Home PodróżePolska Skarby Rabki Zdroju – czyli odkrywamy Podhale

Skarby Rabki Zdroju – czyli odkrywamy Podhale

by Kasia

Musimy przyznać ze skruchą, że nie znamy zbyt dobrze Podhala. Praktycznie zawsze, jak jedziemy w tamte rejony, lądujemy na jakimś tatrzańskim szlaku i tyle w temacie… Tym razem zatrzymaliśmy się w Rabce Zdroju na całe dwa dni i byliśmy naprawdę zaskoczeni, jakie skarby tam na nas czekały!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!


Czasem wydaje się, że malutka miejscowość może mieć mało do zaoferowania. W przypadku Rabki atrakcji i ciekawostek było tyle, że po dwóch dniach ciągle mamy jeszcze niedosyt! Widzieliśmy sporo, ale chyba każdy z Was na pewno jeszcze coś tam odkryje. Poniżej miejsca które widzieliśmy i które koniecznie musicie sami zobaczyć.

1. Muzeum Orkana


Muzeum mieści się w drewnianym kościółku z 1 połowy XVII w. W 1936 r. zorganizowano w jego wnętrzu muzeum regionalne gromadzące pamiątki z okolic. Patronem muzeum został Władysław Orkan (1875-1930) – pisarz pochodzący z Poręby Wielkiej. Ekspozycje muzealne są urządzone w dolnej części wieży. Wnętrze kościoła zachwyca polichromiami, i organami z 1778, które rozbrzmiewają w trakcie organizowanych tutaj koncertów. Otoczenie kościoła jest też ciekawe – wokół jest kilka wiekowych drzew pamiętających jeszcze czasy Jagiellonów!

2. Rabkoland


Co tu kryć, to raj dla maluchów! Więcej o Rabkolandzie przeczytacie Tutaj. Spędziliśmy tam cały dzień i uwierzcie, nasza pięciolatka nie miała dość. Bardzo fajne jest to, że większość atrakcji jest dostosowana nawet dla małych dzieci i mogą z nich korzystać bez pomocy dorosłych. Pierwszy rollercoaster – oczywiście! Zobaczcie jaka satysfakcja i radość na buzi naszej Malwinki. Koniecznie musicie wsiąść też na wielkie koło młyńskie. Tam nieco odpoczniecie, a co najważniejsze, można z niego podziwiać piękne widoki na Rabkę i Beskid Wyspowy.

3. Muzeum Górali i Zbójników


To niezwykłe muzeum – jednocześnie skansen i muzeum interaktywne!
Sercem muzeum jest Dom pod Trzema Madonnami – drewniana zabytkowa chałupa góralska z XIX wieku. Tam znajdziecie prawdziwą kopalnię przedmiotów z dawnych czasów. Dużą niespodzianką jest to, że pomiędzy eksponatami, których jak to w muzeum nie można dotykać, są też takie, które można a nawet trzeba. I wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa – można położyć się w wąskim łóżku wyścielonym słomą, spróbować jak kiedyś deptano kapustę do kiszenia, a nawet przebrać się za górala i góralkę! Więcej o Muzeum znajdziecie Tutaj.

4. Park zdrojowy i tężnia

Tego się nie spodziewaliśmy. W malutkiej Rabce jest ogromny i pięknie zagospodarowany park. Znajdziecie tam pijalnię wód mineralnych, place zabaw, urocze alejki i pięknie ukwiecone klomby. Odpocząć można na ławeczkach przy tężni, albo napić się pysznej kawy w pobliskiej kawiarni. Tam też dostaniecie fantastyczne kosmetyki na bazie solanki. Oczywiście wyszłam stamtąd z pełną siatką.

5. Uroczysko Krzywoń

Na zboczach wzniesienia Krzywoń (627 m. n.p.m.) w 2004 roku utworzono Leśną Ścieżkę Edukacyjną. Na trasie są wygodne przystanki z miejscami do wypoczynku i tablice informacyjne. Cała trasa ma ok. 2 km i przejście zajmuje mniej więcej godzinę. Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że tak urocze miejsce jest w Rabce, koniecznie musieliśmy tam dotrzeć. Zdecydowanie było warto. Szlak jest łatwy i bardzo malowniczy.

6. Teatr Rabcio


Niestety teatru nie odwiedziliśmy tym razem. Może będzie jeszcze okazja. Teatr ma długą historię – pierwsze przedstawienie zostało wystawione w 1949 roku.

Rabkę Zdrój odwiedziliśmy na zaproszenie Parku Rabkoland.
W środki ochrony przed komarami i kleszczami wyposażyła nas firma LINAREM, właściciel strony www.odstraszanie.pl Gwarantują szybką wysyłkę oraz najniższe ceny w Polsce!
Informacje praktyczne:
Przejazd Kraków – Rabka Zdrój, ok. 1 h
Nocleg – Pensjonat Prezydent z przepięknym widokiem na okolicę.
Bilet łączony – Rabkoland i Muzeum Górali i Zbójników – 39 zł
Więcej o Rabce i okolicach przeczytacie na blogu Agnieszki – Rabczańska wiosna – tak już teraz będzie!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci