Kasia

Chyba wszyscy znają Pustynię Błędowską. A czy wiecie, że na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej mamy jeszcze jedną pustynie. Pustynia Siedlecka i pobliska Jaskinia na Dupce – tam Was dzisiaj zabierzemy.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Ja wprawdzie już dawno słyszałam o Pustyni Siedleckiej, ale wydawało mi się, że jest zarośnięta, mniejsza od Błędowskiej więc też pewnie nieciekawa… Co więcej kilka razy przejeżdżaliśmy w jej pobliżu i jakoś nigdy nie było motywacji żeby się zatrzymać…

Tymczasem okazało się, że to fantastyczne miejsce na wycieczkę!

Pustynia Siedlecka – wydmy i „oaza”

Pustynia Siedlecka to piaski, które pochodzą z dna morskiego z okresu górnej jury. Tak informuje tablica niedaleko miejsca gdzie zaparkowaliśmy.

Pustynia zajmuje obszar 25 ha. Dla porównania Pustynia Błędowska to 3300 ha! Do lat 60 XX wieku działała tu piaskownia. Potem na obrzeżach pustyni zasadzono sosny.

Chyba największe wrażenie robią tutaj wydmy, które dochodzą nawet do 30m. Na najwyższej wydmie, na którą się wspięliśmy, jest tablica informacyjna z zaznaczonymi charakterystycznymi punktami na horyzoncie i dwoma wzniesieniami – Kadzielnia ( 375 m n.p.m.) oraz Dupka ( 371 m n.p.m. ).

Na Pustyni Siedleckiej występują rośliny typowo pustynne – szczotlicha siwa Corynephorus canescens, wydmuchrzyca piaskowa Leymus arenarius, kocanka piaskowa Helichrysum arenarium i czerwiec roczny Scleranthus annuus.
Jest tu nawet Oaza – czyli oczko wodne z szuwarami.

Samochodem po pustyni – to tutaj możliwe

Na Pustyni Błędowskiej jest zakaz poruszania się pojazdami – na Pustyni Siedleckiej jest to dozwolone. Mogą tutaj jeździć samochody terenowe i quady. Z jednej strony jest to pewnie frajda dla wszystkich, którzy mogą poćwiczyć jazdę w takich warunkach. A jak to jest istotne, przekonaliśmy się sami, gdy jeździliśmy pierwszy raz w życiu po pustyni w Omanie. Z drugiej strony trzeba uważać, żeby znienacka nie wejść w drogę takiemu rozpędzonemu miłośnikowi pustyni. W pewnym sensie ryzyko jest niewielkie, bo samochody czy quady słychać z daleka. My na wszelki wypadek wchodziliśmy na wydmę trzymając się granicy lasu.

Wzgórze i Jaskinia na Dupce w Siedlcu

Jeśli będziecie na pustyni Siedleckiej warto też przespacerować się na wzgórze Dupka i poszukać Jaskini na Dupce.

My przeszliśmy w kierunku wzgórza z miejsca, gdzie parkowaliśmy. W tym przypadku przyda się dobrą mapa – brak oznaczeń w lesie.
Na wzgórzu Dupka jest kilka ciekawych skałek i całkiem spore wejście do jaskini. A nawet dwa. Uważajcie tutaj – wejścia nie są zabezpieczone.

Główny korytarz jaskini ma 75 m. Wewnątrz panuje temperatura około 10 stopni.

Pewnie Was zaciekawiła nazwa wzgórza i jaskini. Dawniej dupką nazywano dziuplę lub dziurę, np. w ziemi. Z jaskinią związana jest też legenda. Pewnie się domyślacie, że pojawia się w niej postać Twardowskiego i diabła – podobnie jak w kilku innych okolicznych legendach. Tym razem za sprawą tych dwóch, powstała Pustynia Siedlecka, a Twardowski siedząc na pobliskim wzgórzu tak się śmiał z diabła, któremu uciekł, że aż „puszczał wiatry”. Robił to tak intensywnie, że aż powstała dziura w ziemi, czyli Jaskinia na Dupce.

Pustynia Siedlecka i Jaskinia na Dupce – informacje praktyczne

Jaskinia i Pustynia znajdują się w miejscowości Siedlec, w gminie Janów.

Dojazd z Krakowa

To jednak spora odległość od Krakowa, to ponad 100 km i dojazd zajął mam około 2 godzin.
Dlatego polecamy zobaczyć jeszcze inne ciekawostki w okolicy

Parking

Od głównej drogi (ulica Częstochowska) jest drogowskaz. Wjeżdżamy na szutrową drogę i jedziemy wzdłuż kamiennego ogrodzenia.

Parkujemy przy drodze, w lesie. Nie ma tu wyznaczonego parkingu.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci