Home PodróżeHiszpaniaWyspy Kanaryjskie Gran Canaria miasteczka

Gran Canaria miasteczka

by Kasia

Przyznajemy się bez bicia – mamy jakąś fobię związaną ze zwiedzaniem miast. Najczęściej unikamy, a jak już się do jakiegoś zaplączemy, to szybko przejeżdżamy i w biegu coś tam oglądamy… Jednak na Gran Canarii kilka miasteczek nas zachwyciło.

Szczególnie podobało się nam Arucas. Na pierwszy rzut oka typowe atrakcje, które zobaczycie w innych „ciekawych miasteczkach” – kościół, urocze uliczki i kamienice. Jednak w Arucas wszystko jest bardziej.
Już Kościół Św. Jana Chrzciciela (Iglesia de San Juan Bautista), potocznie nazywany Katedrą w Arucas, zachwyci Was z daleka. Góruje nad miasteczkiem i co ciekawe jest tak zbudowany, że zachwycacie się oglądając go z każdej strony. Został wzniesiony w latach 1909-1977 z lokalnego szaro-niebieskiego kamienia, całkowicie ręcznie, bez użycia najnowszych rozwiązań techniki.

Wychodząc z kościoła najlepiej zagubić się w plątaninie uliczek starego miasta. Koniecznie zaglądajcie na dziedzińce jeśli jest okazja. Kryją się tam często urocze miejsca. Zachwyciły nas też kawiarenki – śmiało można powiedzieć że Arucas to miasto kawiarni i małych cukierni.

Spacerując ulicą León y Castillo dotrzecie do Plaza de la Constitución, a przy nim zaraz jest park miejski. To oaza zieleni z rzeźbami, oczkami wodnymi i placem zabaw dla dzieci.

W Arucas jest też najstarsza destylarnia rumu Arehucas, a panoramę miasteczka możemy podziwiać z punktu widokowego na Montaña de Arucas.

_MG_9315

Aeucas – Iglesia de San Juan Bautista

P1290401

Arucas – Iglesia de San Juan Bautista

P1290406

Arucas – Iglesia de San Juan Bautista

P1290416

Arucas – Iglesia de San Juan Bautista

_MG_9333

Arucas – Iglesia de San Juan Bautista

P1290427

Arucas

P1290436

Arucas

P1290458

Arucas

P1290451

Arucas

_MG_9314

Panorama miasteczka z punktu widokowego na Montaña de Arucas

P1290380

Panorama miasteczka z punktu widokowego na Montaña de Arucas

P1290389

Panorama miasteczka z punktu widokowego na Montaña de Arucas

Odwiedziliśmy też miasteczko Firgas. Na pewno jest ono najbardziej znane z pięknych ławeczek ozdobionymi płytkami azulejos z Sewilli. Nad każdą ławką jest herb jednej z 21 gmin Gran Canarii, a na ławce są motywy dla niej charakterystyczne.
Tuż przy ławeczkach jest kaskada wodna, a powyżej ceramiczne makiety przedstawiające wszystkie Wyspy Kanaryjskie.
Jeśli poszukacie dobrze zobaczycie też nietypowy pomnik, tuż nad kanałem nawadniającym – z kamiennej ściany wychodzą dwie ręce które … Piorą! Jest tu sporo jeszcze innych ciekawostek – taras widokowy, kościół św. Rocha, młyn i pomnik hodowcy.

_MG_9396

Firgas

_MG_9397

Firgas

_MG_9402

Firgas

_MG_9424

Firgas

P1290541

Firgas

P1290545

Firgas

P1290578

Firgas

Zaglądnijcie też koniecznie do miasta Teror. Tam zachwyciły nas kamieniczki z cudnymi balkonami, piękna Bazylika Matki Boskiej Sosnowej i uroczy placyk Teresy de Bolívar. Znajome nazwisko? Tak dobrze kojarzycie – to żona bohatera narodowego Wenezueli, Simóna Bolívar. Teresa urodziła się właśnie w Teror.

P1290466

Teror

_MG_9348

Teror – Bazylika Matki Boskiej Sosnowej

P1290485

Teror – Bazylika Matki Boskiej Sosnowej

_MG_9360

Teror – plac Teresy de Bolívar

_MG_9363

Teror – plac Teresy de Bolívar

_MG_9373

Teror – plac Teresy de Bolívar

P1290471

Teror – plac Teresy de Bolívar

Jeśli wyruszycie w góry, koniecznie zróbcie przystanek w miasteczku Tejeda. Bez problemu zjecie tam coś dobrego – wzdłuż głównej ulicy rozlokowało się kilka fajnych restauracji. A na deser koniecznie wizyta w Dulceria Nublo (niestety nie ma w środku stoliczków). Zdecydowanie mają tu najlepsze ciasta ze wszystkich jakie jedliśmy na wyspie.

P1290918

Tejeda

P1290920

Tejeda

Na południu zachwyciło nas miasteczko malowniczo położone tuż nad oceanem – Puerto de Mogán. Oczywiście możecie się tam spodziewać tłumu turystów – jak wszędzie na południu. Jednak jest tam tak ładnie, że nawet tłumy nie przeszkadzają :) Jest ono jakby przeciwieństwem wszystkich kurortów od Maspalomas po Puerto Rico pełnych dużych hoteli wciśniętych w każdą wolną przestrzeń wybrzeża.

_MG_9687

Puerto de Mogán

_MG_9696

Puerto de Mogán

P1300179

Puerto de Mogán

P1300183

Puerto de Mogán

P1300215

Puerto de Mogán

Na koniec odwiedziliśmy jeszcze Aguimes. Tutaj znowu centrum wyznacza ogromny kościół św. Sebastiana. Tuż przy kościele i w bocznych uliczkach rozsianych jest kilka rzeźb – staruszka sprzedająca słodycze, osiołek, wielbłąd, wiolonczelistka i jeszcze kilka innych. Tutaj także warto zrobić przystanek na kawę – kawiarenki i bary są obok kościoła.

_MG_9757

Aguimes

_MG_9779

Aguimes

_MG_9789

Aguimes

P1300518

Aguimes

Informacje praktyczne
– parkowanie – bezpłatne miejsca są oznaczone na biało. Uwaga na miejsca niebieskie i żółte – lepiej tam nie stawać. Mogę śmiało powiedzieć, że zostaliśmy mistrzami w parkowaniu blisko centrum – zawsze udawało się nam znaleźć miejsca bezpłatne.
– wstępy – do kościołów bezpłatne wejścia, niestety musicie pilnować godzin – są czynne zazwyczaj do ok 13, potem sjesta do 15 lub 16.
– koniecznie odwiedzajcie informacje turystyczne w miasteczkach. Dostaniecie tam bardzo dokładną mapę Gran Canarii. Dostępne są też dość dokładne plany tras w danym regionie. Na Teneryfie było z tą dokładnością kiepsko, a tutaj byliśmy mile zaskoczeni.
– wyjątkowo polecamy przewodnik po Gran Canarii wydawnictwa Bezdroża z serii Travel Book – zawiera masę szczegółów i ciekawostek
– pamiętajcie też, że w większości miasteczek są weekendowe targi. Niestety sami nie trafiliśmy na żaden, ale takie informacje znalazłam w przewodniku i w internecie:
W Santa Brígida:
– w każdą sobotę od 8:00 do 20:00 i w każdą niedzielę od 8:00 do 14:00.
– Parque Agricola del Guiniguada – w niedziele tuż obok parku targ z żywnością – piątek po południu, sobota 7-20, niedziela 7-14

W La Vega de San Mateo:
– Targ produktów spożywczych i rękodzieła, w weekendy sobota 8-20, niedziela 8-14

Teror:
– każdą niedzielę od 7.00 do 16.00 odbywa się słynny Jarmark, ze straganami ustawianymi przed Bazyliką, na Plaza del Pinio

Santa Maria de Guia:
– targ min. ze słynnym serem – wtorek i niedziela 8.30 – 13.30 na Plaza Grande i Plaza sde Julian Perez

Więcej praktycznych informacji znajdziecie TUTAJ.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci