Home Rusz się!Góry Zamczysko na Łysinie – kolejna ciekawostka w Beskidzie Małym

Zamczysko na Łysinie – kolejna ciekawostka w Beskidzie Małym

by Kasia

Od ubiegłego roku odkrywamy Beskid Mały i nie da się ukryć, że jesteśmy zachwyceni ciekawostkami które tam znajdujemy. Tym razem ruszyliśmy na mini wycieczkę – naszym celem było Zamczysko na Łysinie.

Jak do tej pory mamy już całkiem sporą listę zachwycających miejsc w Beskidzie Małym. Na pewno numer jeden to Grota Komonieckiego i wodospad Dusica, do tego jeszcze Potrójna, Chatka Pod Potrójną i  Czarne Działy.
Mało jest w tej naszej liście szczytów? No tak, nie zdobywamy korony gór wszelakich, więc niekoniecznie naszym celem jest wejście na jakiś konkretny szczyt. Za to możecie być pewni, że jeśli gdzieś jedziemy, będzie to szczególne miejsce.

Do naszych ulubionych miejsc w Beskidzie Małym dołączyło teraz Zamczysko.

Total distance: 3816 m
Max elevation: 753 m
Min elevation: 685 m
Total climbing: 123 m
Total descent: -123 m
Total time: 03:13:50
Download file: pl-sk-lysina-kasai.eu.gpx

Już sama droga do Zamczyska jest przyjemna i… łatwa. Od parkingu wędrujemy drogą asfaltową i co najważniejsze, cały czas towarzysza nam piękne widoki.

Tak naprawdę naszym głównym celem były właśnie Zamczysko, czyli malownicze skałki. Trzeba przyznać, że nie jest to może tak imponujący obszar jak Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach czy Prządki niedaleko Krosna, ale na pewno jest to całkiem ładny mini labirynt skalny. Na pewno docenią to szczególnie dzieciaki – jest tam sporo zakamarków, wąskich przejść i skałek, a na niektóre można się wspinać.
Teraz, gdy jeszcze nie ma dużych liści na drzewach, szczególnie pięknie odsłonięte są wszystkie skałki.

Zamczysko na Łysinie (775 m n.p.m.)

Nazywane jest też Zamczyskiem na Ścieszków Groniu. Jest to grupa skałek znajdujących się tuż pod szczytem Łysiny.
Są tu spore ściany skalne, głazy i Jaskinia Lodowa. Często można tam spotkać wspinaczy skałkowych.
Wędrówka tutaj z miejscowości Łysina to idealna trasa na niedzielny, lekki spacer.

Znaleźliśmy też informacje, że jest tutaj Jaskinia Lodowa – najgłębsza i najdłuższa ze wszystkich okolicznych jaskiń. Ma długość 59 m i głębokość 10 m. Jest wyjątkowa, bo nawet  w czerwcu stwierdzono występowanie w niej lodowych stalaktytów. Oprócz Jaskini Lodowej, jest jeszcze kilka mniejszych jaskiń, mających długość zaledwie kilku metrów. Są to: Odgruzowana Zimna Nora, Szczelina w Bloku, Ciasna Szczelina oraz Śmietnik. Niestety żadna z nich nie nadaje się na łatwe penetrowanie. Co więcej, znalezienie wejścia do Jaskini Lodowej też nie jest wcale łatwe.

Błogie lenistwo z widokiem…

Na trasie do Zamczyska mamy też punkt widokowy – mini wieże, z której roztacza się panorama na Babią Górę, Pilsko a nawet Tatry.
To też idealne miejsce na lenistwo na trawie. Chyba najwięcej czasu spędziliśmy właśnie tutaj, siedząc pod brzozą…

Zamczysko na Łysinie – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa – 1 godz. 31 min (82,0 km)

Parking – bezpłatny w miejscowości Łysina, na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Łagodnej – tuż obok OSP Łysina.

Nasza wycieczka
To była zdecydowanie bardzo leniwa wycieczka… Nie była męcząca i też nie pokonaliśmy sporych odległości. Jednak to trasa idealna na krótką wycieczkę – w sam raz na niedzielę, po bardzo męczącej sobocie.

Ciekawostki w okolicy:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci