Gdzie znajdziemy najpiękniejsze Szopki Krakowskie? Oczywiście w Krakowie, a dokładnie w Krzysztoforach. To już 80. jubileuszowa wystawa szopek!
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Od 5 grudnia do 27 lutego można podziwiać Wystawę Szopek Krakowskich w Pałacu Krzysztofory – oddziale Muzeum Krakowa.



W tym roku do konkursu zgłoszono 142 szopki – 59 szopek w kategorii seniorów, 7 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 24 szopki rodzinne, 20 szopek dziecięcych indywidualnych oraz 32 szopki szkolne.


















Mój zachwyt szopkami chyba z każdym rokiem się potęguje. W tym roku zachwycają szopki ogromnym bogactwem szczegółów i niezwykłą precyzją wykonania.
Dodatkowo sale w których są wystawione szopki zyskały wyjątkowy wystrój i w tym roku z czystym sumieniem mogę się zachwycać też aranżacją wystawy.
Przez ostatnie lata moim ulubionym miejscem na prezentację szopek była piękna sala Bractwa Kurkowego w Celestacie, gdzie szopki w czasie remontu Krzysztoforów były prezentowane przez 5 lat. Jak wyglądały? Zapraszam na relacje z lat 2020, 2019 i 2018.
A jak wyglądała pierwsza wystawa szopek po remoncie Krzysztoforów możecie zobaczyć tutaj:
W tym roku ekspozycja w Krzysztoforach jest znacznie lepiej przygotowana. Są archiwalne zdjęcia z prezentacji szopek na Rynku. Są też postacie związane z szopkami i wystawą.
















Jak zapewne wiecie, Szopka Krakowska musi trzymać się określonych reguł które obejmują kolory, materiały i kształty nawiązujące do architektury Krakowa. Więcej o tych szczegółach pisaliśmy już TUTAJ.
Warto jednak przypomnieć, że tradycyjna szopka powinna zawierać:
– scenę Bożego Narodzenia
– figurki nawiązujące do postaci z legend i zwyczajów krakowskich
– mogą być postacie historyczne i powszechnie znane – Pan Twardowski, Lajkonik albo Kościuszko
– konstrukcja szopki powinna przypominać słynne krakowskie budowle
– kolory, których należy użyć to czerwony, zielony, niebieski i oczywiście złoty – są związane z tradycyjnym strojem krakowskim.
Jednak w tym roku nie zabrakło szopek wyjątkowych. Była szopka w jajku i w skorupce orzecha.




Ogromne wrażenie robi też instalacja ” Cień Historii”.
Nawiązuje do głośnych wydarzeń które wstrząsały naszym krajem i światem… Koniecznie musicie to zobaczyć!

To też zapewne zapowiedź małej rewolucji w regulaminie prezentacji szopek. Prawdopodobnie już wkrótce pojawi się nowa kategoria „off” w ramach której prezentowane szopki mogą znacznie odbiegać od klasycznych reguł szopki krakowskiej.
Przypominamy też, że wyjątkowość Szopek Krakowskich została doceniona i od 2018 roku tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
W ubiegłym roku zmarł bardzo zasłużony dla szopkarstwa Jan Malik ( 1945 – 2022). Na wystawie znajdziemy informacje o tym wyjątkowym artyście. Ale to nie jedyny Jan z rodziny Malików zasłużony dla szopkarstwa. W osobnej sali jest też notka biograficzna Jana Malika ( 1920-1983). Jego trzy szopki znajdują się w zbiorach Muzeum Krakowa.




Kolejna nowość na wystawie to „ścieżka dla dzieci” i możliwość zbierania pieczątek! W tym roku Wasze dzieciaki na wystawie szopek na pewno nie będą się nudzić!






Przy okazji podziwiania wystawy szopek polecamy też zobaczyć wystawę stałą w Krzysztoforach – tam możecie wejść do… Szopki Krakowskiej!
Wystawa „Kraków od początku bez końca” – nasza relacja tutaj:
A po zwiedzaniu wystawy i muzeum zapraszamy też jeszcze na krakowski Rynek i na Jarmark Świąteczny. W tym roku w przestrzeni miasta możemy znowu podziwiać świecące ozdoby nawiązujące do motywów z arrasów.
Za to tegoroczny Jarmark nietypowo jest tuż przy Wieży Ratuszowej. Czy zachwyca? No cóż… Ale choinka jest piękna!












Muzeum Krakowa, Krzysztofory – Wystawa Szopek Krakowskich – informacje praktyczne
Muzeum Krakowa – Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
Wystawa Szopek Krakowskich czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-18.00 (ostatnie wejście o 17.30). W poniedziałki wystawa nieczynna.
Wystawa jest tylko do 27 lutego 2023
Bilety:
Bilet normalny 18 zł
Ulgowy 14 zł
Bilet rodzinny 36 zł
W okresie świątecznym wystawa będzie czynna:
24 grudnia – wystawa nieczynna
25 grudnia – wystawa nieczynna
26 grudnia – od 10.00 do 18.00
31 grudnia – wystawa nieczynna
Wystawa „Kraków od początku bez końca” w grudniu będzie otwarta we wtorki, soboty i niedziele.
Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Krakowa to wtorek ( tylko na wystawę stałą)
Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?
Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:
Booking.com
4 komentarze
Tworzenie szopek to zdecydowanie pasja. Ja się do tego nie nadaję, ale podziwiam ludzi i prace, które tworzą. A krakowskie są chyba najpiękniejsze w Polsce😍.
O tradycji słyszeliśmy, ale nigdy nie widzieliśmy na żywo.
Przepiękne są te szopki :)
Oooo mam nadzieję, że uda się je zobaczyć w tym roku :)