Home Rusz się!Las Roztocze – Ścieżka Przyrodnicza Kobyle Jezioro i Rezerwat Przyrody Źródła Tanwi

Roztocze – Ścieżka Przyrodnicza Kobyle Jezioro i Rezerwat Przyrody Źródła Tanwi

by Kasia

To już tradycja, że jak tylko zobaczę jakiś rezerwat na mapie Roztocza, od razu chcę tam pojechać. Jednak do Rezerwatu Źródła Tanwi i Ścieżki Kobyle Jezioro robiłam aż dwa podejścia… Dopiero za trzecim razem się udało. Czyli wreszcie – Rezerwat Źródła Tanwi i wędrówka mało znaną trasą wśród torfowisk.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Na brak ciekawych tras na Roztoczu nie można narzekać. Sporo mamy ich już opisanych na blogu. Po inspiracje, gdzie ruszyć na wycieczki zapraszam TUTAJ.

Są tam trasy bardzo popularne, gdzie praktycznie cały rok spotkacie sporo ludzi ( Czartowe Pole, Szumy na Roztoczu, okolice Zwierzyńca), ale jest też kilka tras mniej znanych, gdzie na ścieżce będziecie zupełnie sami.

Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o Rezerwacie Źródła Tanwi i Ścieżce Kobyle Jezioro w Hucie Złomy.

Sami mieliśmy trochę pecha i o dłuższego czasu wybieraliśmy się na ten szlak. Na szczęście przy trzecim podejściu wreszcie się udało.

Rezerwat Kobyle Jezioro – położenie

Jesteśmy na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to ta część Roztocza należąca do województwa podkarpackiego.

Kobyle Jezioro – legenda

Jak się pewnie domyślacie, skoro ścieżka ma taką nazwę, musi być z nią związana jakaś opowieść. Tym razem nie jest to niestety historia ze szczęśliwym końcem.
Według lokalnych opowieści utopił się na tutejszych torfowiskach koń, a dokładnie kobyła…

Czerwony szlak i Ścieżka Kobyle Jezioro

Trasa wyznaczona przez las i torfowiska zaczyna się na niewielkim parkingu przy skraju lasu. Są tam tablice z informacją o rezerwacie i piękny krzyż bruśnieński.

O krzyżach brusnienskich już kiedyś trochę pisaliśmy przy okazji relacji z Roztocza Wschodniego – zapraszamy Tutaj.

Szlak jest dobrze oznakowany i na początku wędrujemy drogą przez las. Gdy docieramy do rozległego bagna zaczyna robić się ciekawie.

Szlak zatacza pętlę i po okrążeniu bagiennego terenu wracamy na parking.

Total distance: 2514 m
Max elevation: 321 m
Min elevation: 304 m
Total climbing: 31 m
Total descent: -32 m
Total time: 00:50:03
Download file: pl-lu-kobyle-jezioro-tanew-kasai.eu.gpx

Najciekawsze miejsce na szlaku to możliwość podziwiania bagiennej roślinności i otwartej panoramy na bagno. Niestety jedyny drewniany pomost tutaj jest w kiepskim stanie…

Po drodze mamy całkiem sporo ciekawych tablic edukacyjnych.

Rezerwat Kobyle Jezioro – informacje praktyczne

Parking

Kierujemy się do miejscowości Złomy Ruskie i tam przy krzyżu jest niewielki parking. Bez trudu znajdziecie to miejsce – jest tam sporo tablic z informacją o ścieżce.

Trasa

Niezbyt wymagająca – spacer po lesie i torfowisku. Może być błoto.

Nocleg na Roztoczu

Roztocze to wbrew pozorom całkiem rozległa kraina. Najwięcej miejsc noclegowych znajdziecie na Roztoczu Środkowym, w okolicach Zwierzyńca. Jednak zachęcamy odkrywać też ciekawe miejsca nieco na uboczu. Gwarantuję że będziecie zachwyceni!

Booking.com
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci