Home PodróżePolska Skansen Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu – Beskid Mały

Skansen Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu – Beskid Mały

by Kasia

Beskid Mały, choć jest faktycznie niewielki jeśli chodzi o obszar, ma całkiem dużo ciekawostek. Nie tylko są to tylko ciekawostki przyrodnicze – choć to właśnie skałki, wodospady czy też piękne widoki zachwycały nas tutaj głównie na początku. Jest tu też Skansen Ziemi Żywieckiej w ciekawej miejscowości Ślemień.

O tym że w Beskidzie Małym spotkamy całkiem dużo ciekawostek i malowniczych szlaków, chyba nie musimy już Was przekonywać.

Są tam wodospady ( Dusiołek, Pod Złotą Górką), jaskinie i ciekawe skałki ( Czarne Działy, Zamczysko, Grota Komonieckiego, Zbójnickie Okno), są rezerwaty przyrody ( Madohora, Szeroka),  kilmatyczne schroniska i piękne widoki na okoliczne góry, a nawet Tatry.
Jest też ciekawy kamieniołom w Kozach i pobliskie Wilcze Stawy, a nawet zamek ( zamek Wołek, choć tak naprawdę niewiele z niego zostało…).
Jak na tak niewielki obszar, to całkiem dużo.

Do tej listy dorzucimy jeszcze skansen!

Skansen Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu

Nie jest to bardzo duży skansen – jego obszar zajmuje 6 hektarów. Dzięki kompaktowym rozmiarom jest łatwy do zobaczenia, nawet po tym, jak zeszliśmy właśnie że szlaków w Beskidzie Małym.
My połączyliśmy zwiedzanie skansenu z wycieczką na Łysinę i malownicze skałki Zamczysko.

Co ciekawe jest to najmłodszy skansen Polsce i trzeci w województwie śląskimi. Zobaczymy w nim charakterystyczne budynki dla obszaru Beskidu Żywieckiego. W przyszłości jest planowana rozbudowa skansenu – ma się tam pojawić kościół, żydowski dom modlitewny, oraz leśniczówka.  

Skansen powstał w 2012 roku i obecnie jest w nim 19 obiektów. Domy położone są stosunkowo blisko siebie, więc zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu.
Do najciekawszych budynków w skansenie należą:
– budynek szkoły z 1900 r.
– XIX-wieczny spichlerz,
– zagrodę chłopską z domem mieszkalnym z 1895 r.,
– kuźnię z początku XX w.,
– chałupę bogatego chłopa z 1911 r.,
– dom z 1901 r. w stylu wołoskim,
– „chałupę zielarki”,
– chatę z unikatowymi detalami snycerskimi wykonanymi w stylu alpejsko-tyrolskim
– aptekę
– tartak o napędzie wodnym

Ślemień

Będąc w skansenie warto też rzucić okiem na miejscowość w której się on znajduje. Nie ukrywam że nas skusił ciekawie urządzony skwerek z pomnikowym drzewem i pomostami nad stawem.

Pierwsze wzmianki o wsi Ślemień są z pierwszej połowy XIV wieku. Od roku 1545 historia Ślemienia jest związana z rodem Komorowskich z Żywca. Najbardziej dla Ślemienia i okolicy zasłużyła się Katarzyna Komorowska, która w w 1639 roku zbudowała tutaj zamek ( zburzony w 1719 roku) i rozbudowała kościół. Kolejny ród zasłużony dla Ślemienia to Wielkopolscy – z ich inicjatywy powstał pałac, ale do naszych czasów zachowały się jedynie piwnice…

Ślemień i okolice zamieszkiwała ludność polska, ale też pochodzenia wołoskiego. Był to lud pasterski, pochodzący z południowych i wschodnich Karpat. Wołosi byli też nazywani „Kumanami” i tworzyli całe nowe wsie jak miejscowość Las, która powstała na prawie wołoskim.

Jak już wspominałam naszą uwagę przyciągną niewielki park z okazałym dębem mającym około 400 lat. W tym właśnie miejscu był park pałacowy. Teraz jest tam malowniczy pomost i spora wiata piknikowa.

Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

Z rakowa to około 80 km i o dojazd zajmie Wam 1,5 h. Dobrze jest połączyć wizytę w skansenie z wędrówką po Beskidzie Małym. Kilka propozycji ciekawych tras znajdziecie u nas na blogu.

Parking

Bezpłatny, tuż przy Skansenie – po drugiej stronie ulicy.

Wstęp

Aktualne ceny i godziny otwarcia sprawdzicie na stronie muzeum TUTAJ.

  • poniedziałek: 11.00 – 15.00 (wstęp wolny) Możliwość zwiedzania terenu parku. BUDYNKI I WYSTAWY ZAMKNIĘTE
  • wtorek – piątek: 9.00 – 16.00
  • sobota – niedziela, święta: 10.00 – 18.00

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem

  • bilet wstępu ulgowy – 8 zł   
  • bilet wstępu normalny – 10 zł
  • zwiedzanie z przewodnikiem – 30 zł (do 15 os)
  • sesja fotograficzna – 80 lub 160 zł

Wszystkie ciekawostki Beskidu Małego, które udało się nam odkryć znajdziecie TUTAJ

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Przemek 25 maja 2021 - 8:08

Fajne i ciekawe miejsce, ale nie byłem jeszcze

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci