Home PodróżePolskaDolny Śląsk Urlop na Dolnym Śląsku – Szklarska Poręba, Jelenia Góra i okolice – plan na 6 dni

Urlop na Dolnym Śląsku – Szklarska Poręba, Jelenia Góra i okolice – plan na 6 dni

by Kasia

Już kilka razy odwiedzaliśmy Dolny Śląsk. Za każdym razem to województwo zaskakuje na ilością ciekawostek – cudownych zabytków, piękną przyrodą i unikalnymi miejscami, które znajdziemy tylko tutaj.  Tym razem Jelenia Góra, Szklarska Poręba i okolice.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Cały czas mamy ferie, które zaraz wystartują w kolejnych województwach. To też dobry moment, żeby planować wiosenne wyjazdy. Jeśli zastanawiacie się gdzie ruszyć, to nasze podsumowanie może być dobrą ściągawką.

Urlop na Dolnym Śląsku to o tyle ciekawy pomysł, że jest tu cały czas mniej ludzi niż w zatłoczonej Małopolsce.
Spędziliśmy tutaj w sumie 6 dni ( 5 nocy). Staraliśmy się znaleźć balans pomiędzy zwiedzaniem, muzeami, sportem ( biegówki) i podziwianiem ciekawostek przyrodniczych.
Co szczególnie nas zachwyciło? Wszystko!

Dolny Śląsk – plan na 6 dni

Kolejne dni rozplanowaliśmy sobie bardzo szczegółowo. Ktoś mi napisał, że to niemożliwe, żeby w tak krótkim czasie tyle zobaczyć… Fakt możliwości mamy chyba nieco większe niż inni, ale i tak tym razem ograniczał nas czas. Niestety zimą robi się bardzo szybko ciemno… Dlatego już o 17 zazwyczaj byliśmy w naszym mieszkaniu z Airbnb w Cieplicach. Do tego pogoda zbytnio nie chciała współpracować, buro i szaro… Tylko ten pierwszy dzień na Zamku Bolczów był słoneczny.
Jak wyglądał nasz plan?

1 dzień
Przejazd Kraków – Cieplice
Zamek Bolczów

2 dzień
Dolina Bobru
– zapora i Jezioro Pilchowickie
– most kolejowy
– Dziki Wąwóz i Wodospad
– Wieża Książęca w Siedlecinie
– Pałac Łomnica 
– Obiad w Starej Stajni
** Dodatkowo warto też Zajrzeć do Schroniska Perła Zachodu i zrobić spacer malowniczym Borowym Jarem – trasa rzez Wzgórze Krzywoustego do Perły Zachodu i dalej na Wzgórze Gapy
*** Kolejne ciekawe miejsce – Pałac Lenno i Zamek Wleń

3 dzień
– Jakuszyce i na biegówkach do schroniska Orle
– Dom Hauptmana w Jagniątkowie
** dodatkowo wizyta w Termach Cieplickich

4 dzień
Szklarska Poręba
– Złoty Widok i Chybotek
– Wodospad Szklarki
– wjazd na Szrenicę
– zejście ze Szrenicy
– Wodospad Kamieńczyka
– Chata Izerska
– Huta Szkła Kryształowego Julia
– Leśna Huta
** dodatkowo Muzeum Ziemi Juna – Strażnica Walońska

5 dzień
Cieplice – Jelenia Góra
– spacer po mieście – Pocysterski Kościół Katolicki
– Muzeum Źródła Marysieńki
– Muzeum Przyrodnicze
– Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
– Time Gates – podziemia w Jeleniej Górze
** dodatkowo Kościół Łaski w Jeleniej Górze
*** Kościół Ewangielicki w Cieplicach

6 dzień
Powrót do Krakowa
– punk widokowy przy Zakręcie Śmierci
– punkt widokowy przy Zbójeckich Skałach
– Wodospad Podgórnej
** dodatkowo wieś Borowice, a w niej wioska Fińska Kalavela oraz Cmentarz obozu jenieckiego
*** Zamek Chojnik

Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Zanim dotarliśmy do Jeleniej Góry, po drodze z Krakowa rzuciliśmy okiem na ruiny zamku Bolczów w Rudawach Janowickich. To jeden z ładniejszych zamków jakie widzieliśmy.
Opis już na blogu – https://kasai.eu/zamek-bolczow-z-janowic-wielkich/

Dolina Bobru

To mało znany zakątek, a niezwykle ciekawy – zarówno latem jak i zimą. Co ciekawego warto zobaczyć w tej okolicy?

Zapora i Jezioro Pilchowickie

Jest tam największa w Polsce kamienna zapora w kształcie łuku, zbudowana w latach 1902–1912 na rzece Bóbr. W roku, kiedy została ukończona budowa, była największą zaporą kamienno-betonową w Europie. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 13,364 MW. Zapora robi ogromne wrażenie. Warto tu zatrzymać się na dłużej – są tu szlaki spacerowe, a w sezonie można popływać po Jeziorze Pilchowickim.

Most kolejowy

Most znany z tego, że nie został wysadzony w filmie z Tomem Cruise. Gdy okazało się, że filmowcy są zainteresowani wysadzeniem mostu, zrobił się szum i protesty. Most ocalał, a to wydarzenie dało mu sporą popularność. Został zbudowany w latach 1905–1906 wraz z budową linii kolejowej Jelenia Góra–Żagań. Obecnie wyłączony z użytkowania.

Dziki Wąwóz i Wodospad

Fantastyczne miejsce na spacer – piękny wąwóz i wodospad. Do tego w pobliżu dwór i pałac w Maciejowcu. Opis trasy przez wąwóz już na blogu:
https://kasai.eu/dziki-wawoz-i-dziki-wodospad-w-maciejowcu/

Perła Zachodu i Borowy Jar

Schronisko i wyjątkowo piękna okolica na spacer – byliśmy tu latem i polecamy. Już sam budynek jest bardzo ciekawy. Powstał w 1934 roku, tuż nad spiętrzonymi przez zaporę wodami Bobru. Powstało tu malownicze Jezioro Modre.
Poniżej jest żelazny mostek, który doprowadzi Was na „Koniec Świata”, czyli grupy skał Wieżyca, położonych po drugiej stronie jeziora. Jeśli będziecie mieć więcej czasu, z parkingu przy Perle Zachodu, możecie wyruszyć na szlak. My przeszliśmy tylko malowniczy odcinek do elektrowni wodnej.
Powyżej jest jeszcze punkt widokowy, źródło Hipokrene, a dalej wieża na Wzgórzu Krzywoustego z wyjątkowym widokiem na Jelenią Górę.

Zamek Wleń i Pałac Lenno

Tym razem brakło nam czasu, ale to miejsce, to jedno z milszych wspomnień i w dodatku smakowitych ( ach ten sernik!). Opis pałacu i okolicy znajdziecie u nas na blogu TUTAJ. Dodam tylko, że Zamek Wleń można zwiedzać i jest to najstarszy murowany zamek na Śląsku. Za to Pałac Lenno nabrał blasku i co ciekawe znajdziecie tam miejsca noclegowe i fantastyczną kawiarnię.

Wieża Książęca w Siedlecinie

To kolejna perełka Doliny Bobru, ale też unikat na skalę światową – średniowieczne freski z legendą o Lancelocie. Miejsce jest już opisane u nas na blogu:
https://kasai.eu/wieza-ksiazeca-w-siedlecinie/

Pałac Łomnica i Folwark

Wczesnobarokowy dwór powstał tutaj w XVII wieku, został rozbudowany w XVIII wieku. To tak naprawdę dwa pałace – ten, gdzie mieści się muzeum i domu, gdzie mieści się hotel i restauracja ( tzw. Dom Wdowy) oraz parku i folwarku ( zwanego na Śląsku Dominium). Miejsce które powstało z ruin – fantastyczny przykład, że można takie perełki uratować. Mam nadzieję, że inne niszczejące zabytkowe dwory i pałace może też kiedyś znajdą swoich dobroczyńców. Więcej już wkrótce na blogu.
Więcej o Pałacu znajdźcie TUTAJ i TUTAJ.
Godziny otwarcia: 11:00 – 17:00
Bilety: normalny 24 zł / ulgowy szkolny 9 zł / ulgowy 19 zł / bilet rodzinny 2+2 – 57 zł / dzieci do lat 6 gratis

Jelenia Góra

Miasto które już kiedyś odwiedziliśmy, a teraz potwierdzamy, że warto tu się zatrzymać na dłużej.

To jedno z największych miast w województwie dolnośląskim położone w centrum Kotliny Jeleniogórskiej. Jest wyjątkowo zlokalizowane – blisko są Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.Tak jak Wrocław słynie z figurek krasnali, tak Jelenia Góra ma Jelonki.

Muzeum Karkonoskie

Świetne muzeum, gdzie nowe współgra ze starym. Ciekawa ekspozycja wiejskiej chaty i wnętrza mieszczańskiego, a w dodatku zachwycająca kolekcja szkła – zabytkowego i nowoczesnego.

Zwiedzając ekspozycję w muzeum poznajemy historię Jeleniej Góry. Prezentowane wystawy są poświęcone historii, kulturze oraz sztuce miasta i regionu. Zaczynamy od części archeologicznej, a kończymy na historii miasta po II wojnie światowej. Ogromne wrażenie robi tutaj też kolekcje szkła artystycznego. Jednak to nie koniec ciekawostek tutaj. W muzeum jest zrekonstruowana XVIII wieczna chata sudecka.

Strona muzeum jest TUTAJ
Godziny otwarcia:
Od 1 października do 30 marca
wtorek – niedziela w godzinach 09:00 – 16:00
Kasa biletowa czynna do godziny 15:00

Od 1 kwietnia do 30 września
wtorek – niedziela w godzinach 9:00 – 17:00
Kasa biletowa czynna do godziny 16:00

Bilety: normalny – 20 zł / ulgowy – 15 zł
Karnet do zwiedzania 4 oddziałów: Siedziby Głównej w Jeleniej Górze, Muzeum Historii i Militariów, Muzeum Zamku w Bolkowie , Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
karnet normalny – 50 zł
karnet ulgowy – 30 zł

środa – wstęp bezpłatny

Time Gates – Bramy Czasu

Miejsce niesamowite! Podziemne korytarze w skałach Wzgórza Kościuszki. Dzięki przewodnikowi i ciekawej narracji poznajemy przy okazji historię miasta i całego regionu. Tajemniczy Złoty pociąg, Liczyrzepa czy inne historyczne i legendarne postacie towarzyszą nam podczas przemierzania labiryntu korytarzy. Ciekawostka dla dużych i małych!

W podziemiach jest stała temperatura około 7 stopni. Wejścia tylko o określonych godzinach, w grupach z przewodnikiem. Rezerwacje i godziny wejść sprawdzicie na stronie Time Gates – TUTAJ.
Bilety:
Normalny – 25 zł, Ulgowy – 20 zł
Bilet ulgowy przysługuje dla młodzieży szkolnej, studentów, emerytów oraz rencistów.
Bilet rodzinny (2+2)  – 80 zł
Bilet z kartą dużej rodziny – 20 zł (od osoby)
Nocne zwiedzanie – 30 zł – Odbywa się zawsze w ostatni piątek miesiąca.

Kościół Łaski i cmentarz w Jeleniej Górze

Kościół katolicki pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego – dawniej kościół ewangelicki zwany Kościołem Łaski. Został wybudowany początku XVIII wieku, na mocy ugody pomiędzy królem Szwecji Karolem XII i cesarzem Józefem I Habsburgiem. Tym razem nie udało się nam wejść do środka, ale zgromadzone wokół kościoła zabytkowe nagrobki zachwycają. Pochodzą z XVIII wieku i zostały wzniesione przez bogatych mieszczan.

Wieże widokowe i punkty widokowe w okolicach Jeleniej Góry

– wieża z 1911 roku na wzgórzu Krzywoustego
– wieża zamku Chojnik
– punkt widokowy w okolicach Krzyża Milenijnego
– Góra Szybowcowa 
– Skały Wilhelma 
– Góra Gapy 
– skała Sośnik

Dom Hauptmanna

Muzeum w Jagniątkowie
Niepozorny dom z wyjątkowymi freskami. A przy okazji spora dawka wiedzy o życiu niemieckiego noblisty i jego wielkiej miłości do tych terenów. Więcej na blogu tutaj:

Cieplice Zdrój

To w tej chwili część Jeleniej Góry (od 1975 roku), jednak zachował się tu wyjątkowy klimat dawnego uzdrowiska. Cieplickie złoża są najgorętszymi źródłami w Polsce. O początkach Cieplic mówią legendy – tutejsze ciepłe źródła miał odkryć podczas polowania Bolesław Wysoki ( w 1175 roku). W 1281 roku przybywającymi do źródeł chorymi opiekowali się zakonnicy z zakony joannitów ze Strzegomia. Wybudowano tu pierwszy dom zdrojowy i gospodę. Jednak prawdziwy rozwój uzdrowiska zaczął się, gdy Cieplice przejęła rodzina Schaffgotschów, którzy opiekę nad źródłami powierzyli cystersom sprowadzonym z Krzeszowa. Największy rozkwit uzdrowiska to XIX wiek.

Jednak Cieplice to nie tylko uzdrowisko. Możemy tu podziwiać też ciekawe zabytki i muzea. Szczerze mówiąc, Cieplice bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. W czasie tego pobytu na Dolnym Śląsku, Cieplice były naszą bazą wypadową.

Muzeum Przyrodnicze

Jedno z lepszych, jeśli nie najlepsze muzeum przyrodnicze jakie widzieliśmy.

Niezwykle ciekawy budynek w którym mieści się muzeum, to dawny klasztor cystersów. Był wznoszony etapami – początek to rok 1571, ostatnie skrzydło, wschodnie, zostało wybudowane w latach 1678 – 1684. W 1810 roku klasztor zakupił hrabia Schaffgotsch. O wyjątkowości Muzeum Przyrodniczego świadczy to, że oprócz eksponatów możemy podziwiać tutaj barokowe freski przedstawiające żywot Świętego Bernarda z 1689 roku.
Schaffgotschowie to rodzina związana z Cieplicami przez kilka stuleci. Ich wyjątkowy księgozbiór ( Biblioteka Majoracka), archiwalia oraz swego rodzaju gabinet osobliwości, zostały przeniesione w 1834 roku z pałacu w Sobieszowie do Cieplic.

Klasztor pocysterski, w którym teraz podziwmy muzeum, w latach 1950 – 2009 był magazynem i mieściła się tu pralnia uzdrowiskowa. Na szczęście doczekał się w końcu remontu. W latach 2010-2013 budynek został zaadaptowany na cele muzealne. Teraz możemy tutaj podziwiać fantastyczne Muzeum Przyrodnicze. 
Największe wrażenie robi wystawa ornitologiczna – jedna z największych i najnowocześniejszych w Polsce. Możemy podziwiać tutaj gabloty w typie dużych dioram, gdzie przedstawione są ptaki różnych stref klimatycznych w ich naturalnym środowisku.
Jest też tutaj osobna wystawa poświęcona historii Cieplic, klasztoru i uzdrowiska, oraz wystawa Schaffgotschowie i ich zbiory.

Szczególni polecam zwiedzanie z przewodnikiem. Przewodnik muzealny, pan Robert Nowak to niesamowity pasjonat historii, wyjątkowy miłośnik tych terenów, i w dodatku też instruktor jazdy na nartach biegowych.

Muzeum Przyrodnicze czynne od 9:00 do 16:00
W poniedziałki nieczynne

Bilety: normalny: 16 zł, ulgowy: 10 zł 
Bilet ulgowy seniorzy: 10 zł 
Karta Dużej Rodziny normalny: 10 zł
Karta Dużej Rodziny ulgowy: 6 zł
Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem w każdą środę od godz. 9:15 do 10:00
Aktualne ceny i godziny prosimy sprawdzać na stronie muzeum TUTAJ.

Źródło Marysieńki

W Cieplicach występują wody fluorkowo – krzemowe. Mają one właściwości moczopędne i zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych. Zwiększają mineralizacje kości, działają antybakteryjnie, zapobiegają próchnicy i obniżają poziom cholesterolu. Temperatura wody dochodzi nawet do 90 stopni. D
Źródło Marysieńki to dawny odwiert o głębokości 167m, który powstał w 1853 r. Malowniczy budyneczek jest po remoncie i w środku możemy podziwiać archiwalne zdjecia i rysunki. Można też się tu oczywiście też napić wody.

Kościół pocysterski św. Jana Chrzciciela

Barokowy kościół powstał w latach 1712 – 1714. We wnętrzu zachwyca pięknym ołtarzem i ciekawymi tablicami nagrobnymi Schaffgotschów znajdującymi się w murze okalającym kościół ( sprowadzone zostały z Radomierza).

Park Zdrojowy i Park Norweski

Park Zdrojowy przylega do pałacu Schaffgotschów. Pierwsze wzmianki o mieszczącym się w tym miejscu parku pochodzą z 1748 roku. Obecnie możemy tutaj znaleźć  XIX wieczny budynek Teatru Zdrojowego, pawilon Lalka, Edward, oraz drewnianą muszlę koncertową.
Park Norweski został założony na początku XX wieku, a jego właścicielem był Eugen Fullner. Obecna nazwa pochodzi od pawilonu, który został wybudowany na wzór restauracji z Oslo. Ozdobą parku jest staw z kamiennym mostkiem, nad którym usytuowany jest właśnie Pawilon Norweski. Właśnie w tym pawilonie mieściło się kiedyś Muzeum Przyrodnicze. 

Termy Cieplickie

Relaks i odpoczynek w ciepłych basenach.

Jedna z największych atrakcji tutaj, to dwa baseny z wodami termalnymi – Norweski i Zdrojowy, z których można wypłynąć na zewnątrz bez względu na porę roku. Jest też tutaj 25-metrowy basen oraz brodziki ze zjeżdżalniami. Tutejsza woda ma skład fluorkowo-krzemowy, temperaturę dochodzącą do 87 stopni ( w basenach jest redukowana do około 27-26 stopni) i jest wydobywana z głębokości około 2 km. Jest też tutaj strefa spa, a w niej sauny parowa i sucha, jacuzzi oraz grota śnieżna. 

Termy Cieplickie – godziny i aktualny cennik sprawdzicie TUTAJ

Szklarska Poręba

Wyobraźcie sobie że nigdy tu nie byliśmy? Jednak Szklarska Poręba zawsze dobrze mi się kojarzyła…

Jeśli słuchaliście kiedyś Trójki, ale tego radia z czasów Marka Niedźwieckiego, Henryka Sytnera i innych fantastycznych dziennikarzy, to ma pewno wiecie, że Szklarska Poręba często pojawiała się na antenie tego radia, szczególnie zimą. Ja słuchałam Trójki od dziecka, więc z wielką radością dotarłam wreszcie do Szklarskiej Poręby, zimowej stolicy Polski.

Szrenica – 1362 m n.p.m.

Wjazd na szczyt wyciągiem i cudowna biała kraina która czekała na nas u góry. Schodząc mieliśmy na trasie dwa schroniska i fantastyczne krajobrazy.

Wjazd kolejką Szrenica Ski Arena ( z przesiadką) – 47/ 30 zł – z górnej stacji kolejki, na szczyt Szrenicy (1362 m n.p.m.) trzeba jeszcze trochę podejść. Jednak jest to zaledwie niewielki kawałek.

Godziny otwarcia kolejki: 8:30 – 16:00
Aktualny cennik i godziny otwarcia znajdziecie TUTAJ

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to najwyżej położony wodospad w polskich Karkonoszach – jest na wysokości 846 m n.p.m. Można podziwiać go z góry, albo za opłatą podejść w pobliże wodospadu.
Bilety: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy
Wodospad czynny jest codziennie od 9.00 do 17.00
Pamiętajcie, że Wodospad Kamieńczyka leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i obowiązują tutaj bilety.

Przygotujcie się, że trasa do wodospadu to popularny cel wycieczek ze Szklarskiej Poręby. Było tutaj sporo osób, gdy dotarliśmy w pobliże wodospadu schodząc ze Szrenicy. Ostatni odcinek, tuż przed wodospadem – idąc od strony Szklarskiej Poręby, to dość strome podejście szeroką, kamienistą drogą. W zimie było tu naprawdę ślisko. Niestety prawie nikt nie miał raczków i widziałam, że wiele osób patrzyło na nas z zazdrością, gdy schodziliśmy pewnie i się nie ślizgając.
My podziwialiśmy wodospad schodząc ze Szrenicy. Wcześniej, tego samego dnia rano, byliśmy zobaczyć Wodospad Szklarki i oba wodospady odwiedziliśmy na jednym bilecie do KPN. Bilety można kupić przez internet TUTAJ.

Złoty Widok

Jeden z kilku pięknych widoków w okolicach. Bezpłatny parking i krótki spacer. A tuż obok jeszcze kilka ciekawostek. Opis trasy znajdziecie już u nas na blogu:

Chybotek

Ciekawa skałka w pobliżu Złotego Widoku. Jak się pewnie domyślacie, nazwa Chybotek wzięła się z tego, że skała się… chybocze. Faktycznie najwyższy głaz o średnicy około 4 metrów możemy z łatwością rozkołysać!

Wodospad Szklarki

Śliczna trasa do wodospadu i kolejny ładny wodospad w okolicy. Warto pamiętać, że wodospad leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Bilety można kupić przez internet TUTAJ.
Bilet jest dzienny, więc mając go w kieszeni możecie też ruszyć tego samego dnia, na inne szlaki w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Opis trasy do wodospadu już znajdziecie na blogu:

Huta Szkła Kryształowego Julia

Huta Julia to prawdziwe żywe muzeum. A jednocześnie też w pełni działająca huta, gdzie na naszych oczach powstają wyjątkowe wyroby. Opis tego niezwykłego miejsca i więcej zdjęć znajdziecie już na blogu:

Leśna Huta

Zaczarowany świat szkła – pokazy i sklepik ze szklaną menażerią. Możecie tu kupić wyroby ze szkła i zobaczyć w jaki sposób powstają koniki, rybki, ślimaki i rajskie ptaki.

Sklep firmowy czynny:
od wtorku do soboty 10:00 – 18:00
Przerwa w hucie 14:00 – 14:30

Bilety wstępu do huty
normalny 12zł
ulgowy 10zł (emeryci i renciści)
ulgowy 8zł (dzieci w wieku od 5 – 18 lat)

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie – wszystkie aktualne informacje – bilety, godziny otwarcia itp – znajdziecie na stronie huty TUTAJ

Chata Izerska

To prawdziwe miejsce z duszą – schronisko, piękne widoki, rewelacyjne jedzenie i właściciel – prawdziwy pasjonat i przewodnik górski. Co tam dobrego jedliśmy? Wyjątkową Kluskę Izerską i najlepsze pierogi z mięsem jakie jedliśmy w życiu!

Jedno jest pewne – do Chaty na pewno wrócimy – na pyszne jedzenie, a może też na pokazy zdjęć, które są tam organizowane. Informacja o noclegach jest na stronie TUTAJ, a aktualności najlepiej sprawdzać na ich stronie na FB TUTAJ.

Zbójeckie Skały i punkt widokowy

Zbójeckie skały to miejsce na pewno dobrze znane wszystkim miłośnikom ładnych skałek w lesie. Tak, ja też się do nich zaliczam… Jednak skałki to nie wszystko. Miejsce stało się wyjątkowe za sprawą bardzo nietypowej platformy widokowej…

Ale po kolei. Zanim powstała tu nowoczesna platforma widokowa, miejsce też było bardzo atrakcyjnie turystycznie. Jak kiedyś wyglądało, możemy zobaczyć na starych fotografiach.

Zbójeckie skały ( dawniej nazywany też Rzeźnickie Kamienie) to grupa skalna położona nad Szklarską Porębą na wysokości 686 m n.p.m. Przebiegają tutaj dwa szlaki turystyczne – czarny i żółty. Co ciekawe, w latach kiedy najbardziej kwitła tu turystyka, funkcjonowała tu gospoda – schronisko z miejscami noclegowymi. Przed 1934 rokiem powstała też tutaj drewniana wieża widokowa. Schronisko działało do 1945 roku. Niestety potem zarówno schronisko jak i wieża popadły w ruinę. Ostatecznie w roku 1969/1970 rozebrano oba budynki. 
Do naszych czasów przetrwała za to kamienna konstrukcja. Jak się okazuje, są to pozostałości pomnika feldmarszałka Helmuta von Moltke z 1896 roku.
Kolejna ciekawostka związana z tym terenem, to sztolnie, które powstały w wyniku poszukiwań rud uranu w roku 1950.
Nowość tutaj to bardzo ciekawa platforma widokowa. Powstała w 2021 roku w ramach projektu zwiększającego ruch turystyczny ma pograniczu polsko- czeskim.
Do Zbójeckich Skał dotrzeć możecie od strony nieczynnego dworca kolejowego – Szklarska Poręba Dolna ( około 15 minut). Można też połączyć kilka ciekawostek w jednej wycieczce – z Chaty Izerskiej dotrzecie tu w ciągu 30 minut, a na Zakręt Śmierci około 20 minut. 

Zakręt Śmierci i punkt widokowy

To jedno z najbardziej znanych miejsc w Karkonoszach. Jest to łuk mający prawie 180 stopni i o promieniu 30 m. Wznosi się na wysokości 775 m n.p.m.
Zakręt na Drodze Sudeckiej, wzmocniony kamiennym murem powstał w latach 1935 – 1937, i był wtedy nazywany Wielkim Zakrętem. Teraz jest tu też malowniczy punkt widokowy i spory parking. 

Wodospad Podgórnej

Na koniec naszej wizyty pojechaliśmy zobaczyć fantastyczny wodospad i piękną trasę spacerową. Można tutaj też morsować.

Wodospad Podgórnej ma wysokość około 10 m, a woda spada tutaj dwoma kaskadami.
Aby dostać się do wodospadu można wędrować różnymi trasami. My wybraliśmy najkrótszą i wędrówkę zaczynamy przy tak zwanym Kamieniu Walońskim w Przesiece. Warto zatrzymać się tu na chwilę – kamień jest bardzo charakterystyczny i możemy się tu dopatrzeć znaków walońskich – dłoni i krzyża. Walończykami ( Walonami ) nazywano specjalistów od wydobywania bogactw naturalnych. Faktycznie pierwotnie pochodzili oni z Walonii a w Karkonosze przybywali już od początku XII wieku.W następnych latach nazwano już tak wszystkich poszukiwaczy bogactw naturalnych. 

Jakuszyce – biegówkowa stolica Polski

Kochamy biegać na nartach biegowych. I powiem Wam szczerze, że nasz wyjazd początkowo miał był nastawiony tylko na biegówki. Niestety moje kolana odmówiły współpracy, więc musieliśmy nieco zweryfikować nasze plany. Fakt jest jednak niepodważalny – jeśli wybierzecie się tutaj na biegówki, spokojnie przez 5 dni będziecie mieli co robić.
Na pewno wszystkim – zarówno początkującym jaki i zaawansowanym polecamy na początek trasę do schroniska Orle.
Już wiem, że wrócimy tu na wiosnę z rowerami!
Więcej o biegówkach w Jakuszycach znajdziecie już u nas na blogu:

Dolny Śląsk i kulinarne odkrycia

Stara Stajnia przy pałacu Łomnica

– fantastyczne placki ziemniaczane i przepyszny naleśnik zapiekany ze szpinakiem. Stronę restauracji znajdziecie TUTAJ

Chata Izerska

– kluska Karkonoska i najlepsze pierogi z mięsem jakie jedliśmy – zapraszam na stronę Chaty po szczegóły – TUTAJ

Informacja Turystyczna

Jak zawsze polecamy wizyty w lokalnych informacjach turystycznych – znajdziecie je w:
Cieplicach
Plac Piastowski 36   
Tel: 661 566 226

Szklarskiej Porębie
Jedności Narodowej 1a
Tel: 75 75 47 740

Jeleniej Górze
Plac Ratuszowy 6/7
tel. 601 507 885

Questy – dobra zabawa i sporo ciekawostek o regionie

A dodatkowo mamy też podpowiedź, jak dobrze poznać okolice i przy okazji dobrze się bawić. Wystarczy pobrać aplikację Jeleniogórskie Questy. 
Gra ma dwie opcje Jelenia Góra i Cieplice czas przejścia Jeleniej Góry – około 2h, Cieplice to 2,5h.
Android – sklep GooglePlay
https://play.google.com/store/apps/details?id=games.outgo.jeleniagora
iOS – sklep AppStore
https://apps.apple.com/us/app/questy-jeleniog%C3%B3rskie/id1480736036?l=pl&ls=1

Nocleg na Dolnym Śląsku

Jeśli szukasz noclegu w pobliżu, to polecamy wygodny apartament w Szklarskiej Porębie:

Apartament Viki & Ski, Szklarska Poręba

Więcej możliwości noclegowych w okolicy znajdziesz na poniższej mapie:

Booking.com

Więcej ciekawostek z Dolnego Śląska znajdziecie na naszym blogu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci